Domů
Větrné elektrárny
Nizozemsko chystá druhý tendr na OZE bez garantované ceny elektřiny
Nizozemsko offshore větrná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons / Ad Meskens / CC BY-SA 3.0

Nizozemsko chystá druhý tendr na OZE bez garantované ceny elektřiny

V prvním výběrovém řízení na realizaci offshore větrného parku o výkonu 700 MW bez státní provozní podpory uspěla v březnu společnost Vattenfall. Nizozemsko nyní představilo návrh podmínek pro svůj další tendr, ve kterém se opět bude soutěžit o možnost výstavby 700MW offshore větrného parku u nizozemských břehů.

Nizozemsko plánuje pro tento svůj druhý tendr využít stejný přístup jako v případě prvního výběrového řízení. Účastnící tohoto tendru budou moci předkládat jen takové nabídky, které nebudou obsahovat požadavek na státem garantovanou cenu elektřiny. V nizozemských pobřežních vodách na území o rozloze 110 km2, kde dosahuje hloubka moře 18-25 m,  tak má vyrůst další offshore větrný park, který se obejde bez provozní dotace.

V případě, že z tohoto druhého tendru nevzejde žádný vítěz, bude se během příštího roku výběrové řízení pro soutěženou lokalitu opakovat. V opakovaném výběrovém řízení již bude možné provozní dotaci požadovat.

Definitivní podoba výběrového řízení má být známa do konce října. Výběrové řízení má podle doposud dostupných informací proběhnout v lednu příštího roku.

Ambiciózní nizozemské plány

Do roku 2023 chce mít Nizozemsko instalovaný výkon v offshore větrných elektrárnách 4,5 GW. Do roku 2030 pak má podle plánu nizozemské vlády tato země disponovat flotilou offshore větrných elektráren o výkonu 11 GW.

Současný evropský lídr z pohledu instalovaného výkonu větrných elektráren na moři je Velká Británie. Ve Spojeném království dosahuje dostupný výkon offshore větrných elektráren 7,7 GW, když zde začátkem září uvedli do provozu největší offshore větrný park na světě. Německo, které je dalším z evropských tahounů tohoto sektoru energetiky, pak má aktuálně instalovaný výkon svých offshore větrných elektráren 6,2 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516