Domů
Větrné elektrárny
Větrná turbína do města? Řešením může být nový koncept všesměrové turbíny

Větrná turbína do města? Řešením může být nový koncept všesměrové turbíny

Městské prostředí není vhodné pro instalaci větrných elektráren. Nový koncept všesměrové větrné turbíny má ambice vyřešit problémy současných turbín a stát se tak ideálním řešením do měst. Dvojice inženýrů z univerzity Lancaster (Spojené království) se svým prototypem vyhrála letošní James Dyson Award.

Městské prostředí plné budov a rozličných překážek není vhodné pro provoz klasický větrných elektráren. Přestože i ve městech může být velmi větrno, proud vzduchu často mění směr a intenzitu. Možným řešením pro taková prostředí je všesměrová větrná turbína O-Wind turbine, která umožňuje využít proudění vzduchu v horizontálním i vertikálním směru, a to bez využití převodovky. Taková turbína pak zabírá méně místa a je díky menšímu množství komponent i méně náročná na pravidelnou údržbu.

Papírový model turbíny při prezentaci funkčnosti. Zdroj: The James Dyson Award

Vzorem turbíny byl projekt NASA pro Mars

Inspirace pro turbínu pochází z projektu, který vymyslela NASA při snaze sestrojit větrem poháněné monitorovací zařízení na povrchu Marsu. Na povrchu „rudé planety“ ovšem vyvstal problém s proměnlivostí směru proudění. Projektem NASA se inspirovala dvojice inženýrů (Nicolas Orellana a Yaseen Noorani) z univerzity Lancaster. Původní koncept pro Mars přetvořili do projektu větrné turbíny, která je schopna převádět energii větru na rotaci, ať již vítr fouká z kteréhokoliv směru.

Turbína má kulovitý tvar s jednou osou rotace. K pohybu turbíny je využíváno principu Bernoulliho rovnice. Při proudění vítr vstupuje do turbíny větším otvorem a opouští ji otvorem menším. Tím dochází k tlakové změně, která vede k roztočení turbíny. Kompaktní velikost turbíny ji předurčuje k provozu například na střechách, či balkonech domů. Rozšiřuje se tím pole působnosti větrné energie i pro malé výrobce na úrovni jednotlivých domácností.

Ocenění a budoucí plány

Vývoj turbíny stále probíhá. První testování s papírovými modely dopadlo dobře, a v současnosti proto započalo testování ve větrném tunelu. Testy probíhají na univerzitě v Lancasteru, kde byly pro účely testování vytištěny 3D modely turbíny. V současnosti je cílem testů zvýšit u turbíny účinnost.

Koncept turbíny zaujal i porotce v soutěži The James Dyson Award, kteří tento projekt zařadili mezi International Top 20. Do budoucna autoři předpokládají i možnost testování podobného modelu turbíny pro provoz v přílivových elektrárnách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se