Obří větrné turbíny o krok blíže: Ve Francii vyrobili první lopatku na světě delší než 100 metrů

DomůVětrné elektrárnyObří větrné turbíny o krok blíže: Ve Francii vyrobili první lopatku na světě delší než 100 metrů

V minulém týdnu představili ve francouzském Cherbourgu nový světový unikát – první lopatku, která svou délkou přesahuje 100 metrů. Tyto lopatky budou sloužit pro obří větrné turbíny, které by měly v následujících letech vyrůst u pobřeží Evropy.

Realizace nové 12MW větrné turbíny se opět posunula o krok dále, první prototyp turbíny Haliade-X by měl vyrůst již během letošního léta u Rotterdamu. Přestože je turbína vzhledem ke svým obřím rozměrům určena pro využití na moři, prototyp bude z důvodu snazšího přístupu postaven na pevnině.

Za výrobou 107 metrů dlouhé lopatky stojí společnost LM Wind Power, dceřiná společnost GE Power, která obří turbíny vyvíjí. V minulém týdnu LM Wind Power dokončila výrobu vůbec první lopatky, kterou nyní čeká důkladné testování, jež má prokázat její schopnost odolat náročným podmínkám během více než 20 let provozu na moři.

„LM 107.0 P je jedním z největších jednotlivých komponentů, které kdy byly vyrobeny. Toto je úžasný úspěch nejen pro LM Wind Power a GE Renewable Energy, ale i pro celý větrný průmysl,“ uvedl Lukasz Cejrowski, vedoucí projektu LM 107.0 P u LM Wind Power.

260 metrů výšky, 12 MW výkonu

Nové větrné turbíny Haliade-X učené pro offshore aplikace představila GE Renewable Energy na začátku roku 2018. Do vývoje turbín o výkonu 12 MW hodlá v nadcházejících letech investovat 400 milionů dolarů. První turbíny by přitom chtěla dodat již v roce 2021.

Vybrané parametry obří větrné turbíny Haliade-X a její srovnání se známými světovými stavbami. Zdroj: GE

Obří větrné turbíny budou dosahovat výšky 260 metrů. S výkonem 12 MW by jedna turbína měla podle společnosti v běžných oblastech Severního moře ročně vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie, tedy dostatek elektřiny pro 16 tisíc průměrných evropských domácností. Oproti v současné době dostupným modelům by tak nové turbíny měly vyrábět o 45 % více energie.