Domů
Technologie
Větrné elektrárny z 3D tiskárny? V budoucnu možná realita
Lopatky větrných elektráren. Zdroj: LM Wind Power
Zdroj: LM Wind Power

Větrné elektrárny z 3D tiskárny? V budoucnu možná realita

Technologie 3D tisku proniká v posledních letech do řady odvětví a energetika není výjimkou. Americké národní laboratoře nyní budou ve spolupráci se soukromým sektorem zkoumat možnosti využití 3D tisku pro výrobu lopatek větrných turbín za účelem snížení nákladů na jejich výrobu.

Přestože se 3D tisk v současné době uplatňuje především v oblasti prototypování a optimalizace designu, nahradit může i samotnou výrobu některých zařízení či jejich komponentů. Jedním z těchto případů by mohla být i výroba lopatek pro větrné elektrárny, která je vzhledem k jejich složení z kompozitních materiálů časově náročná a vyžaduje velký podíl lidských zdrojů.

Tři divize amerického průmyslového konglomerátu GE nyní spojí síly s americkými Národními laboratořemi Oak Ridge (ORNL) a Národními laboratořemi pro obnovitelnou energii (NREL) za účelem vývoje 3D tištěných lopatek pro větrné turbíny. Výzkumný projekt, který má trvat 25 měsíců, bude financován z grantu amerického Ministerstva energetiky ve výši 6,7 milionů dolarů.

„Aditivní výroba může přinést skokovou změnu cenové a výkonové konkurenceschopnosti větrného průmyslu a pomoci GE Renewable Energy podpořit naše zákazníky v urychlení a prohloubení transformace energetiky,“ říká Matteo Bellucci, vedoucí GE Renewable Energy Advanced Manufacturing.

Projekt bude zaměřen na vývoj a výrobu prototypových lopatek v plné velikosti s využitím tištěné podpůrné konstrukce s termoplastickým potahem. Využití 3D tisku v kombinaci s recyklovatelnými materiály by mělo přinést lehčí lopatky s nižšími výrobními náklady a zvýšení flexibility dodavatelského řetězce.

„Těšíme se na spolupráci se svými partnery na tomto programu a přineseme hmatatelné výsledky, včetně využití recyklovatelných materiálů a snížení odpadu z výrobního procesu,“ uvedl Torben K. Jacobsen ze společnosti LM Wind Power.

Výsledkem projektu mají být celkem 4 lopatky, přičemž jedna bude sloužit pro strukturální testy a zbylé tři budou instalovány přímo na větrnou turbínu pro ověření jejich vlastností.

Snaha o nasazení 3D tisku do výroby větrných elektráren není žádnou novinkou

Výroba samotných lopatek s využitím 3D tisku je jen dalším krokem ve výzkumu možnosti využití této technologie pro účely návrhu a výroby komponentů větrných elektráren. Již dříve se tým z amerického Ministerstva energetiky spojil se soukromým sektorem za účelem vývoje technologie 3D tištěných forem pro výrobu lopatek větrných turbín.

Podobně v loňském roce oznámily společnosti COBOD, GE Renewable Energy a LafargeHolcim vývoj 3D tištěných betonových patek pro větrné elektrárny. S využitím 3D tisku by betonové patky mohly být vyráběny přímo na místě výstavby větrných elektráren, což by odstranilo omezení jejich velikosti s ohledem na dopravní možnosti.

Zdroj úvodní fotografie: LM Wind Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Juan
11. únor 2021, 14:08

A jak se ty lopatky z kompozitních materiálů budou recyklovat?

Aby to bylo ekologicky a "sustanaible" košer?

Jan Veselý
11. únor 2021, 14:32

Rozhodně líp než uhlí a kontejnery Castor i s obsahem. V Evropě je v současnosti obvyklé, že se lopatky turbín rozšmelcují na kousky a použijí jako přísada do výroby cementu. Ale to, počítám, není jediné možné řešení.

energetik
11. únor 2021, 15:34

Řešíte vyřešené.

Na rozdíl od jaderných odpadků se z lopatek větrníků dají dělat bezpečná a krásná dětská hřiště a skluzavky, kryté stání na kola nebo lávky:

https://oze.tzb-info.cz/docu/clanky/0218/021841o12.jpg

https://oze.tzb-info.cz/docu/clanky/0218/021841o14.jpg

https://oze.tzb-info.cz/docu/clanky/0218/021841o24.jpg

https://oze.tzb-info.cz/docu/clanky/0218/021841o28.jpg

"V ekotechnickém centru Alternátor v revitalizovaném areálu bývalé Baťovy továrny v Třebíči skončila část listu, poškozeného pádem při montáži nedaleké větrné elektrárny. Asi 15 m dlouhý díl umístěný naležato slouží jako skluzavka, na jedné vnější ploše jsou umístěny chyty a stupy jednoduché horolezecké stěny a z druhé strany slouží k instalaci posterů příležitostných výstav."

"Lopatky by se pro tento účel mohly stát součástí „hmotných rezerv“ pro případ potřeby rychlé náhrady menších mostů po povodních. Krátké příčné segmenty mohou být použity jako propustky pod komunikacemi."

Jestli splní svůj závazek Vestas a bude po roce 2040 vyrábět turbíny s nulovým odpadem, tak tech použitých lopatek bude nedostatek a lidé se o ně budou rvát.

Juan
11. únor 2021, 15:15

bavíme se o lopatkách a ne o uhlí a o atombordelu, takže neodbočuj, jak máš ve zvyku.

Pokud vím, tak existuje snad jen jedna firma v Evropě, která to mele a snad to chce přidávat do betonu.Do cementu asi sotva.

Ale to je, jak když flustneš na rozpálenou pec. Většina starých lopatek leží ilegálně na poli.

Jan Veselý
11. únor 2021, 15:26

Na jakém poli? A už jste na tu černou skládku poslal policajty?

A mimochodem, pro mě je srovnání zdrojů mezi sebou důležité. Tři tyhle lopatky ušetří tisíce tun uhlí, které se nemusí spálit a nevyprodukují se tak každý rok tisíce tun odpadu.

Juan
12. únor 2021, 17:21

Podívej se na ARTE.tv nebo si tam zajed a uvidíš

A neodbocuj od tematu

Jan Veselý
12. únor 2021, 17:42

Na mě důkazní břemeno není, já nic o lopatkách na polích nic netvrdil. A odpověď ve stylu "najdi si to na webu sám" neberu.

Vinkler
12. únor 2021, 07:31

Asi i do cementu. Tak jako pneumatiky .

Podrtit, sypat jako přídavek do rotační pece a pryskyřice shoří, sklo se stane cementem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se