Domů
Větrné elektrárny
V Nizozemsku roste největší zařízení na testovaní rotorů větrných turbín na světě
Ilustrace zařízení pro testování rotorů větrných turbín. Autor: IDOM

V Nizozemsku roste největší zařízení na testovaní rotorů větrných turbín na světě

Větrné elektrárny jsou jedním z hlavních nástrojů, na které vsází řada zemí pro dekarbonizaci svých energetických systémů. V případě offshore větrných turbín se v posledních letech výrobci stále více zaměřují na jejich zvětšování, aby snížili náklady dodávanou elektřinu. Konsorcium společností aktivních v odvětví větrné energetiky nyní staví největší testovací zařízení na světě, které má vývoj stále větších turbín usnadnit.

S prudkým růstem instalovaného výkonu větrných turbín na souši, především v Evropě, se stále více pozornosti věnuje instalacím na moři, kde turbíny nenaráží na odpor obyvatel či přísné regulace pro jejich výstavbu. Výstavba a provoz elektráren je na moři nicméně náročnější, a tak se výrobci turbín snaží zvětšovat jejich velikost, aby snížili jednotkové náklady na jejich výstavbu a údržbu.

Není tomu tak dávno, co společnost GE Renewable Energy představila a zprovoznila první prototyp své 12MW větrné turbíny Haliade-X. Pozadu však nezůstává ani konkurence, evropský výrobce turbín Siemens Gamesa letos představil návrh ještě větší turbíny, která má dosahovat výkonu až 15 MW.

Konstrukce takto velkých turbín s lopatkami delšími než 100 metrů klade vysoké nároky na použité materiály a technologie, které je nutné důsledně otestovat. Konsorcium společností GE Renewable Energy, LM Wind Power a TNO se tak rozhodlo pro výstavbu největšího testovacího zařízení pro rotory větrných turbín na světě. Výstavba zařízení, které roste v Nizozemsku a je spolufinancováno tamní vládou, by měla být dokončena letos na podzim.

„Větší turbíny jsou nezbytné pro formování tak nezbytné transformace energetiky. Bez inovací by byly větší turbíny příliš těžké a také nákladné, aby byly komerčně životaschopné. Svižná inovace v návrhu lopatek a rotorů větrných turbín, materiálů, výstavby a výroby umožnily zvětšování offshore větrných turbín a zvýšily jejich atraktivitu na celém světě,“ uvedl Peter Eecen, manažer u TNO Wind Energy pro výzkum a vývoj.

Testovací zařízení umožní prověřit odolnost a dynamické chování rotorů větrných turbín pod enormním zatížením způsobeným obřími lopatkami. Tyto znalosti následně společnostem umožní vylepšit návrhy jejich turbín.

„S tímto inovativním zařízením budeme schopni sami ověřit ložiska a systémy, které upevňují lopatky větrných turbín k rotoru a umožňují natáčení lopatek pro maximalizaci zachycené energie a zároveň snižují zatížení turbíny,“ řekl Hanif Mashal, viceprezident LM Wind Power Engineering.

Úvodní fotografie: Ilustrace zařízení pro testování rotorů větrných turbín. Autor: IDOM

Komentáře

(10)

Josef

31. srpen 2020, 09:56

Bohužel tyto zkušebny mají často vedlejší efekt a to ten, že výrobek je sice levnější, ale vydrží záruku + den, protože díky zkušebně výrobce zhoršuje mechanické vlastnosti výrobku tak, až najde tu mez, mezi tím kdy výrobek ještě vydrží testy a kdy už ne. Náklady na výrobu jsou sice nejnižší, ale na úkor životnosti a spolehlivosti výrobku.

Franta

31. srpen 2020, 10:43

... a kdy se konečně někdo začne seriózně zabývat problémem - turbulentním prouděním za větrnou elektrárnou, které reálně mění klima v Evropě?

A co takhle těžit neodym v EÚ? Abychom nepřenášeli produkci CO2 mimo EÚ, ale "sežrali" si to se vším všudy v naší "zelené" Evropě?

Eda

1. září 2020, 08:36

"Reálně mění klima" ? nějaký zdroj informace?

Pavel K

31. srpen 2020, 11:02

Prectete si toto. Nekdo se tim zabyval.

ekolist . cz / cz / publicistika / nazory-a-komentare / vetrne-elektrarny-klimaticka-pohroma

Ivan Novák

31. srpen 2020, 11:42

Dva provařené OZE propagandisty, kteří to psali, je obtížné brát úplně vážně coby vědce. Okusili vlastní medicínu z druhé strany, snaží se bránit svůj svět (pomocí poměrně důkladné rešerše k věci, ale už mají aktivistickou nálepku, kterou nebude snadné změnit. Pravděpodobně je výběr jejich pramenů tendenční). Konkrétní závěry vyvozují stejně nepodložené, jako zřejmě článek, na který reagují. Jediné, s čím lze souhlasit, je, že nevíme, jestli aktuální změny statistiky rozložení tlakových útvarů v atmosféře Evropy a okolí oproti dlouhodobým datům jsou náhodné nebo soustavné, popř. proč, a že pro seriózní vědu bude třeba několik desítek let pozorování.

Jan Veselý

31. srpen 2020, 17:09

Oni vyplodili něco, co má hlavu a patu a formu vědecké studie. Vy jste se zmohl akorát na argmentum ad hominem.

Ivan Novák

31. srpen 2020, 17:56

Jsou mladí, energičtí, a za to, co dělají, placení. Rozebírat, kde všude a jak se v tom článku dopustili skryté, zejména interpretační, manipulace, je nad mé síly. Chtěl jsem tedy aspoň upozornit, jak oba autory, pokud by se to k nim doneslo, tak nezaujaté čtenáře, že čert nikdy nebere jen půlku duše, ani vědcům.

Nedávný produkt ÚFA o využitelném potenciálu větru v ČR je smutný příklad nepořádného výstupu na "společenskou" objednávku, promarněná příležitost. A jestli Vám připadá i poslední část mého předchozího příspěvku ad hominem, není můj problém.

energetik

31. srpen 2020, 11:39

Na co neodym v těchto větrnících? Na magnetky pro nástěnku?

Bizon

31. srpen 2020, 16:55

Generátory s permanentnímy magnety jsou v poslední době ve VE hodně populární. Jsou jednoduché, žádné kartáčky nebo komutátory. Krom toho že mají skvělou výkonovou hustotu, tak nepotřebují nutně převodovku. Převodovky jsou drahé, náročné na výrobu a také jsou nejčastější příčinou poruch.

miro novak

31. srpen 2020, 11:15

Sergej Bubka zacinal na 600 cm, tam kde konkurencia uz davno skoncila. Kde veterne turbiny poprednych vyrobcov koncia tak na 15 MW, tam slovenska technologia zacina na 20-50, s vyhladom na stovky MW.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.