Domů
Větrné elektrárny
Obyvatelé Sazomína na Žďársku v referendu podpořili jednání o stavbě větrníků
větrný park

Obyvatelé Sazomína na Žďársku v referendu podpořili jednání o stavbě větrníků

Obyvatelé Sazomína na Žďársku v dnešním místním referendu podpořili další jednání o stavbě větrných elektráren na území obce. Se záměrem na vybudování tří větrníků přišel soukromý investor, obci za to nabízí finanční příspěvky. Se stavbou elektráren vyslovilo souhlas 86 lidí, tedy 54 procent, proti bylo 71 hlasů. Odevzdáno bylo 158 hlasovacích lístků, jeden byl neplatný.

Ze 194 oprávněných osob v Sazomíně se referenda zúčastnilo 81,4 procenta. Referendum je platné a jeho výsledek závazný. „Budeme pokračovat v jednání s investorem,“ řekla ČTK starostka Lucie Pešková (bezpartijní). Výsledky hlasování jsou na úřední desce obecního úřadu.

Sazomín je na hlavní silnici 37 mezi Žďárem nad Sázavou a Ostrovem nad Oslavou. O vyhlášení místního referenda rozhodlo obecní zastupitelstvo. Lidé mohli hlasovat od 10:00 do 20:00 v budově bývalé školy. Odpovídali na otázku: Souhlasíte s výstavbou tří větrných elektráren na katastru naší obce?.

Referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční většina hlasujících a současně minimálně 25 procent všech oprávněných voličů.

Na Vysočině jsou zatím větrné elektrárny u Pavlova na Jihlavsku a u obcí Věžnice a Kámen na Havlíčkobrodsku. Poslední větrníky u Věžnic byly postavené v roce 2009. Kraj Vysočina pak tyto elektrárny nechtěl s odkazem na to, že by vysoké stožáry poškodily krajinný ráz.

Na větrné mapě Česka patří Vysočina mezi potenciálně nejzajímavější oblasti, o stavbu větrníků se kvůli zdražování energií investoři poslední dobou zajímají na mnoha místech. Možnost vzniku větrného parku v březnu schválili zastupitelé Stonařova na Jihlavsku, ještě o něco dřív uzavřela smlouvu o spolupráci s investorem sousední obec Suchá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
A.O
20. květen 2023, 20:08

To by mě zajímalo, kolik jim OZE mafie slíbila.

Parafrázuji některé "výlevy" o jaderné mafii

energetik
20. květen 2023, 23:50

Rozhodně méně než kolik zaplatila ta jaderná za nekonání referend o JE.

Jaroslav Studnička
21. květen 2023, 11:27

TO A.O: potrefená husa v podobě rádoby energetika se ozvala ?

A.O
21. květen 2023, 17:19

Rádoby energetik na sebe nikdy nenechá dlouho čekat.

energetik
21. květen 2023, 18:35

Bylo to ještě rychlejší než si myslíte, ale dlouho trvá než to schválí cenzor a i tak se toho spoustu nezobrazí i když je to označené jako schválené. O té doby co jsem tu začal otevřeně a nezávazně psát o skutečné jaderné energetice tak všechny mé příspěvky procházejí důkladnou cenzurou.

energetik
20. květen 2023, 23:54

Ano přesně tak, o tom může jaderná mafie jen snít a spekulovat - aby občané v referendu souhlasili se stavbou JE nebo skládkou jaderných odpadků.

Antonín Mikeš
21. květen 2023, 13:58
energetik
21. květen 2023, 18:40

Lžete vy, komunisti při stavbě JEDu žádné referendum nedělali. A teď už je to jedno, když jsou vesnice zbourané a lidé vystěhovaní. Takové referendum na vrátnici Dukovan umím udělat také a s "lepším" výsledkem, na to je těch 60% hodně mizerný výsledek.

energetik
21. květen 2023, 18:46

Jen 60 % ? Mizérie na to že se to konalo jen 2 km od vrátnice Dukovan, nebo že by nebyly zaměstnanci tak dobře motivováni a loajální ke svému chlebodárci?

energetik
21. květen 2023, 19:02

A zaměstnanci kteří v tom referendu nemají svůj a rodinných příslušníku podpis si půjdou zopakovat "školení" nebo jim jen sníží plat?

energetik
21. květen 2023, 19:49

A úplně nejlepší je ten konec "Slavětičtí měli o hlasování zájem i přesto, že ČEZ předem avizoval, že výsledek referenda pro něj není závazný"

Takže i tak to bylo klasické jaderné referendum/nereferendum - fraška.

Antonín Mikeš
25. květen 2023, 10:34

Pan "energetik" se nám nějak rozvášnil.

Kdo mluví o referendu na staré bloky za komunismu, dělali se za komunismu referenda na větrné elektrárny? Takže lžete jen vy.

Nevím jak dobře jsou motivováni zaměstnanci ale i ostatní občané, přeci jen bylo to obecné referendum, ne referendum zaměstnanců o loajalitě zaměstnanců ČEZ nejsem schopen říci nic konkrétního (protože to nevím, zřejmě stejně jako vy).

Nevím co dělají zaměstnanci kteří v referendu nemají svůj podpis, ale předpokládám, že to samé co ostatní občané, kteří v referendu také nemají svůj podpis. Referendum je tajná volba, asi si to pletete s peticí.

Proč by pro ČEZ mělo být hlasování závazné? Výsledek referenda může být závazný maximálně pro zastupitelstvo obce (všimněte si že stejně je to u hlasování pod kterým diskutujeme). Zde lidé dali obci povolení jednat s firmou o výstavbě větrných elektráren, pro investora není referendum nijak závazné.

A.O
21. květen 2023, 17:22

Samozřejmě nic jako skládka jaderného odpadu neexistuje. Měl jste určitě na mysli úložiště jaderného odpadu, kterých je již na našem území několik, a včetně vyhořelého paliva z JE, bude odpad z JE vždy v minoritě.

energetik
21. květen 2023, 18:48

Jaderných skládek je spousty, staří sundat růžové projaderné brýle a rozhlédnout se kolem sebe od Ruska přes ČEZko až po Francii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se