Domů
Větrné elektrárny
Jak rychle klesá cena větrných parků? Data z USA ukazují 27% pokles za 6 let
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Jak rychle klesá cena větrných parků? Data z USA ukazují 27% pokles za 6 let

Podle dat zveřejněných americkou vládní agenturou U.S. Energy Information Administration (EIA) poklesla cena onshore větrných elektráren mezi lety 2013 a 2019 v průměru o 27 %. V roce 2019 se tak průměrné náklady vztažené k instalovaném výkonu pohybovaly na úrovni 1 391 USD/kW. Ceny se ovšem podstatně liší dle jednotlivých amerických států.

Cena výstavby větrných elektráren v posledních letech setrvale klesá, což ukazují i čerstvé údaje ze Spojených států amerických. Poklesu cen nejvíce pomáhá silná poptávka, která podporuje konkurenční prostředí, a vyšší výkon a účinnost nových větrných turbín. Jen ve Spojených státech se v roce 2019 postavilo přes 9 GW a v roce 2020 dokonce přes 14 GW instalovaného výkonu. Celkem tak nyní výkon onshore větrných elektráren v USA dosahuje zhruba 120 GW.

Údaje o cenách v USA potvrzují obecně klesající trend nákladů na výstavbu obnovitelných zdrojů. Zatímco v roce 2013 se průměrné náklady na výstavbu větrné elektrárny pohybovaly okolo 1 900 USD/kW, v roce 2019 se průměr zastavil na 1 391 USD/kW. Ceny se ovšem podstatně liší podle jednotlivých regionů.

Průměrné náklady na výstavbu větrných elektráren v USA. Průměrné náklady na výstavbu větrných elektráren v USA. Zdroj: EIA

Jedněch z nejnižších nákladů na výstavbu lze dosáhnout v soustavě ERCOT ve státě Texas, kde cena klesla až k 1 114 USD/kW. Naopak podstatně vyšší ceny jsou v Kalifornii, kde se průměrné náklady mezi lety 2013 a 2019 pohybovaly dokonce na úrovni 2310 USD/kW. Vyšší náklady na výstavbu jsou zde spojovány především s požadavky místní legislativy a územních restrikcí, které mohou developery nutit využívat méně vhodné lokality.

Větrné elektrárny jsou třetí nejlevnější na výstavbu

Při pouhém srovnání nákladů na výstavbu jednotky výkonu se větrné elektrárny v USA řadí na třetí místo za výstavbu plynových elektráren a elektráren spalujících ropné produkty.

S ohledem na množství instalovaného výkonu za rok 2019 lze ovšem za konkurenci větrným elektrárnám považovat pouze plynové elektrárny, kterých za rok 2019 přibylo 8 GW. Podle údajů EIA naopak nepřibyla žádná, která by pro výrobu elektřiny využívala ropné produkty.

Průměrné náklady na výstavbu zdrojů v USA. Průměrné náklady na výstavbu zdrojů v USA. Zdroj: EIA

Při absenci konkurence nemusí být cena technologie rozhodující

V případě amerického trhu lze pozorovat vliv silného konkurenčního prostředí a jeho pozitivní dopad na náklady na výstavbu obnovitelných zdrojů. Silné konkurenční prostředí je zásadním pro snižování nákladů, což dokazuje například i situace v sousedním Německu.

Po prvotním úspěchu po přechodu od fixně stanovené výkupní ceny k systému aukcí, kdy ceny díky vysokému počtu soutěžících projektů poklesly až pod 40 EUR/MWh, se situace v posledních letech zásadně změnila. Kvůli zásadnímu nedostatku projektů, rovněž způsobeném úpravou pravidel aukcí, začaly soutěžené ceny opět stoupat a až na výjimky dosahují v posledních letech hodnot blízko cenového maxima stanoveného tamním energetickým regulátorem, které pro letošní rok činí 60 EUR/MWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Josef
19. srpen 2021, 12:46

No jo OZE zlevňují a elektřina díky tomu zdražuje proč tedy nezlevňuje ?, hrátky s čísly kdy se náklady převádí do jiné části tabulky nic více ve skutečnosti celková cena el. energie z OZE roste a poroste dál.

blaha.p
19. srpen 2021, 13:17

Josefe, na růst ceny EE v poslední době měl jednoznačně největší vliv obrovský nárůst cen komodit = uhlí, plyn a protože se z nich vyrábí velká část EE roste samozřejmě cena. Dnes jde krásně vidět, jak to spolu souvisí.

Dnešní pokles cen uhlí a plynu - 3% = pokles ceny EE - 4,5%

Josef
19. srpen 2021, 14:40

To není pravda. Podívejte se na nás a náklady na rozvoj sítí - prudký růst a proč ? Integrace OZE .... Podpora OZE je u topných sazeb 1/3 ceny. Růst cen plynu je jen kvůli růstu ceny povolenky a proč jsou povolenky - zelená ideologie, kdyby nebyla podpora OZE a postavily se jaderné bloky, pak by byla elektřina o 1/3 levnější a lidé by topili tepelnými čerpadly, horníci by měli práci a plyn by byl za současné ceny neprodejný, emise CO2 by byly podobné jako dnes - více uhlí méně plynu , ale byly bychom jako národ bohatší.

Rostislav Žídek
20. srpen 2021, 00:32

Kdyz pomineme ten hype kolem sodovkoveho plynu...

Problem se spalovanim uhli je zaroven i mnohem horsi kvalita ovzdusi, protoze z plynu je mnohem mensi znecisteni. Rtut, sira, kdo vi jaky bordel v tom prachu...

Ovsem porad se bavime o tom, ze za ty penize co se vali do OZE uz jsme mohli mit JE asi deset.

... tedy pokud by se nasla obec ktera vyhorele palivo bude skladovat, tak to zni zajimave.

blaha.p
20. srpen 2021, 07:06

Josefe, elektrárnám které vyrábějí elektřinu z uhlí a plynu v EU to je stále 40% vzrostly ceny těchto komodit:

Listopad 2020 cena uhlí = 55 dolarů/tunu

Srpen 2021 cena uhlí = 107 dolarů/tunu

Listopad 2020 cena plynu = 14 eur/MWh

Srpen 2021 cena plynu = 48 eur/MWh

Na tyto ceny nemá cena povolenek žádný vliv, ty zvyšují cenu také, ale v daleko menší míře. Ceny uhlí a plynu rostou po celém světě pro všechny stejně ať mají emisní povolenky nebo nemají. stejně jako např. cena ropy, nebo dřeva. U nás máme dřeva, že nevíme co s ním, ale stavební dřevo stejně zdražilo o 200% během půl roku.

Vize, že JE nám zaručí levnou energii je nesmysl, vláda vyvolal falešnou představu, že JE je super levná energie. Ale to není pravda, aktuálně nelze postavit v EU a USA nový JE zdroj pod cenu 100 €/MWh to je pořád nad současnou cenou = zdražení EE. JE nám zajistí stabilní zdroj, ale rozhodně nám nezlevní EE, naopak. Už za rok a půl po zveřejnění nabídkových cen bude spousta propagátorů JE velice překvapena. Dopadne to stejně jako ve Finsku, Francii, Velké Británii, Slovensku a Maďarsku = nový blok se v těchto zemích stal nebo stává nejdražším zdrojem a ČR samozřejmě nebude výjimka.

Josef
20. srpen 2021, 10:38

Co se týče cen JE , pak proč jsou dražší než bývaly - ten důvod je jasný zelená ideologie tj. nesmyslné bezpečnostní požadavky na JE. Přitom provozní havárie , kdy by JE zamořila okolí se nikdy nestala. Černobylská havárie se stala kvůli pokusům a Fukušimská kvůli zemětřesení a obecně výstavbě JE na nevhodném místě. Riziko provozu JE se stejně reálně snížit nedá, protože největším rizikem je vojenský útok ten zničí každou jadernou elektrárnu, která pak zamoří okolí do vzdálenosti 20-30km všechna ostatní rizika proti tomuto jsou prakticky nulová a to je hlavní nevýhoda JE proti konvenčním zdrojům.

Jinak dopočtěte si jak se na ceně promítá cena povolenky když spálíte 1kg uhlí vytvoříte 2kg CO2 takže když máte cenu povolenky 60 eur pak tunu uhlí zdražíte o 120 eur. Většina ceny uhlí je dnes daň. To samé si snadno můžete spočítat pro zemní plyn. Jinak se nic nezměnilo nejlevnějším energetickým zdrojem je voda ( pokud postavíte vhodně vodní elektrárnu , třeba Orlík) pak je uhlí dalším je jádro pak je plyn , ropa ,vítr, slunce , vítr na moři. A co se dnes děje uhlí , plyn , ropa - uměle zdaněny , jádro uměle zdraženo výsledkem je prudký růst cen energií....

Vinkler
22. srpen 2021, 09:08

P. Bláha, všímejte si raději grafu viz výše.

JE, fosil, nebo voda k sobě nic dalšího nepotřebují.

Větrníky a slunečníky musí mít baterie. Tj. výsledné investiční náklady VT nebo FV při srovnávání s JE nebo fosilem musíte sečíst s BS. Pak srovnáváte srovnatelné. Tj vítr 1,39+2,97=4,36 usd/kw za předpokladu jen 50/50% časové rezervy výkonu.

Investiční náklady výroby EE z FV či VT jsou tedy 4x větší než na zařízení s ropou nebo plynem.

JE se zde neuvádí, nebudu spekulovat.

Peter
19. srpen 2021, 18:13

Ak to porovnáme k zlatu tak cena skutočne klesá. To len peniaze strácajú svoju hodnotu. Ak porovnam koľko sekúnd som robil na 1kwh v roku 2007 a teraz tak pre mňa klesla cena min 30%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se