Poslední letošní německá aukce pro větrné elektrárny přinesla cenu pod 40 €/MWh

DomůNěmeckoPoslední letošní německá aukce pro větrné elektrárny přinesla cenu pod 40 €/MWh

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky již třetí a zároveň poslední aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu v letošním roce. Třetí kolo přineslo s průměrnou cenou 38 EUR/MWh další pokles oproti srpnovému kolu.  I poslední letošní aukci ovládly, stejně jako minulá kola, komunitní projekty.

Třetí kolo aukce regulátor spustil v polovině září, kdy nabídl objem 1 GW s maximální nabídkovou cenou 70 EUR/MWh. O velkém zájmu investorů svedčí objem přihlášených projektů, který s 2591 MW výrazně překonal nabízený objem. Ne o všechny obnovitelné zdroje je však v Německu takto vysoký zájem – například v prvním kole aukcí pro biomasu byla vyčerpána pouze pětina z maximálního objemu.

„I tentokrát ceny dále poklesly, oproti předchozímu kolu o dalších deset procent. Ceny se pohybují průměrně okolo 3,8 centu/kWh, což je zřetelně méně než 4 centy/kWh. Výsledek potvrzuje zkušenosti získané z předchozích aukcí: téměř všechny nabídky přišly od komunitních společností. Tito uchazeči nyní mají čtyři a půl roku k dokončení svých projektů a podle našeho názoru u svých nabídek předpokládali další rozvoj technologií a pokles jejich cen.“

Jochen Homann, prezident německého regulátora Bundesnetzagentur.

Vážený průměr všech nabízených cen dosáhl v listopadovém kole 4,02 eurocentů/kWh, tedy o zhruba 30 centů méně ve srovnání s cenou 4,29 centů z kola minulého. Nabízené ceny úspěšných zájemců se pohybovaly od 2,2 do 3,82 centů/kWh, v průměru dosáhly 3,4 centů/kWh.

Komunitní projekt – cesta k vítězství

Letošní třetí kolo v Německu zcela ovládly komunitní projekty. Z celkového přihlášeného objemu téměř 2,6 GW bylo 89 % projektů v režii komunitních spolků. V aukci nakonec uspělo 61 projektů s celkovým výkonem 1000,4 MW, z čehož 60 projektů bylo komunitních. Co se týče objemu, podíl komunitních projektů dosáhl 99,2 %.

Cena je pro všechny komunitní projekty po aukci stanovena jednotně, a v tomto kole dosáhla 3,82 centů za kWh. Ostatní projekty obdrží garantovanou cenu na základě své nabídky. Jelikož v aukci uspěly téměř výhradně komunitní projekty, je výsledná průměrná cena s 3,82 centu za kWh vyšší než vážený průměr úspěšných nabídek o hodnotě 3,4 centu/kWh.

„Komunitní“ projekty nicméně zneužívají velcí developeři, kteří si tak snaží zajistit lepší cenu za výhodnějších podmínek. Komunitní projekty například nemusí mít zajištěno stavební povolení a není u nich jisté, zda vůbec budou realizovány. Otázkou tak zůstává, jestli bude vysoký podíl těchto projektů zachován i v příštím roce, kdy má dojít ke změně pravidel aukcí.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...