Domů
Německo
Poslední letošní německá aukce pro větrné elektrárny přinesla cenu pod 40 €/MWh
Větrný park severně od Paříže
Zdroj: Flickr @Hans Trapp https://www.flickr.com/photos/109570752@N02/11673822624/

Poslední letošní německá aukce pro větrné elektrárny přinesla cenu pod 40 €/MWh

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky již třetí a zároveň poslední aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu v letošním roce. Třetí kolo přineslo s průměrnou cenou 38 EUR/MWh další pokles oproti srpnovému kolu.  I poslední letošní aukci ovládly, stejně jako minulá kola, komunitní projekty.

Třetí kolo aukce regulátor spustil v polovině září, kdy nabídl objem 1 GW s maximální nabídkovou cenou 70 EUR/MWh. O velkém zájmu investorů svedčí objem přihlášených projektů, který s 2591 MW výrazně překonal nabízený objem. Ne o všechny obnovitelné zdroje je však v Německu takto vysoký zájem – například v prvním kole aukcí pro biomasu byla vyčerpána pouze pětina z maximálního objemu.

„I tentokrát ceny dále poklesly, oproti předchozímu kolu o dalších deset procent. Ceny se pohybují průměrně okolo 3,8 centu/kWh, což je zřetelně méně než 4 centy/kWh. Výsledek potvrzuje zkušenosti získané z předchozích aukcí: téměř všechny nabídky přišly od komunitních společností. Tito uchazeči nyní mají čtyři a půl roku k dokončení svých projektů a podle našeho názoru u svých nabídek předpokládali další rozvoj technologií a pokles jejich cen.“

Jochen Homann, prezident německého regulátora Bundesnetzagentur.

Vážený průměr všech nabízených cen dosáhl v listopadovém kole 4,02 eurocentů/kWh, tedy o zhruba 30 centů méně ve srovnání s cenou 4,29 centů z kola minulého. Nabízené ceny úspěšných zájemců se pohybovaly od 2,2 do 3,82 centů/kWh, v průměru dosáhly 3,4 centů/kWh.

Komunitní projekt – cesta k vítězství

Letošní třetí kolo v Německu zcela ovládly komunitní projekty. Z celkového přihlášeného objemu téměř 2,6 GW bylo 89 % projektů v režii komunitních spolků. V aukci nakonec uspělo 61 projektů s celkovým výkonem 1000,4 MW, z čehož 60 projektů bylo komunitních. Co se týče objemu, podíl komunitních projektů dosáhl 99,2 %.

Cena je pro všechny komunitní projekty po aukci stanovena jednotně, a v tomto kole dosáhla 3,82 centů za kWh. Ostatní projekty obdrží garantovanou cenu na základě své nabídky. Jelikož v aukci uspěly téměř výhradně komunitní projekty, je výsledná průměrná cena s 3,82 centu za kWh vyšší než vážený průměr úspěšných nabídek o hodnotě 3,4 centu/kWh.

„Komunitní“ projekty nicméně zneužívají velcí developeři, kteří si tak snaží zajistit lepší cenu za výhodnějších podmínek. Komunitní projekty například nemusí mít zajištěno stavební povolení a není u nich jisté, zda vůbec budou realizovány. Otázkou tak zůstává, jestli bude vysoký podíl těchto projektů zachován i v příštím roce, kdy má dojít ke změně pravidel aukcí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Milan Vaněček
26. listopad 2017, 13:14

To už jsem tady psal mnohokrát, projekty VtE musí být zaštítěny místními komunitami které z toho mají podíl na zisku. A pak ta cena za MWh je neporazitelná. Zatím vítr vítězí nad 50 rovnoběžkou, pod ní (kde žije velká většina obyvatel zeměkoule) začne vítězit fotovoltaika, zvláště až akumulace dožene zpoždění v průmzslové realizaci.

Ondra
26. listopad 2017, 13:40

Nechci tady moc hejtovat, ale radši bych neříkal hop dokud ... Jak se ukázalo v minulým kole, za většinou rádoby komunitních projektů stál developer UKA, kterej tak trochu ochcal pravidla (ale komplet legálně) a nakonec mu z celýho GW spadly do kapsy 2/3. Němečtí zákonodárci samozřejmě neměli dost času zareagovat a tak se nám to samý určitě zopakovalo i v tomhle kole. Tady ale píšou, že se to prej má po novým roce změnit, tak jsem zvědavej, počkejme si na to - http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/statni-podporu-v-nemeckych-aukcich-berou-komunitni-vetrniky-za-mnoha-stoji-jedna-firma-1336621

Milan Vaněček
26. listopad 2017, 15:10

Vždyť to říkám, nevadí že je za tím velká firma ale musí z toho zisku místní komunitě dost dát. Představte si, že by ČEZ něco místním dával, ten raději kupuje v Německu hotové projekty které mu dotují bohatí i chudí němci.

Na tom způsobu dotování OZE mi vadí především to, že to dotují stejně bohatí jako chudí (i tichudí co normálně daně neplati, důchodci, ...). A bohatý velký průmysl těží z toho že mu dotace na OZE shodily cenu silové elektřiny na méně než polovinu.

Ondra
26. listopad 2017, 17:16

Mě teda nepřijde moc ok, když velká firma jakousi oklikou využije systém určnej pro komunity, díky kterýmu maj spoustu konkurenčních výhod. Záleží taky kolik těm komunitám za spolupráci naslibovali a kolik peněz poteče do kapsy jim ... Počkejme si na první aukci v 2018 za novejch podmínek a uvidíme.

Je mi jasný, že kdyby u nás fungoval podobnej systém a ČEZ ho využil, tak tady budete psát, jak je to sprostý a všechno je špatně. Dokud ČEZ neinvestoval do OZE, tak to bylo špatně, když začal kupovat projekty v Německu, tak je to zase špatně. Hlavně že každej novej větrák je úplně super, ale jak to koupí ČEZ, tak to můžou asi rovnou zbourat ne?

Martin Hájek
26. listopad 2017, 18:05

Pane Vaněčku,

Vám asi pořád nedošlo, že ta "místní komunita" jsou ve skutečnosti bílí koně. Kdyby hloupost nadnášela, tak si nemusíte kupovat na dovolenou letenky.

Milan Vaněček
26. listopad 2017, 20:38

Potrefený husy neštastný z toho, že VtE vysoutěžily v Německu tak nízkou cenu a ještě z toho (ta hrůza) místní obyvatelé budou něco mít, se ozvaly. K meritu věci - ceně za MWh ani píp.

Martin Hájek
27. listopad 2017, 00:09

Je to naprosto k meritu věci. V Německu ve skutečnosti vysoutěžilo podporu několik velkých developerů skrytých za fíkový list tzv. "místních komunit" s nimiž nemají nic společného a také jim nic nedají. Princip jejich práce je jednoduchý - vysoutěžíme podporu za nesmyslné peníze a pak dorazíme za výrobci a budeme chtít slevu. Když dají, tak ty větráky možná někde i postavíme, no a když nedají, tak taky dobře, my nic stavě nemusíme. No a tomuto schématu pan Vaněček tleská. Já jsem už svůj názor řekl, ostatní si ho jistě udělají sami.

Milan Vaněček
27. listopad 2017, 07:59

Jediný názor pana Hájka (viz i jeho poznámky k elektromobilitě jinde) je "to nééjde", to nebude fungovat, nepovede se, okradou je, .... Bez kvantitativních argumentů. Takové diskutující jsme tu už měli. Jediné rozřešení je počkat a uvidí se.

Vinkler
27. listopad 2017, 08:09

Članek neuvádí, zda je nutno zaplatit něco jako Bid Bond nebo jinou záruku realizace. Pokud ne tak je to jen hra.

Jan Veselý
27. listopad 2017, 08:30

Jo, musí složit jistinu. V tomto konkrétním případě nevím kolik, ale v případě offshore aukcí to bylo asi 100 milionů EUR na projekt.

Martin Hájek
27. listopad 2017, 08:49

A platí to i pro tzv. komunity, které jsou v tendrech všemožně zvýhoněné?

Ondra
27. listopad 2017, 09:07

To mi přijde nějak hodně, ale nezkoumal jsem to. Jestli jsem to dobře pochopil ze zákona EEG 2017, tak u onshorů platí 30 euro za každej kW nabízenýho výkonu, takže dohromady by to bylo za všechno (objem aukce 1 GW) asi 30 mega. "Komunitní projekty" maj samozřejmě trochu jiný pravidla a platí 15 éček při podání nabídky a zbylejch 15 do 2 měsíců od obržení nějakýho povolení, který na rozdíl od nefejkovních investorů nemusí mít dopředu.

Přesný pokuty jsem ale nezkoumal, takže nevím, kolik z toho propadne, když to odpískaj. Pokud ale umí najít takovouhle kličku ve zneužívání komunitních projektů, tak si určitě najdou i nějakou cestu, jak se tý pokutě vyhnout.

Jan Veselý
27. listopad 2017, 12:12

Štěstí pro Němce, že průběh těch aukcí průběžně vyhodnocují a průběžně reagují na problémy s nimi spojené. Zmíněný zákon EEG se poslední dobou novelizuje skoro každý rok.

Ondra
27. listopad 2017, 13:30

To je samozřejmě dobrý. Když jsem předtím psal, že neměli čas to od druhý aukce změnit, tak jsem to nemyslel ani ironicky. Je docela chvályhodný, že s tím něco dělaj.

Pořád ale nesdílím nadšení pana Vaněčka, protože je dost možný, že i v poslední aukci byly zneužitý komunitní projekty developery. Osobně mi teda 99% úspěšných nabídek z řad komuntních projektů přijde dost podezřelý, obzvlášť kvůli všem výhodám, který maj oproti běžnejm investorům.

Zajímavý by bylo, kdyby zveřejnili u všech projektů, který v aukci uspěly, taky výši nabízený ceny, ale chápu, že tohle jsou citlivý věci a chrání se.

Milan Vaněček
27. listopad 2017, 14:12

Mě to hlava nebere proč si Ondra myslí že všude ve světě musí jít zájem developera proti vůli a prospěchu občanů z místní komunity (jako jsme my v ČR na to zvyklí). Proč by občanská komunita nemohla využít developera aby jí něco podle jejího přání a též v její prospěch vybudoval?

Ondra
27. listopad 2017, 14:26

Pane Vaněčku, mi zas hlava nebere, proč nedokážete pochopit, že se za těmi rádoby "komunálními projekty" skrývaj velký firmy. Velkej developer to zafinancuje, všechno zařídí, komunitě nacpe nějaký drobáky na pivo, aby mu to odkejvaly a většina zisku půjde jemu. Určitě to ti developeři nedělají z dobrý vůle ale pro prachy.

Vůbec mi nejde o to, že by zájem developera měl jít proti místním komunitám, ale klidně Vám to tady napíšu už poněkolikátý - velký firmy zneužívaj systém pro malý komunity, který by jinak neměly šanci v aukci konkurovat a developeři si tak pomáhaj k vyššímu zisku - jednoduchý.

Komunitní projekty jsou určitě super, proti tomu já nic nemám, naopak to bylo určitě myšlený dobře je podpořit. Spíš se bojím, že když to takhe zneužívaj velký firmy, tak jim to nakonec můžou taky pěkně zaříznout a nakonec komunity zase ostrouhaj.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se