Souboj na poli větrných velikánů pokračuje, SG nabídne onshore turbíny s výkonem až 7 MW
Výrobci větrných elektráren v posledních letech nesvádí souboj z pohledu instalovaného výkonu nabízených strojů pouze v segmentu offshore turbín, patrné jsou rovněž snahy o další navyšování velikosti a výkonu onshore turbín. Poté, co již dříve v letošním roce představila svůj model s instalovaným výkonem přesahujícím 7 MW společnost Vestas, přichází odpověď i ze strany jednoho z hlavních konkurentů, společnosti Siemens Gamesa.
Navyšování instalovaného výkonu spolu s rozměry větrných turbín je v posledních letech patrný trend, od kterého si výrobci slibují snižování nákladů na výrobu elektrické energie s využitím energie větru. Zásadní nárůst výkonu turbín byl patrný především u strojů určených pro aplikaci na moři, kde rozměry zařízení nehrají tak kritickou roli jako na pevnině, kde instalaci větších turbín může bránit řada faktorů.
Snahy o navyšování výkonu turbín jsou nicméně patrné i na poli onshore, neboli pevninských turbín, kdy výrobci přichází se stále výkonnějšími modely. Posledním příkladem je upgrade řady 5.X výrobce Siemens Gamesa na instalovaný výkon až 7 MW. Podle serveru Renewables Now je turbína s rotorem o průměru 170 metrů navržena pro střední až vysoké rychlosti větru.
„Jedná se o přirozený vývoj druhu. Řada 5.X Siemens Gamesa již nabídla našim zákazníkům jedny z nejvýkonnějších strojů poskytujících zelenou energii na poli pevninské větrné energetiky a nyní můžeme její instalovaný výkon dále navýšit,“ uvedl Jochen Eickholt, výkonný ředitel společnosti Siemens Gamesa.
Datum spuštění prototypu výkonnější turbíny zatím nebylo oznámeno. V případě konkurenta společnosti Vestas se dle serveru CNBC očekává, že instalace by mohly být nabízeny od roku 2025. Dánský výrobce přitom na konci minulého měsíce představil nový, bezmála 200 metrů vysoký stožár, který byl navržen právě pro 7,2MW turbíny V172.
Mohlo by vás zajímat:
Praha by si měla už konečně objednat nejméně 50 takových Turbín na 200 metrových stožárech a vystavět je na Petříně , Kafčích horách , Letné i na sídlištích , aby si pod těmi elektrárnami mohli místní dělat pikniky sedět tam ve svetrech hezky "SPOLU" místo doma. Ale tak oni tu svojí zelenou politiku nemyslejí. Oni se chtějí mít sami dobře a ty obludy chtějí instalovat lidem na venkov nebo poblíž menších měst , samozřejmě tam, kde nemají bohatí Pražáci chaty to je ta jejich zelená politika. To samozřejmě platí o dalších velkých městech - a o jejich "zelených" proklamací , když po tom tak toužíte postavte si to doma !
Souhlas s větrníky v Praze, ale dal bych jich tam více (minimálně i na každý panelák jeden) ať je konečně na něco hezkého i v Praze kukat. Pořád lepší než Akademik Lomonosov zakotvený u Karlova mostu.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
S Prahou (a každém velkém městě) též naprostý souhlas. Ale myslím, že by našli tisíc důvodů, proč to nejde a okamžitě vyhlásili referenda.
K článku, "pro střední až vysoké rychlosti větru.". O jaké rychlosti, v jaké výšce, se jedná? Jsou takové rychlosti běžné nebo alespoň tak časté aby se stavba (bez dotací, bez přednostního dodávání do sítě, plateb za regulaci) vyplatila? Nebo je to jen pro specifické, např. pobřežní, oblasti ?
zjednodusena "verena" mapa je napr. tu:
https://www.wind-energy-the-facts.org/images/2-1.jpg
ta prva (od fy Vestas - pre nizsie a stredne rychlosti) je skor pre zelene a zlte oblasti
ta nova (odpoved reakcia od Siemensu pre stredne a vyssie rychlsti) je skor pre cervene az modre oblasti
"verena" -> "veterna"
co sa tyka moznych vhodnych oblasti-prispevok este caka na scvhalenie
aby se stavba (bez dotací, bez přednostního dodávání do sítě, plateb za regulaci) vyplatila? ..
ale ak by mali platit rovnake podmienky ako pre ine zdroje EE - teda ze sa dohodnu pripajacie podmienky a hlavne dostatocne vopred zadaju vyrobne/odberove diagramy (teda aby to bol stabilny a regulovatelny zdroj), tak by VTE potrebovali (uz z principu ako nahodny zdroj) aj lokalnu akumulaciu/zalohu a potom neexistuje miesto, kde by poziadavky platili - teda vyhodnost bez prednostneho dodavania a bez dotacii ..
teda nie ze by sa nenaslo na svete par veternych miest, ale cena potrebnej podpornej infrastruktury pre pripojenie to diskvalifikuje ..
teda pokial sa nevymysli (a hlavne hromadne nenasadi) nejaky lacny a pouzitelny sposob akumulacie, nebudu ObcasneZdrojeElektriny nikdy lacne ..
já vám nevím s tím větrem, chtěli sme jít s dětmi pouštět draka, našli kopec kde nejsou stromy stovky metrů od vrcholu (550mnm) a ikdyž ten den mělo dle předpovědi foukat nejvíce z celého týdne tak dostat draka do vzduchu nebylo jen tak, vítr se občas objevil, ale vždy jen takové fouknutí, drak jde nahoru a než vymotáte špagát aby se dostal do větších výšek tak ustává vítr a drak jde zas k zemi, ale dětem se to líbilo. A na tomhle má být postavena energetika? Zkoušeli ste někdy uvést do pohybu zatížený generátor? Ano několik dní v roce jsou podmínky příznivé, a co ty zbyl dny?
na zvysne dni budu predsa, podla nemeckeho vzoru, v pohotovsti plynove elektrarne .. a to sa oplati ..
Vyplatí, 10krát
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se