Domů
Větrné elektrárny
Spojené království očekává letos vlivem koronaviru o pětinu nižší přírůstek výkonu větrných elektráren
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Spojené království očekává letos vlivem koronaviru o pětinu nižší přírůstek výkonu větrných elektráren

Spojené království očekává pro rok 2020 instalace nových větrných elektráren o instalovaném výkonu ve výši 0,98 GW. Zejména v souvislosti se současnou pandemií koronaviru byl předpoklad snížen z původně očekávaných 1,22 GW. 

Před pandemií koronaviru očekávalo Spojené království pro rok 2020 instalaci nových větrných elektráren o instalovaném výkonu ve výši 1,22 GW. Koronavirus způsobil pokles odhadovaného přírůstku instalovaného elektrického výkonu na rok 2020 téměř o pětinu na 0,98 GWe. Ve srovnání s rokem 2019 je propad ještě znatelnější, postaveno bylo v instalovaném výkonu 2,5krát více větrných elektráren, konkrétně 2,47 GW.

„V globálním měřítku se Spojené království stalo jedním z nejvýznamnějších hráčů na trhu s větrnými elektrárnami. Instalovaný výkon se zvýšil z 1,34 GW v roce 2010 na 9,97 GW v roce 2019. Současná pandemie koronaviru může provoz větrných elektráren ztížit“, uvedl Somik Das, hlavní energetický analytik GlobalData.

Pokles instalací je způsoben pozastavením výroby vlivem vládních nařízení. Mezi společnosti postižené vládním nařízením patří naříklad i Siemens Gamesa Renewable Energy. Navzdory tomu, že některé výrobní společnosti již postupně obnovují provoz, pozastavení výroby již s největší pravděpodobností nebude možné dohnat.

„Od zavedená vládních nařízení průměrná poptávka po elektrické energii ve Spojeném království klesla o 13 %. Výkon stávajících větrných farem by se mohl výrazně snížit v důsledku pozastavení chodu dodavatelského řetězce, zákazu cestování a odložené údržby. Vlivem těchto nedostatků může docházet ke zpoždění provozních a údržbářských prací. Za normálních okolností oprava zlomeného rotoru nebo převodovky netrvá déle než měsíc, ale nyní by mohla oprava zabrat i déle něž šest měsíců, což je docela významné pro větrný průmysl jako celek“, dále uvádí Somik Das.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Martin Hajek
20. duben 2020, 20:58

Firma Vestas uvedla, že v pondělí propustí kolem 400 zaměstnanců a s okamžitým účinkem zastaví některé projekty větrných farem v důsledku ekonomického dopadu koronaviru (Reuters)

St
21. duben 2020, 08:41

Dobrá zpráva pro přírodu. Zvláště pro ptáky. I nejrůznějšího odpadu bude o hodně méně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se