Domů
Větrné elektrárny
Společnost DONG se zbaví i svých posledních ropných nalezišť
Offshore větrné turbíny. Autor: DONG Energy A/S

Společnost DONG se zbaví i svých posledních ropných nalezišť

Dánská společnost DONG (Danish Oil and Natural Gas) Energy A/S se dohodla pro prodeji svých posledních těžebních polí v Severním moři. Udělala tak další významný krok ve svém plánu stát se lídrem v čisté a udržitelné energetice.

DONG, jedna z velkých evropských energetických společností, jejíž portfolio dříve stálo hlavně na fosilních palivech, se v posledních několika letech zásadně změnila. Za pomoci společnosti Goldman Sachs Group Inc. provedl DONG transformaci svých energetických zdrojů a stal se také jedničkou na trhu offshore větrných elektráren.

Aktuálně bylo rozhodnuto o prodeji divize ropa a zemní plyn společnosti A.P. Moller-Maersk. Dle informací serveru Bloomberg tyto aktiva odkoupí francouzský gigant Total SA. Obchod za 7,45 miliard dolarů by měl být dokončen do roku 2018.

Tento kontrakt je významný tím, že dánská společnost, jejíž název je akronymem pro „Dánská ropa a zemní plyn“, díky němu přijde o své poslední naleziště ropy a zemního plynu. Majoritním vlastníkem DONG je dánská vláda, která prodej podporuje.

Je paradoxní, že financování plánovaného odklonu tohoto severského státu od fosilních paliv je do jisté míry závislé právě na ziscích plynoucích z těžby v Severním moři. Společnost Total přislíbila udržení současné úrovně těžby.

Ústup od uhlí a rozvoj větrné energetiky

Již dříve se DONG Energy rozhodl stát první z velkých evropských energetických společností, jejíchž veškerá vyrobená elektřina a teplo bude pocházet z neuhelných zdrojů. Mezi roky 2006 a 2016 snížil v rámci tohoto rozhodnutí svou roční spotřebu uhlí o 73 % z 6,2 miliónů tun na 1,7 miliónů tun. Do roku 2023 je naplánován přechod posledních dvou uhelných elektráren na biomasu.

V celém světě je poté společnost DONG Enrgy známá jako lídr v instalaci offshore větrných parků. Již v roce 2016 překonala magickou hranici 1 000 nainstalovaných offshore větrných elektráren. Aktuálně provozuje přibližně trojnásobek jednotek oproti svému největšímu konkurentovi, švédskému Vattenfalu.

Zdroj úvodní fotografie: Autor: DONG Energy A/S

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.