U Rotterdamu vyroste největší větrná turbína, její rotor má průměr 220 metrů

DomůVětrné elektrárnyU Rotterdamu vyroste největší větrná turbína, její rotor má průměr 220 metrů

Společnost GE Renewable Energy and Future Wind ve středu oznámila podepsání smlouvy o výstavbě 1. prototypu větrné turbíny Haliade-X v lokalitě Maasvlakte-Rotterdam. Výstavba turbíny má být provedena během letošního léta. Uzavřená dohoda zahrnuje také dohodu o pětiletém testovacím období a 15letém provozu a údržbě.

Haliade-X je největší větrnou turbínou na světě. Její instalovaný výkon je 12 MW, průměr rotoru je 220 metrů. Haliade-X má být také nejúčinnějším typem přímořské turbíny.

Díky kombinaci obrovského rotoru a delších listů je turbína méně citlivá na změnu rychlosti proudění a je tak schopná vyrobit více energie za pomalejších rychlostí vzduchu. Ročně by turbína tohoto typu měla být schopná vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie.

Uvedení na trh se plánuje v roce 2021

Ačkoliv je turbína určena pro použití na moři, nový prototyp bude z důvodu snazšího přístupu k provádění testů postaven na souši. Během počátečního provozního období tak bude GE schopná shromáždit všechna data potřebná k obdržení typového osvědčení, které je klíčové pro uvedení turbíny na trh v roce 2021.

„Jsme hrdí na to, že GE Renewable Energy a SIF využijí náš přístav jako testovací lokalitu pro vývoj nejvýkonnější větrné turbíny na světě.“ – Allard Castelein, výkonný ředitel Přístavu Rotterdam

Aktivity na přípravu lokality na budoucí výstavbu již započaly. Gondola turbíny má být vyrobena ve Francii v Saint-Nazaire, tři 107 metrů dlouhé listy mají být rovněž vyrobeny ve francouzském Cherbourgu. Samotná věž bude vyrobena ve Španělsku. Všechny jednotlivé části budou dopraveny do Rotterdamu, kde bude turbína složena a instalována.

Prototyp turbíny v Rotterdamu je součástí investice do projektu Haliade-X, která má činit 400 milionů dolarů a která byla GE oznámena minulý březen. Projekt má za cíl snížit náklady na přímořské větrné elektrárny a zvýšit tak jejich konkurenceschopnost.

Zdroj úvodního obrázku: GE Renewable Energy