Domů
Obnovitelné zdroje
Větrná energie má v Evropě do roku 2025 vyrůst o dalších 140 GW

Větrná energie má v Evropě do roku 2025 vyrůst o dalších 140 GW

Do roku 2025 by mělo v Evropě dojít ke zprovoznění dalších 140 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách. Tvrdí to zpráva dánské společnosti MAKE Consulting, která hodnotila současný stav a pravděpodobný vývoj větrného sektoru v Evropě. Významný vliv na budoucí vývoj přitom bude mít i nové nastavení legislativy a regulací, které se chystá v řadě zemí EU.

Dánská poradenská společnost MAKE Consulting vydala před nedávnem novou zprávu, Europe Wind Power Outlook 2016, zaměřenou na současnou situaci i vývoj větrné energetiky v Evropě v průběhu následujících deseti let. Zpráva rovněž hodnotí vývoj za rok 2015, kdy instalovaný výkon nových větrných elektráren narostl v Evropě meziročně o 9 %, což v čistém vyjádření znamená dodatečných 14,4 GW. Z této hodnoty tvořily 21 % (tedy přibližně 3 GW) instalace elektráren na moři (off-shore). Celkový instalovaný výkon všech větrných elektráren v Evropě tak dosáhl hodnoty 149 GW, což je historicky nejvyšší hodnota a tím i nový evropský rekord. Na meziročním růstu se významně podepsaly projekty VE v Německu, Polsku, Spojeném království a Francii.

Nových 140 GW a dominance Německa

U větrných elektráren postavených na pevnině se dle zprávy očekává postupná obměna dožívajících zařízení za novější a výkonnější. U zařízení na moři (off-shore) by pak mělo především docházet ke zrychlování rozvoje. Nové větrné zdroje by do roku 2025 měly kumulativně dosáhnout instalovaného výkonu 140 GW a severní Evropa by měla tvořit 60 % všech nových instalací. Vedoucí pozici ve větrné energetice by si mělo udržet Německo, kde se očekává mezi lety 2016 a 2025 nárůst instalovaného výkonu (jen ve větru) o dalších 36 GW.

Německo je větrným králem EU. Jeho instalovaný výkon je GW, za minulý rok vzrostl o GW. Zdroj:
Německo vkládá do větrné energetiky velké naděje.

Nejistota legislativy a nízké ceny elektřiny

Jako nejvýznamnější nejistota pro budoucí rozvoj větrné energetiky je zmiňován nestálý vývoj legislativy a regulací v řadě zemí. Zároveň se očekává zavedení nových změn ve schématech podpory OZE, které by měly více respektovat vliv ceny silové elektřiny a případně postupně zapojovat OZE do běžného energetického trhu.

Je navíc pravděpodobné, že bude postupně docházet k dalšímu snižování provozní podpory formou výkupních cen (feed-in tarify), tak aby nedocházelo vlivem rozvoje OZE ke snižování konkurenceschopnosti Evropského hospodářství a vysokému zatěžování domácností poplatky za OZE. V zemích, kde se využívá podpora OZE odvislá od ceny elektřiny na trhu, navíc v poslední době dochází k opouštění některých projektů, neboť již nejsou pro investory zajímavé.

V souvislosti s očekáváním takto významného rozvoje větrné energie, je dobré připomenout i nedávnou zprávu EEA, která očekává, že jen rozvoj elektrifikace v dopravě si do roku 2050 vyžádá dodatečných 150 GW nového výkonu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Josef
4. říjen 2016, 23:51

Ano takto vypadá budoucnost , vítr + slunce + zemní plyn. Co k tomu dodat nejdražší mix , který lze v EU použít. Ale když vyloučíme jádro jedná se o mix s nejnižšími měrnými emisemi CO2. A o to ,že by EU v budoucnu ztratila svojí konkurenceschopnost se není třeba obávat - to už se totiž v mnoha oblastech stalo. (GMO , mobilní komunikace , jaderná energetika , rychlovlaky, )

V příštích 10 letech ztratí vyspělé státy EU i technologický náskok ve většině oborů. Krásným příkladem je jádro , před 35 lety na tom byla Evropa , USA a Rusko přibližně stejně , dnes díky environmentalismu se vývoj na západě fakticky zastavil , ale Rusko už má 2 JE IV generace a za 9 let bude mít komerční prototyp ,ty u nás mají fungovat někdy okolo roku 2060. Tady jsem zhruba 35 let za Rusy přes jejich problémy s odchodem od komunismu GMO EU 0 svět mraky odrůd a patentů , místo toho drží EU prvenství ve využívání pesticidů při pěstování potravin + naprosto nekonkurenceschopné dotační zemědělství , v televizi propaganda jak je GMO škodlivé...

Milan Vaněček
5. říjen 2016, 11:44

Ano, to říká vědecky a technologicky vyspělá Amerika: vítr+slunce+voda+plyn,

to je budoucí čistá energetika.

Jan Veselý
5. říjen 2016, 16:40

Kdyby byly jaderné elektrárny takový skvělý kšeft, tak by se stavěly stejně. Zelení (podle barvy dolarů) by si je prosadili. Stejně jako ochrana životního prostředí nezlikvidovala hutě, chemický průmysl nebo uhelnou energetiku. Všechny tyhle obory byly a jsou schopny se trvale a bez újmy na profitabilitě zlepšovat.

Tohohle jaderní inženýři nebyli schopni. Dosáhli jen toho, že každá další postavená jaderná elektrárna byla dražší než ta předchozí a kontejnery Castor se dále plní radioaktivním odpadem. Jadernou energetiku nezabili žádní zelení, zabíjí ji gigantománie, její výrobky jsou moc velké, moc drahé, moc pomalé ve výstavbě a vývoji.

Místo jaderného průmyslu je ovšem v Evropě silný a prosperující průmysl vyrábějící větrné turbíny (Vestas, Enercon, Siemens, Gamesa). Trvale inovují a zlepšují svoje produkty. Krok s nimi dokáže držet jen americké GE, Číňani jsou mimo domácí hřiště nekonkurenceschopní. A to je dneska podstatně větší byznys než celá jaderná energetika.

Jan Veselý
5. říjen 2016, 16:46

A ohledně ceny toho mixu bych doporučil podívat se na vývoj cen, za které se FVE a VtE staví. V USA už kvůli novým větrným elektrárnám zavírají spoustu tepelných elektráren, protože pouhé palivové náklady na uhlí jsou často vyšší než je cena větrné energie.

Osobně jsem velice zvědavý na výsledky z aukcí na větrné elektrárny, které začnou v Německu běžet od příštího roku. Ve světě se to osvědčilo jako prostředek k získání úžasných cen.

Martin Hájek
5. říjen 2016, 11:05

Má, ale nevyroste. Nebudou na to peníze a nedovolí to výstavba sítí. Faktické zdvojnásobení výkonu větrných elektráren je bez zásadních investic do infrastruktury nemyslitelné a tyto investice se ani omylem nepodaří zrealizovat do roku 2025. Žádný strom neroste do nebe, každá technologie má svůj strop. S křivka nárůstu výkonu větrných elektráren je ve skutečnosti blízko inflexního bodu (fotovoltaika je dávno za ním) a další růst bude významně zpomalovat.

Milan Vaněček
5. říjen 2016, 15:12

Strop větru+slunce+voda+plyn+biomasa je 100%. Ale nebude to v roce 2025, ani náhodou, některé vyspělé země se tomu přiblíží okolo 2050, jiné později.

Důležitý je již patnáct let existující nepřetržitý CELOSVĚTOVÝ násobný růst (typicky vždy 1,2-1,6 násobek roku předchozího) větrných a slunečních elektráren. Jednotlivé státy mohou tento růst urychlit či zpomalit, případně zastavit jako ČR po roce 2010 u fotovoltaiky (když jsme se z prvého místa na světě v instalacích na obyvatele-nabídli jsme totiž nejvyšší výkupní ceny na světě- během pár let posunuli o 100 míst zpět). Vše je možné, partička všehoschopných to dokáže, u nás bude záležet na tom jak policie bude šetřit okolnosti tohoto tunelu (viz třeba zpráva z dnešního monitoringu na tomto webu).

Jaderná energetika v EU už svůj strop dosáhla, bohužel technicky zamrzla v 70tých a 80tých letech minulého století a sudičky (Černobyl a Fukušima) jí také pomohly....

Teplárenství se bude též s rostoucí energetickou účinností budov (kvalitní zateplení) jenom zmenšovat....

Zkrátka něco roste a jiné klesá.

C
5. říjen 2016, 22:21

Bez zásadních investicí není možný žádný přechod v energetice, s tím se prosím smiřte, i kdyby se nakrásně rozhodla ČR přejít na jádro a nic než jádro, pak bez rozpletení gordického uzlu v severních Čechách a přestavby sítě 400kV to nepůjde a to bude také nákladné. Mluvíte, Vy a další, mnohdy o nákladností linek přes SRN, ale neřeknete nikdy kolik bude stát překopání naší elektrizační soustavy pro JEDU2 a JETE2 nebo i JE Blahutovice. Těch buď přidaných asi 500-700MW u Dukovan nebo 2000 u Temelína se asi jen stěží vecpe do současných linek.

Inflexní body pro VtE a FVE jsou spíše dány legislativou než čímkoliv jiným, u jádra naopak technologií, v určitý moment by muselo dojít k odstavování jaderných elektráren pro nezájem o jejich výkon, což by se dost podepsalo na jejich koeficientu využití a tedy i ekonomice provozu, která vzhledem k žádaným garancím asi není valná. Žádat cenu o 25-30€ nad výrobní cenou v PPE je buď neskutečná drzost nebo odhalení velké ekonomické nevýhodnosti.

Dále u FVE další roli mohou hrát nástupy lepších technologií článků, buď výrazný pokles ceny současných, nebo při podobné ceně nástup vyšší účinnosti, hlavní je aby měrná cena klesala. To znamená že taková FVE křivka může klidně jít po schodcích, ovšem možná myslíte křivku ovlivněnou u nás minimálně do nedávna pošahanou legislativou a dost menším bohatstvím populace než v západních zemích.

Elektroenergetika, respektive ČEZ má dvě možnosti co udělat aby se mu JE vyplatily, buď uzavře maximum uhelných bloků což způsobí regionální nedostatek výkonu, ale pozor, je možné že ani o nové JE by nebyl zájem, protože by se více vyplatila kombinace PPE a importu, nebo se mu podaří zvýšit, výrazně, spotřebu elektřiny. Ale nevidím že by ČEZ jednal se SŽDC o urychlené elektrifikaci dalších tratí, rozvíjel dostatečně rychle síť nabíječek pro EV, podporoval topení tepelnými čerpadly, nebo elektrickými kamny, instalace klimatizací, což by pro něj bylo neskutečně výhodné pro zvýšení spotřeby v létě. Dělají to? Ne! Lidé od ČEZu jen vymýšlí blbosti, nechtějí se přizpůsobit, chtějí záruky na JE a stěžují si na OZE.

Elektrárenské firmy si neskutečně koledují, pokud se v určitý moment přehoupnou ceny FVE a baterii přes určitý bod a půjde tak zajímavou část roku provozovat systém, primárně na FVE, což bude pro každý dům a systém jiné a bude na trhu malá KGJ, a je jedno jestli na plyn, benzín nebo něco jiného, a energie z tohoto bude levnější (topit se musí stejně), než ze sítě, nebo stejně drahá, pak můžeme klidně být svědky úprku lidí od ČEZ a spol. Denně totiž KGJ která zároveň připravuje TUV může poskytnout kolem 3-4kWh elektřiny. A možná že se i firmám brzy opět vyplatí vyrábět vlastní proud, vím že některé již nasazují kontejnerové KGJ na ZP.

Dnes si lidé a společnosti moc neuvědomí kolik toho spotřebovávají, jsou to jen čísla, ale v momentě kdy dostanou svou energetiku pod kontrolu, snaží se najít místa kde ušetřit a spotřebu snížit. Vím o firmách, kde energetiku prodali a platí neskutečné sumy pro neschopnost energií šetřit a ani efektivita výroby není valná a na druhou o firmách kde si teplo dělají sami (a chytit první vlnu tak i proud) a jdou po každém Joulu technologického tepla, který se dá využít. A je jedno jestli je to chemický proces, pec, nebo kompresor.

Stejně tak vím o lidech kteří se diví účtům za EE a na starých spotřebičích propálí pomalu více než je cena nových. A naproti tomu vím o lidech, kteří byť jen prostými obměnami zařízení po konci životnosti zvládají šetřit proud.

Nikdy nepodceňujte schopnosti lidí a distribuovaných systémů nebo úspor. Například dnes lze již celkem obstojně nahrazovat žárovky LED žárovkami, asi tak 70% úkonů dnešních desktopů by byly sto zvládnout notebooky s menší spotřebou proudu, nebo dokonce něco co nazveme mikropočítače, spotřeba Raspberry Pi je zanedbatelná proti běžným stolním strojům, dovolím si hádat že spotřeba celého počítače je rovna chladicímu ventilátoru ve zdroji u PC. Přitom RP zvládá jak linuxové OS tak os na bázi windows.

Martin Hájek
5. říjen 2016, 22:50

"Ale nevidím že by ČEZ jednal se SŽDC o urychlené elektrifikaci dalších tratí, rozvíjel dostatečně rychle síť nabíječek pro EV, podporoval topení tepelnými čerpadly, nebo elektrickými kamny, instalace klimatizací, což by pro něj bylo neskutečně výhodné pro zvýšení spotřeby v létě. Dělají to? Ne! Lidé od ČEZu jen vymýšlí blbosti, nechtějí se přizpůsobit, chtějí záruky na JE a stěžují si na OZE."

Myslím, že v tomhle ČEZu skutečně křivdíte. Všechny významné železniční tratě jsou v ČR již elektrifikované, nebo je elektrifikace naplánovaná a je to jen otázka času a ČEZ to nijak neurychlí. Elektromobily ČEZ tlačí opravdu velmi silně. Divil byste se, co je potřeba změn legislativy, aby třeba skutečně fungovaly legálně veřejné dobíjecí stanice. Jakmile se vyřeší legislativní pravidla, rozjedou se masivní investice. Tepelná čerpadla ČEZ také jednoznačně podporuje, stejně jako fotovoltaické systémy, které i sám nabízí. Na OZE si na ČEZu nikdo moc nestěžuje, naopak tam mají OZE docela silnou podporu. Jádro chce stát, ČEZ říká, že bez dotací ho neumí postavit. Vy byste uměl říci něco jiného?

C
6. říjen 2016, 14:38

Ano hlavní tratě jsou sice fajn pro dálkovou osobní i nákladní dopravu, ale problém je v tom že pořád poměrně dost tratí, po kterých i běžně jezdí rychlíky elektrifikovaných není.

Zřejmě jste neslyšel o velké nabíječce Eonu u dálnice D1 a mnoha dalších a dalších po republice, takže je možné že spíš čeká na nějaké dotace. Masivní investice slibuje minimálně 3 roky, nic moc se zatím neděje. I tam kde jsou již pro nabíjení rezervovaná místa stále chybí stojany.

Ano FVE sice sám nabízí, ale otázkou jsou důvody a podmínky, tak dalece jsem nabídku nezkoumal. Myslím jen deklarace podpory, nebudou stačit, nevidím že by se nějak aktivně činily energetiky v reklamě na topení elektřinou nebo na topení podpořené elektřinou, elektrický ohřev vody etc. Přitom by mnohokrát možná výměna plynového bojleru za elektrický přinesla značné zvýšení komfortu a bezpečnosti.

Pokud bych byl v této ekonomické situaci v pozici v ČEZ, kde bych k novým JE měl co říct, tak bych jako odpověď poslal toto:

"Vážené ministerstvo,

v současné době se naší společnosti stavba jaderné elektrárny ekonomicky nevyplácí a nechce na sebe brát rizika plynoucí z provozu JE, máme zato že provozovatel nových JE by měl vzejít ze soutěže, jsme však připraveni s vítězem podepsat smlouvu o podílu v nových JE vkladem pozemků náležejících k naším JE."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se