Domů
Obnovitelné zdroje
Dosažení cílů pro OZE je bez čínských turbín nemožné, tvrdí německé firmy
Wind farm Greater Gabbard
Zdroj: Department of Energy and Climate Change

Dosažení cílů pro OZE je bez čínských turbín nemožné, tvrdí německé firmy

Otázka možného využití větrných elektráren vyráběných v Číně je v Německu v poslední době diskutovaným tématem. Podle některých odborníků čínské turbíny představují příliš vysoké bezpečnostní riziko, pro developery naopak mohou znamenat nižší náklady na projekt. Podle německých energetických společností jsou však čínské turbíny nezbytné pro dosažení ambiciózních cílů Německa pro rok 2030.

Německo sice každým rokem zprovozňuje nové obnovitelné zdroje, k dosažení vytyčených cílů je však ještě daleko. Podle některých z tamních energetických společností by bylo dosažení cílů v oblasti větrné energetiky bez využití čínských turbín nemožné. Německo plánuje ke konci současného desetiletí disponovat 115 GW výkonu v onshore větrných elektrárnách a 30 GW v offshore parcích. V současné době nicméně disponuje stále pouze 9,2 GW offshore výkonu a téměř 64 GW výkonu ve větru na pevnině.

"Tato expanze vyžaduje silný dodavatelský řetězec. V současné době je počet dodavatelů velmi omezený. Abychom udrželi krok s globální konkurencí, nechceme zcela vyloučit teoretickou možnost uvažovat o čínských výrobcích, protože v konečném důsledku jde také o ekonomické hledisko," uvedl mluvčí EnBW s tím, že společnost EnBW sice v současné době neprovozuje žádné čínské větrné turbíny, ale v budoucnu tak možná učiní.

Využití turbín čínských výrobců se v případě budoucích projektů nebrání ani společnost RWE. Ta nicméně podle serveru Clean Energy Wire zdůrazňuje, že otázky spojené s bezpečnostními aspekty budou muset vyřešit politici.

"Vzhledem k omezeným výrobním kapacitám v offshore dodavatelských řetězcích po celém světě by z pohledu společnosti neexistovaly žádné zásadní námitky proti tomu, aby čínští výrobci vyráběli za stejných podmínek, v Evropě a podle našich vysokých evropských standardů," uvedl podle serveru mluvčí RWE.

Otázka bezpečnostního rizika

Možnými riziky spojenými s využíváním čínských technologií se zabývá nedávná studie Německého institutu pro obranné a strategické studie (GIDS). Analýza, kterou si nechalo vypracovat německé ministerstvo obrany, mezi riziky zmiňuje politický vliv, špionáž prostřednictvím senzorové technologie, přístup k bezpečnostním protokolům důležité infrastruktury a narušení dodávek energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Omega
13. březen 2025, 14:00

Evropa je úžasná.

Začne vyrábět větrné elektrárny (Vestas, Siemens a další)

Nechá zkrachovat evropské výrobce

Začne nakupovat turbíny v číně.

To nevymyslíš

Richard Vacek
13. březen 2025, 17:45

V EU jsou podmínky pro podnikání takové, že když je firma plní, tak neobstojí v konkurenci. Ale už se blýská na časy a je naplánováno, že byrokratická zátěž klesne o 20% a pro malé firmy dokonce o 30%.

Vladimír Šťastný
14. březen 2025, 10:54

Tak, tak, jen co vybudujeme úřad, který ta procenta bude hlídat....:-)))

richie
13. březen 2025, 15:00

je tu aj iny problem ..

Německo plánuje ke konci současného desetiletí disponovat 115 GW výkonu v onshore větrných elektrárnách a 30 GW v offshore parcích. V současné době nicméně disponuje stále pouze 9,2 GW offshore výkonu a téměř 64 GW výkonu ve větru na pevnině.

uz teraz im chyba prenosova kapacita sever-juh (aby mohli vyrobeny EE z VTE dostat dalej) minimalne na urovni 4~6GW .. do 2030 mozno dokoncia rozpracovane trasy o celkovej kapacite 4GW .. ale do toho iste roku 2030 chcu navysit potencial vyroby na severe o dalsich ~60GW .. to ju budu "pytlovat" a rozvazat kamionmi ?

Vítězslav Novák
13. březen 2025, 16:41

To nezvládnou protlačit ani přes českou přenosovou soustavu, na níž už desetiletí parazitují. Třeba čekají, že Češi si ji posílí, aby mohli před Germánem zapanáčkovat...

richie
13. březen 2025, 21:17

ak by miesto nezmyselneho pretlacania VTE dali desatinu prostriedkov do posilnenia siete s Nemeckom, mohol by to byt win-win scenar - Cesko by ziskalo lacnu EE z VTE (bez potreby dotovania ci nicenia prostredia) - teda aj podiel nahodnych zdrojov (citaj OZE) na domacej spotrebe by sa navysil .. a Nemecko by ziskalo dalsiu kapacitu, kde by mohli lacno tlacit svoje prebytky .. len by bolo potrebne si postrazit, aby zaroven nenarastlo zneuzivanie regulacnych sluzieb siete, ktore by mohli mat negativne dopady na lokalnu cenu .. teda minimalizovanie parazitovania Nemecka, aby sa minimalizovali negativne dopady ..

Josef Sedlák
14. březen 2025, 09:26

V Česku to „masívní posilování energetické sítě“ (jak říká ministr Vlček) je bohužel dost anachronické. Již před 45 lety nám profesor Veverka na jedné z prvních přednášek vysvětloval, že krátce po 2. sv. válce muselo Československo přejít z 220kV páteřních vedení na 400kV, aby zvládalo rozvoj průmyslu. Proto vznikla zkušebna v Běchovicích, kde se zkoušely komponenty 400kV podle Veverkových výpočtů. Jeho nadhled nám stačil na 60let. Když nyní po 70-ti letech ČR „masívně posiluje energetické sítě“, tím, že některé 220kV linky mění na 400kV a některé 400kV zdvojuje, není náhodou něco špatně? Naopak z Německa bychom měli vzít příklad, když dělá kvalitativní změny svých sítí včetně řady nových HVDC páteřních tras A-Nord, NordOstLink, SuedOstLink, Ultranet (s přenosovými schopnostmi 2 až 12GW). Oni pak budou naše sítě potřebovat jen pro lokální výměny přes střídavé přenosy. Ve svých plánech na doplnění PST transformátorů (pro regulaci střídavých přenosů) mají zakresleny i ty naše PST, kterými už nyní ty přeshraniční toky regulujeme.

Vítězslav Novák
14. březen 2025, 16:39

Že by Němci konečně - po desítkách let parazitování na naší přenosové sítí - posílili vlastní přenos? A dovolí jim to zelení NIMBYisté, kteří tomu po ty desítky let bránili?

richie
14. březen 2025, 17:32

nuz .. nieco sa im mozno konecne podari, ale nebude to vobec jednoduche ani rychle a uz vobec nie lacne .. take HVDC vedenie moze byt investicne aj nasobne drahsie ak standardne vednia vzduchom .. a ta cena sa niekde musi zohladnit ..

richie
14. březen 2025, 17:34

len v tomto pripade mi pride zvlastne, ze zelenym vadia v krajine stlpy VVN vedenia, ale nasobne vacsie veterniky chcu davat prikazom ...

richie
14. březen 2025, 17:30

ad Josef Sedlák 14. březen 2025, 09:26

"...Když nyní po 70-ti letech ČR „masívně posiluje energetické sítě“, tím, že některé 220kV linky mění na 400kV a některé 400kV zdvojuje, není náhodou něco špatně? Naopak z Německa bychom měli vzít příklad, když dělá kvalitativní změny svých sítí včetně řady nových HVDC páteřních tras A-Nord, NordOstLink, SuedOstLink, Ultranet (s přenosovými schopnostmi 2 až 12GW)...."

tu nesuhlasim, HVDC ma zmysel, ale len v specifickych pripadoch - napr. potrebujete preniest velky vykon na velku vzdialenost BEZ prerusenia vedenia ci nejakej odbocky (pripojenie off-shore lokality z pripajacim miestom sustavy, alebo pripojenia ineho vzdialeneho vykonneho zdroja), alebo potrebujete riesit problemy synchronizacie pri prepajani vzdialenejsich lokalit a podobne, nie je to ziadne univerzalne (a uz vobec nie lacne) riesenie a v nasich podmienkach je to zbytocne predrazena technologia (ako investicne, tak prevadzkovo.. )

"... Oni pak budou naše sítě potřebovat jen pro lokální výměny přes střídavé přenosy. Ve svých plánech na doplnění PST transformátorů (pro regulaci střídavých přenosů) mají zakresleny i ty naše PST, kterými už nyní ty přeshraniční toky regulujeme....."

ano, ved v ramci susedskej vypomoci a solidarity .. budu parazitovat kolko sa len da ..

Baton David
13. březen 2025, 17:30

nechtějí nakonec celé Německo darovat Číně?

richie
14. březen 2025, 17:36

cinania si pockaju .. oni to nemusia dosiahnut zajtra .. ani v tomto volebnom obdobi (ako nasi politici) .. oni pojdu po malych krokoch (ak niektory neprejde, kludne sa jeden vratia, pockaju a skusia inak) a pohltia nas postupne a nenapadne ...

Július Mikula
14. březen 2025, 17:49

EU nie je Európa,.

OZE sú faj,n ale musia byť ekonimicky konkurencieschopné, a to nie sú pretože regulácie a dotácie.

Tak si pusťme pesničku "Skončili sme, jasná spáva..."

Pretože EK sú úradníci, kotí si uzurpujú práva ktoré nikdy nedostali. A keď sa im niekto postaví, tak je prosurká špina, deuolát atď.

Akákoĺvek odborná diskusia je úplne zbytočná pokým nenastane brutálna zmena a nevymetie sa tent Augiášov chliev.

Orbán a Fico, aj keď ich nemusím, aspoň vedia, ktorá bije a plnia svoje predvolebné sľuby.

Ani jede nepovedal, že vysúpime z Eu a NATO, práve naopak - v tomto smere sú obaja doslova fanatici, páč vedia aké sú finančné toky.

Ide len o to, že do slova plnia všety pravidlá a postupy, ale majú iný názor než nikým nevolená úradnícka menšina. Z môhjo pohľadu nejaký úradník z EU je hovno v tráve, je to len úradník. Premiér, je mi jedno z akej strany, ale určite vyhral voľby, tak to je ten človek, ktorý určuje smerovanie krajiny, nie nikým nevolený úradník z EK/EU, ktorá len prerozdeľuje dane získané z členských krajín okresané o režijné (nie práve malé) náklady.

Ja som proti vystúpeniu z EU a NATO, pretože nie je potrebné vystupovať z organizácií, ktoré za chvíľu zaniknú kôli svojej vlastnej neschopnosti existovať - umrú na byrokraciu.

Ľudia prestanú byť ochotní/schopní platiť dane.

Moja manželka mi práve zakázala písať ďalšie moje "postrehy" a ja s ňou musím súhlasiť!

Pretože ja mám svôj vlastný názor, ale nesúhlasím s ním!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se