Domů
Vodík
Evropská komise chystá jednotná pravidla pro certifikaci zeleného vodíku
Zdroj: H2FUTURE

Evropská komise chystá jednotná pravidla pro certifikaci zeleného vodíku

Vodík
Bez komentáře
23. listopad 2021, 06:23
Zuzana Vrbová
Evropská komise se chystá spustit celoevropskou databázi, která bude harmonizovaným způsobem certifikovat uhlíkovou stopu vodíku a dalších nízkouhlíkových paliv. To vše za účelem zavedení transparentnosti a vystopovatelnosti původu energie na evropském trhu s nízkouhlíkovými palivy. Databáze má být představena v prosinci v rámci zveřejnění plynárenského balíčku.

Zelený vodík vyráběný z obnovitelné energie je považován za potenciální řešení pro dekarbonizaci průmyslových odvětví, jako je ocelářství a chemický průmysl. Tato odvětví nelze plně elektrifikovat a mají velkou spotřebu paliv k výrobě tepla pro své průmyslové procesy. Evropská komise věří, že vodík bude hrát klíčovou roli při dosahování cílů EU v oblasti klimatu, a odhaduje, že 24 % celosvětové energetické poptávky v roce 2050 by mohlo být pokryto zeleným vodíkem. V Evropě pochází v současnosti 96 % vodíku z fosilních zdrojů.

"Využívání všech forem obnovitelných a nízkouhlíkových paliv vyžaduje důkladnou certifikaci celého životního cyklu, aby tato paliva pomohla dosáhnout cílů v oblasti energetiky i klimatu," uvedla Evropská komise při publikaci novely směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie letos v červenci. Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemsko a Švýcarsko následně podepsaly společné prohlášení, ve kterém volají po zavedení společné definice vodíku a mechanismu jeho certifikace, který bude transparentní a snadno implementovatelný.

Certifikace zeleného vodíku je důležitá pro nastavení správného tržního prostředí. Smyslem certifikace je zachytit prémiovou hodnotu obnovitelného a nízkouhlíkového vodíku, který má větší hodnotu než jeho alternativa vyráběná z fosilních paliv, typicky zemního plynu.

Například záruky původu mohou představovat toto řešení. V současnosti se na vydávání a obchodování záruk spoléhají výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů a také producenti biometanu. Systém obchodování jim umožňuje prodávat komoditu za vyšší cenu a společnostem, které mají o zelenou energii zájem, pomáhat v dosahování cílů uhlíkové neutrality.

Evropská komise musí v současnosti především vymezit to, jak se do standardu pro zelený vodík odrazí kritéria udržitelnosti a úspory emisí skleníkových plynů, které dnes musí splňovat další energie z obnovitelných zdrojů. Podle připravované unijní taxonomie zeleného financování musí výroba vodíku dosáhnout snížení emisí o 70-73,4 % ve srovnání s fosilními palivy, aby mohla být kvalifikována jako "udržitelná" hospodářská činnost.

Potřebujete být v obraze ohledně vodíku?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti vodíku a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jak se odpoutat od Ruska? Energetická krize urychlí přechod k obnovitelným zdrojům včetně vodíku
21. duben 2022, 17:12
Francouzská EDF se chce stát evropským lídrem ve výrobě vodíku
19. duben 2022, 09:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se