Domů
Vodík
Evropská komise chystá jednotná pravidla pro certifikaci zeleného vodíku
Zdroj: H2FUTURE

Evropská komise chystá jednotná pravidla pro certifikaci zeleného vodíku

Evropská komise se chystá spustit celoevropskou databázi, která bude harmonizovaným způsobem certifikovat uhlíkovou stopu vodíku a dalších nízkouhlíkových paliv. To vše za účelem zavedení transparentnosti a vystopovatelnosti původu energie na evropském trhu s nízkouhlíkovými palivy. Databáze má být představena v prosinci v rámci zveřejnění plynárenského balíčku.

Zelený vodík vyráběný z obnovitelné energie je považován za potenciální řešení pro dekarbonizaci průmyslových odvětví, jako je ocelářství a chemický průmysl. Tato odvětví nelze plně elektrifikovat a mají velkou spotřebu paliv k výrobě tepla pro své průmyslové procesy. Evropská komise věří, že vodík bude hrát klíčovou roli při dosahování cílů EU v oblasti klimatu, a odhaduje, že 24 % celosvětové energetické poptávky v roce 2050 by mohlo být pokryto zeleným vodíkem. V Evropě pochází v současnosti 96 % vodíku z fosilních zdrojů.

"Využívání všech forem obnovitelných a nízkouhlíkových paliv vyžaduje důkladnou certifikaci celého životního cyklu, aby tato paliva pomohla dosáhnout cílů v oblasti energetiky i klimatu," uvedla Evropská komise při publikaci novely směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie letos v červenci. Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemsko a Švýcarsko následně podepsaly společné prohlášení, ve kterém volají po zavedení společné definice vodíku a mechanismu jeho certifikace, který bude transparentní a snadno implementovatelný.

Certifikace zeleného vodíku je důležitá pro nastavení správného tržního prostředí. Smyslem certifikace je zachytit prémiovou hodnotu obnovitelného a nízkouhlíkového vodíku, který má větší hodnotu než jeho alternativa vyráběná z fosilních paliv, typicky zemního plynu.

Například záruky původu mohou představovat toto řešení. V současnosti se na vydávání a obchodování záruk spoléhají výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů a také producenti biometanu. Systém obchodování jim umožňuje prodávat komoditu za vyšší cenu a společnostem, které mají o zelenou energii zájem, pomáhat v dosahování cílů uhlíkové neutrality.

Evropská komise musí v současnosti především vymezit to, jak se do standardu pro zelený vodík odrazí kritéria udržitelnosti a úspory emisí skleníkových plynů, které dnes musí splňovat další energie z obnovitelných zdrojů. Podle připravované unijní taxonomie zeleného financování musí výroba vodíku dosáhnout snížení emisí o 70-73,4 % ve srovnání s fosilními palivy, aby mohla být kvalifikována jako "udržitelná" hospodářská činnost.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.