Domů
Vodík
Norský provozovatel LNG terminálů se připravuje na dovoz vodíku do Německa
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Norský provozovatel LNG terminálů se připravuje na dovoz vodíku do Německa

Vodík
Bez komentáře
14. listopad 2023, 10:29
Jan Budín

Norský přepravce zkapalněného zemního plynu Höegh LNG se připravuje na konverzi svých plovoucích LNG terminálů při pobřeží Německa na vodík. Terminály by měly být schopné zahájit dovoz vodíku do Německa již v roce 2028. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.

Společnost Höegh LNG, která se specializuje na přepravu LNG po moři, provozuje 10 plovoucích LNG temrinálů. Tři z těchto terminálu jsou umístěné při pobřeží Německa. Jejich konverze na vodík má probíhat postupně s tím, jak poroste poptávka po vodíku.

Poptávka po vodíku by přitom měla začít růst již v nejbližších letech s tím, jak se budou vybraná průmyslová odvětví snažit dekarbonizovat své provozy.

Importní vodíkové terminály budou společně s plánovanou vodíkovou sítí o celkové délce 11 000 kilometrů, která má propojit terminály s průmyslovými centry v Německu, klíčové pro realizaci cílů stanovených ve vodíkové strategii.

Importy budou naprosto klíčové

Aktualizovaná vodíková strategie Německa předpokládá v roce 2030 dosažení poptávky po vodíku ve výši 95–130 TWh, což je pouze mírné navýšení ve srovnání s původní verzí z roku 2020. Současná poptávka po vodíku v Německu dosahuje 55 TWh. Tento vodík je vyráběn z dováženého zemního plynu a spotřebovává se především v rafinériích a chemickém průmyslu.

Cílem Německa je dosáhnout co nejvyšší domácí výroby bezemisního vodíku. Verze vodíkové strategie z roku 2020 očekávala instalaci elektrolyzérů s výkonem 5 GW, aktualizovaná verze cíl zdvojnásobila na 10 GW do 2030. Tyto elektrolyzéry by pak měly vyrobit až 25 TWh zeleného vodíku.

Zbylý vodík by podle strategie měl být importován. Vzhledem k tomu, o jak velký podíl spotřeby by se jednalo, pracuje momentálně německá vláda na separátní importní strategii pro vodík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se