Domů
Vodík
Spojené království se úpravou legislativy pro mořská potrubí a úložiště připravuje na vodík
Zdroj: HH2E. Výrobna zeleného vodíku v Lubminu
Zdroj: HH2E

Spojené království se úpravou legislativy pro mořská potrubí a úložiště připravuje na vodík

Vodík
1 komentář
28. duben 2023, 12:22
Jan Budín

Britská vláda zahájila konzultační proces k úpravě legislativy pro mořská potrubí a úložiště, která má ukotvit pravidla pro přepravu a skladování vodíku. Podle analýzy ministerstva pro energetickou bezpečnost a dosažení klimatické neutrality (Department for Energy Security and Net Zero - DESNZ) by spotřeba vodíku ve Spojeném království mohla v roce 2050 dosáhnout 250 až 460 TWh a vodík by se tak na konečné spotřebě energie mohl podílet 20 až 35 %.

Podle DESNZ může vodík přispět k dekarbonizaci britské ekonomiky, a to zejména v obtížně elektrifikovatelných průmyslových sektorech, a zároveň poskytnout "zelenější" a flexibilní zdroj energie v elektroenergetice, dopravě a teplárenství.

"Vodík vyrobený ve Spojeném království může vytvořit tisíce pracovních míst napříč celou zemí a poskytnout vyšší míru energetické bezpečnosti díky snížení naší závislosti na dovozu energetických komodit," uvedlo ministerstvo.

Proto britská vláda ve své strategii pro energetickou bezpečnost zdvojnásobila původní cíl na kapacitu výrobních zařízení pro nízkouhlíkový vodík na 10 GW do roku 2030, přičemž alespoň polovina z této kapacity má být tvořena elektrolyzéry.

"Infrastruktura pro přepravu a skladování bude klíčová pro dosažení tohoto cíle a souvisejících ekonomických benefitů. Propojí se díky ní výrobci a spotřebitelé a umožní vyrovnávání rozdílů mezi nabídkou a poptávkou," dodalo ministerstvo.

Důležitá role infrastruktury na moři

Důležitou částí infrastruktury pro vodík bude infrastruktura umístěná na moři, díky níž bude možné například vyrábět vodík za použití elektřiny z mořských větrných elektráren, který bude následně přepravován na pevninu. Stávající britská legislativa pro mořská potrubí a úložiště však pravidla pro vodík nijak nedefinuje.

To má změnit právě navržená úprava legislativy, která cílí na nastavení pravidel pro výstavbu, provoz a následnou likvidaci těchto zařízení. Konzultační proces k návrhům představeným ministerstvem pro energetickou bezpečnost a dosažení klimatické neutrality poběží do 22. května.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
28. duben 2023, 15:25

Viete , kolko je (0 x 100) + (100 x 0)?

Nula cela nula.

Toto moji spoluziaci na zakladnej nechapali a dnes to chcu riesit tym, ze cislo sto chcu nahradit tisicom, milionmi.

Ze to nikdy problem nuly neriesi, viedlo az k tomu, ze si nadobudli fotovoltiku, pripadne sa stali zelenymi. Alebo kombinovane. Veria, ze ked sa ako nuly ich viac spoji, uz budu nieco tvorit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se