Domů
Vodík
Současná krize si žádá změnu systému, míní šéfka EK, vyzdvihla potenciál vodíku
Vodík
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Současná krize si žádá změnu systému, míní šéfka EK, vyzdvihla potenciál vodíku

Vodík
7 komentářů
14. září 2022, 10:52
ČTK

Štrasburk/Brusel 14. září (zpravodaj ČTK) – Evropská unie musí za současné energetické krize usilovat o „změnu paradigmatu“, nikoli pouze o rychlou náplast na palčivé problémy, řekla dnes v projevu v Evropském parlamentu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vyzdvihovala při tom potenciál vodíku a ohlásila vytvoření nové „banky“, která má pomoci vybudovat trh s tímto zdrojem. Také znovu hovořila o potřebě rozsáhlé reformy trhu s elektřinou.

„Vodík může v Evropě znovu rozdat karty,“ prohlásila předsedkyně EK.

Počátky energetické transformace už jsou podle ní patrné, například na severu Německa, kde jezdí vlaky poháněné „zeleným vodíkem“. „Musíme naši vodíkovou ekonomiku posunout z něčeho okrajového do velkého měřítka,“ pokračovala.

Evropská komise podle ní za tímto účelem zřídí „Evropskou vodíkovou banku“, která pomůže vybudovat budoucí trh s vodíkem. Nový orgán prý bude moci investovat tři miliardy eur (přes 70 miliard Kč) a bude těžit především z prostředků z unijního fondu pro inovace. „Musíme vytvořit tvůrce trhu s vodíkem, ve snaze zacelit mezeru v investicích a propojit budoucí dodávky s poptávkou,“ řekla von der Leyenová.

„Ne jen rychlá záplata, ale změna paradigmatu, skok do budoucnosti,“ popsala způsob, jak by podle ní měla EU přistupovat k současné energetické krizi přiživované Ruskem a výpadkem jeho dodávek plynu.

Vývoj, který souvisí s ruskou agresí vůči Ukrajině a jasnou evropskou podporou bránícího se Kyjeva, vyhnal cenu suroviny na rekordní hodnoty a přispívá tak také k vysokým velkoobchodním cenám elektřiny.

Podle von der Leyenové aktuální trh s elektřinou, kde se cena určuje podle nejdražšího způsobu výroby potřebného k uspokojení poptávky, není spravedlivý ke spotřebitelům. Šéfka EK proto slibuje „hlubokou a komplexní reformu“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jiří Švarc
14. září 2022, 11:43

Uff, už jsem se lekl, že to zase bude jen o dotacích z financí na dluh a ony se válejí zbytečné peníze ve fondu pro inovace, tak to jsem si oddechl.

Jinak hezké PR, chválím lidi, kteří se podíleli na napsání proslovu, jen by mě zajímalo, zda by Ursula, kromě zapamatování hezkého textu, byla schopná zodpovědět třeba na otázku co je to elektrolýza.

richie
14. září 2022, 12:06

„Vodík může v Evropě znovu rozdat karty,“ prohlásila předsedkyně EK.

teda uz ma na stole schvaleny zoznam novych konzorcii/oligarchov pre vodikovy tunel?

Počátky energetické transformace už jsou podle ní patrné, například na severu Německa, kde jezdí vlaky poháněné „zeleným vodíkem“.

toto zavana klamstvom..pretoze podla aktaulne taxonomie, tie supravy jazdia na tzv sedy vodik (teda vodik z fosilnych zdrojov a este bez ccs)

„Musíme naši vodíkovou ekonomiku posunout z něčeho okrajového do velkého měřítka,“ pokračovala.

ano, ked tunelovat tak vo velkom.. akurat ze ceny energii pre koncovych spotrebitelov budu 3~4 nasobne

Evropská komise podle ní za tímto účelem zřídí „Evropskou vodíkovou banku“, která pomůže vybudovat budoucí trh s vodíkem.

tak ano .. to je nemecky pristup ..poriadok vo vsetkom ..teda aj tunelovanie musi mat istu stabnu kulturu a musia tie toky vediet ovplyvnovat spravnym smerom ..

Vývoj, který souvisí s ruskou agresí vůči Ukrajině a jasnou evropskou podporou bránícího se Kyjeva, vyhnal cenu suroviny na rekordní hodnoty a přispívá tak také k vysokým velkoobchodním cenám elektřiny.

tak ano, dufaju, ze podla pravidla, 100x opakovana loz sa stane pravdou to budu omielat dokola .. akurat, ze ten vyvoj/trend bol viditelny uz dlho pred agresiou, len vtedy nepocuvali odbornikov (lebo vraj prehnana a neopravnena skepsa, bez vizie)

Podle von der Leyenové aktuální trh s elektřinou, kde se cena určuje podle nejdražšího způsobu výroby potřebného k uspokojení poptávky, není spravedlivý ke spotřebitelům.

tak aspon na koniec nejake korektne vyjadrenie (asi aby podla zasad populistickej demagogie dodalo punc pravdivosti aj tomu zvysku )

intfor
14. září 2022, 12:51

Když bude někdo umět vyrobit televizor, auto, rohlík za polovinu, tak bude jej prodávat za jakou cenu? Za cenu podobnou té, za kterou prodává konkurence, za cenu s fixovanou marží...? Buď zkusí zlikvidovat konkurenci, nebo bude prodávat za podobnou cenu a bude dosahovat vyšších zisků. Proč by to u elektřiny mělo být jinak? Mohou změnit stanovování ceny podle závěrného zdroje, ale pak lze očekávat, že si i ostatní rovnou řeknou o víc když uvidí, že realizované ceny jsou mnohem vyšší. Tohle není o spravedlnosti pro spotřebitele, ale o tržním chování a podnikání pro zisk. Proto to politici chtějí řešit různými stropy, ale zastropováním cen se nezajistí suroviny navíc ani investice do výroby a naopak se tím omezí pokles spotřeby, který by vysoká cena zajistila. Takže se tím přiblížíme k výpadkům. Myslím, že my směřujeme ke stropu cen pro domácnosti, ale průmyslu zůstanou tržní a bude donucen spotřebu omezovat.

richie
14. září 2022, 13:54

ano, v zasade sa da s tym suhlasit, problem ale je, ak cenu elektriny vyrazne (az nasobne) zvysi cena/ponuka/odber v objeme promile dennej spotreby - co uz je mozne spekulativne zneuzivat .. teda aktualny system nie je korektne nastaveny

intfor
14. září 2022, 15:13

Jine nastaveni ale zase muze vest k tomu, ze se naopak bude spekulovat vice s nabidkami a stanovovanim nabizenych cen. Dnes kazdy vedel, ze dostanou vsichni stejne a tak chtel byt u toho a nabizel nizkou cenu. Vedlo to k vysoke stabilite specifickeho trhu, kdy v kazdy okamzik musi byt vyrovnana spotreba a vyroba. Bez cen pro vsechny podle zavernych elektraren zacne kazdy vice premyslet o tom, ze si zkusi rict o hodne a povede to k rozkolisani. Takze se to pokusili vyresit stropem pro ceny. Strop ale zase omezi uspory a investice.

Rejpal
14. září 2022, 23:22

Taková vodíková závěrná elektrárna to bude masakr.... Dávám zelenobolševikům rok, maximálně dva. :)

Slavomil Vinkler
15. září 2022, 09:34

Nebujte, totální zelená válka bude dlouhá. To Němci historicky umí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516