Domů
Vodík
V Německu úspěšně otestovali využití vodíku pro pohon turbíny v kompresní stanici
hydrogen vodík
Zdroj: Linde

V Německu úspěšně otestovali využití vodíku pro pohon turbíny v kompresní stanici

GRTgaz Deutschland a Open Grid Europe (OGE) ve spolupráci s firmou Solar Turbines testovali využití směsi zemního plynu s podílem vodíku jako pohonu turbíny v plynovém kompresoru. Během testu byl využíván pouze zelený vodík, jehož podíl dosáhl až 25 %.

Provozovatelé přepravní soustavy v Německu GRTgaz Deutschland a Open Grid Europe (OGE) v rámci projektu testování směsi zemního plynu s vodíkem, tzv. blendingu, spolupracovali s firmou Solar Turbines, americkým výrobcem plynových turbín.

Testy proběhly na kompresní stanici Waidhaus v Bavorsku na plynovodu MEGAL. MEGAL vlastní z 51 % OGE a z 49 % GRTgaz Deutschland. Testy byly zaměřené na využívání zemního plynu ve směsi s vodíkem do 25 % jako pohonu turbíny v plynovém kompresoru. Tyto plynové turbíny jsou obvykle poháněny zemním plynem odebíraným z plynovodní sítě.

„Tento test je dobrým příkladem fungující spolupráce přes národní hranice při řešení důležitých problémů v energetickém průmyslu. V duchu mezinárodního partnerství jsem přesvědčený, že budeme pokračovat v psaní úspěšného příběhu MEGALu,“ uvedl Nicolas Delaporte, generální ředitel GRTgaz Deutschland.

Využíván byl jen zelený vodík

Přípravy tohoto projektu se zahájily již před dvěma lety. Tehdy byla dodána zařízení pro míchání vodíku do zemního plynu a pro dočasné dodávky vodíku. Celý test byl konfigurován na základě výpočtů nezávislého experta. Podle tiskové zprávy OGE byly výpočty v souladu s platnými pravidly a regulacemi pro veřejné dodávky energie. Během testu bylo klíčové dodržovat bezpečnost a nepoškodit kompresní stanici.

"Projekt ukazuje na touhu a schopnost rozšiřovat a vytvořit vodíkovou ekonomiku. K tomu však nyní potřebujeme správný právní a regulační rámec k urychlení německé vodíkové ekonomiky podpořené silným modelem financování," řekl Dr. Thomas Hüwener, člen správní rady OGE.

Během testu se používal pouze zelený vodík. Plynová turbína byla testována s různým zatížením a s různými úrovněmi blendingu. Firmy sledovaly emise a výkon turbíny s důrazem na schopnost turbíny fungovat se stejnou dostupnou energií, ale se splněním požadovaných emisních limitů. Testy trvaly déle než 6 týdnů a turbína byla v provozu s blendovaným zemním plynem déle než 200 hodin. Projekt předvedl také bezpečné spuštění turbíny na směs plynu a vodíku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Emil
14. březen 2023, 07:12

Vrtá mi hlavou, proč se v článku celkem třikrát zdůrazňuje, že byl v testu využit zrovna "zelený" vodík. Jako by snad ta jeho "barva" mohla mít na výsledek testu nějaký vliv...

Richard Vacek
14. březen 2023, 08:12

No vida, že to jde. Zbývá vyřešit poslední drobnost - tedy najít zdroj levného vodíku a plynárenství prodělá revoluci. A pokud ten vodík bude zelený, tím lépe.

Slavomil Vinkler
14. březen 2023, 10:11

No dnes je mnoho kompresorů provozováno s elektromotory. Jde o to, že účinnost provozu turbíny je de facto vysoká jen v jednom návrhovém bodě a na obě strany prudce klesá.

Ivan Švančara
14. březen 2023, 19:32

preco rovno netestovali 100% podiel vodiku? Aha. Medved na 4. Maco.

richie
14. březen 2023, 20:38

"Projekt ukazuje na touhu a schopnost rozšiřovat a vytvořit vodíkovou ekonomiku. K tomu však nyní potřebujeme správný právní a regulační rámec k urychlení německé vodíkové ekonomiky podpořené silným modelem financování," řekl Dr. Thomas Hüwener, člen správní rady OGE.

presne tak, spravny podnikatel spravi takmer cokolvek, ak dostane dostatocne vysoke dotacie a financne stimuly a zaruky .. aj keby to mala byt blbost .. ale ked to zaplati (aj s patricnym ziskom a PR) niekto iny, preco nie ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se