Domů
Vodík
Německo musí v přechodu na vodík zrychlit, shodují se oborové svazy
hydrogen vodík
Zdroj: Linde

Německo musí v přechodu na vodík zrychlit, shodují se oborové svazy

Vodík
19 komentářů
6. březen 2023, 16:20
ČTK

Německo v přechodu na vodík a v zavádění vodíkového trhu potřebuje zrychlit tempo a postupovat s větším pragmatismem. Na dnešní tiskové konferenci se na tom shodli šéf německého plynárenského svazu Zukunft Gas Timm Kehler a šéf Německého svazu pro vodík a palivové články (DWV) Werner Diwald. Německá vláda nyní přepracovává národní vodíkovou strategii, kterou schválila v červnu 2020.

„Start do vodíkové budoucnosti se podařil. Teď ale potřebujeme více pragmatismu a větší rychlost,“ řekli Kehler s Diwaldem u příležitosti jednoho tisíce dní od schválení národní vodíkové strategie.

Podle Kehlera je s ohledem na konkurenceschopnost potřeba teď plány realizovat. „Potřebujeme mnohem více pragmatismu, abychom místo směrnic produkovali vodík,“ uvedl.

Kehler zdůraznil, že pro rozvoj vodíkového hospodářství je potřebná infrastruktura jak v Německu a v Evropské unii, tak i ve třetích zemích, ze kterých hodlá Evropa s Berlínem vodík dovážet. Poznamenal, že Evropa má už dobrý základ díky své stávající plynárenské soustavě, která může být pro transport vodíku upravena.

„Do roku 2040 bude mít 28 evropských zemí rozsáhlou vodíkovou infrastrukturu v délce zhruba 53 000 kilometrů,“ řekla na tiskové konferenci Selina Breilmannová ze společnosti OGE, která v Německu provozuje několik tisíc kilometrů plynovodů.

Poznamenala, že ze zmíněných asi 53 000 kilometrů bude ze 60 procent tvořit stávající plynárenský systém.

Kehler s Diwaldem nicméně kritizovali návrh na vytvoření nové státní společnosti pro vodíkovou síť, neboť stávající soukromý plynárenský sektor dokáže jednat rychleji a efektivněji. „Distribuční síť, která dnes zásobuje 20 milionů domácností a dalších 1,8 milionu komerčních a průmyslových zákazníků, musí být zapojena do budoucího systému,“ prohlásili.

Vláda kancléře Olafa Scholze nyní pracuje na rozšíření původní národní vodíkové strategie, které by mohlo být schváleno v dubnu. Vláda chce mimo jiné zvýšit domácí kapacitu na výrobu vodíku elektrolýzou do roku 2030 z plánovaného instalovaného výkonu pěti gigawattů na deset gigawattů. S výkonem deseti gigawattů počítá současná strategie do roku 2040.

S vodíkem Německo počítá jako s jednou z páteří bezuhlíkového hospodářství. Do roku 2030 chce Německo proti roku 1990 snížit emise skleníkových plynů o 65 procent, do roku 2040 o 88 procent a do roku 2045 hodlá dosáhnout emisní neutrality. Jedním z pilířů tohoto plánu je elektrifikace. Do roku 2030 chce Německo získávat 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, mimo jiné i z větrných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
cudla
6. březen 2023, 17:53

Co ti hoši z NDR berou za matroš. Jako je mi jasné, že bez jádra, uhlí, plynu moc možností není, ale vodík taková blbost.

Jan Veselý
6. březen 2023, 19:12

Globální roční spotřeba vodíku je TEĎ cca 60 milionů tun/rok. 96% se dnes vyrábí z fosilních paliv. Na kilo vodíku vyrobeného elektrolýzou je potřeba cca 50 kWh elektřiny. Je to tedy potenciální globální trh pro 3000 TWh/rok elektřiny, tj. je větší než aktuální spotřeba elektřiny v EU. A vzhledem k tomu, že vodík se dá skladovat podstatně levněji než elektřina, zdroje s výrobou závislou na počasí až tak nevadí, důležité je, že jsou levné.

Zdeves Pavel
6. březen 2023, 22:36

Budou vyrábět elektrolýzou. Jen kde na to vezmou ten El. proud. A z toho vodíku pak bude opět co? A s jakou účinnosti? No ale dotace by se mohly objevit ve velkém.

Petr Dolák
7. březen 2023, 20:49

Normálka, prostě udělá se více zásuvek a je to.

Zbyněk Poisl
7. březen 2023, 08:29

Dohnat a předehnat. To už jsem někde slyšel. To tu bylo za minulého režimu. A nějak se to nevyvedlo.

Vladimír Šťastný
7. březen 2023, 09:55

Doháněla a předháněla i EU USA, ale nakonec se o tom nějak přestalo mluvit...:-)))

Galipoli
8. březen 2023, 11:17

v pojetí EU to je... neztratit stopu...

Michal K.
7. březen 2023, 08:52

no nemci a ich logika. minule nejaky skopcak vysvetloval, ze nakupili cohosi o 30% menej a stalo ich to o 100% viacej. A, ze je to ako success ...

Richard Vacek
7. březen 2023, 09:24

Udělal v Německo někdo nezávislý rozbor, jak na tom výroba vodíku je? Třeba jen z pohledu ERoEI? Protože pokud to vyjde na méně než cca 7, žádná světlá budoucnost v tom není.

Některé rozbory dokonce ukazují, že u vodíku je ERoEI < 1, tedy že získáme méně energie, než ji na celý cirkus okolo získávání zeleného vodíku spotřebujeme.

Zbyněk Poisl
7. březen 2023, 11:03

To je ovšem normální zákon o zachování hmoty a energie! Konečné množství energie bude vždy menší, než množství energie vynaložené na výrobu toho vodíku. Jinak by to totiž bylo Perpetuum Mobile!

Richard Vacek
7. březen 2023, 11:47

ERoEI je ale něco jiného. Je to poměr získané užitečné energie k energii vložené. Vložená energie obsahuje nejen třeba energii pro pohon elektrolyzéru, ale i energeticky ohodnocené náklady na zařízení, pracovní sílu a vše okolo. A zatímco společnost kočovníků vystačí s nízkým ERoEI sběrem suchého velbloudího trusu, rozvinutá společnost potřebuje hodnotu podstatně vyšší. V USA je to aktuálně kolem 40 a pokud budou rozšiřovat OZE na třetinu spotřeby, poklesne jim to na 25 a jsou pochybnosti, jestli pak tak komplexní společnost může fungovat. Za hraniční pro nový zdroj se pokládá zhruba hodnota 7, jinak jde o mrhání prostředků.

Petr Dolák
7. březen 2023, 20:39

Energetická účinnost přeměny elektřiny na vodík a zpět je dosud zoufale nízká. Dokud se nezlepší, bude využívání vodíku v energetice znamenat plýtvání energií. Taky proto se i v průmyslu ve větší míře užívá nikoliv tzv. zelený vodík, ale šedý vodík, vyráběný ze zemního plynu. A tento užívat v energetice je podobný ekonomický nesmysl, jako roztáčet větrníky dieselagregáty. Bude to jen další cecík na na dojení veřejných financí vedoucí jen k dalšímu zvyšování cen energií a úpadku Evropy.

hlpb
7. březen 2023, 10:13

Jde vidět, že místní diskutující stále nepochopili, že H2 se stane důležitou částí přechodu od fosilu na OZE. Ukládání přebytečné energie do vodíku bude v EU po roce 2026 zcela nezbytné, protože FVE bude každý den od března do října produkovat obrovské přebytky EE budou to denně stovky GWh, tuto energii bude nutné někde skladovat a to bude ve H2, který se pak bude v noci spalovat v elektrárnách místo zemního plynu a bude se z něho vyrábět EE. V Německu vzroste v roce 2026 výroba z FVE z loňských cca 60 TWh na více jak 100 TWh. Celá Evropa bude během několika let v letních měsících díky FVE doslova zaplavena levnou elektřinou, která se bude muset někde uskladnit. Nárůst elektřiny z FVE do roku 2030 bude obrovský. Z loňských 170 TWh na cca 700 TWh.

Marek Kuchejda
7. březen 2023, 16:04

No řeknu to tak. Ještě nedávno jsem byl silným podporovatelem jádra, odpůrcem OZE a zvláště fotovoltaiky. Na konci roku jsem najednou viděl spoustu nových fotovoltaik, tak jsem se o to začínal zajímat. Pak padlo definitivní rozhodnutí, že si to postavím sám i s vyřízením dotace. Během měsíce jsem si zajistil montéra fotovoltaiky s oprávněním a revizního technika v jedné osobě. Zažádal na ČEZ, podepsal s nimi smlouvu, odeslal standartní schéma o připojení nahrazující projektovou dokumentaci a nakoupil veškeré komponenty. Za pouhé dva měsíce došlo u mne k úplné změně myšlení. A když vidím ty ceny a budoucí potenciál k dalšímu posunu, tak mi je naprosto jasné co bude v příštích letech dominovat . Dnes mi přišla nabídka z velkoobchodu na panely za cenu 5,50 Kč/Wp. Tj. Když vezmu cenu, rychlost výstavby a všeobecnou podporu, tak nemá jádro sebemenší šanci. I ten šíleně drahý proces elektřina-H2-elktřina vyjde levněji. Je neskutečné, jak jedna energetická krize dovede učinit radikální posun v myšlení konzervativních Čechů. Dlouho nic a najednou jsme na Evropské špičce v rychlosti výstavby fotovoltaiky. Za tři roky budeme tímto tempem vyrábět pomoci slunce tolik elektřiny, kolik vyrobí budoucí nový blok v Dukovanech. Z toho pak vyvstává jedna ironická otázka. V jakém procesu výstavby se bude za ty tři roky tento nový blok nacházet?

Zbyněk Poisl
7. březen 2023, 16:16

Ovšem k ochlazení planety to určitě nepřispěje! Vodíková energetika závislá na OZE urychlí globální změnu klimatu směrem k oteplování, což je to, proti čemu se má bojovat právě těmi OZE! Takže je to celé na palici a jádro je z tohoto pohledu mnohem ekologičtější než FVE nebo VěE!

Marek Kuchejda
7. březen 2023, 19:01

Ono jaksi nebude na výběr. Fotovoltaika se stane běžnou součástí obyčejného člověka. Bude ji mít doma přímo na očích. Je to stejné jak mít doma plynový kotel, domácí vodárnu nebo bojler na teplou vodu. Kdežto jádro bude někde daleko a pro obyčejného člověka bude nepochopitelné. Z fyzikálního hlediska dává jádro z dnešního pohledu smysl. Jenže než ho vybudujeme uběhnou možná dvě desetiletí. Během této doby dojde k obrovským změnám. Už jen nástup umělé inteligence do pěti let naprosto změní svět. Tak rychlé to bude. Rychlost změn ve světě bude probíhat exponenciálně zrychlujícím se tempem. Dochází k decentralizaci a i obyčejný člověk může být výrobcem elektřiny. Kdysi byla tato možnost vyrábět elektřinu jen pro pár velkých firem a dnes je to pro každého člověka. Tento psychologický aspekt bude rozhodující. Všechno je možné, pokud v tom člověk vidí smysl a je mu na tom umožněno osobně participovat. Dejte člověku možnost ať se rozhodne. Buď tu pračku, sušičku, myčku spustí odpoledne, kdy bude cena elektřiny 1 Kč a nebo večer, kdy bude cena 6 kč. Většina se určitě rozhodne to pustit v poledne. Co se týče nějakého oteplování. Tak má střecha z asfaltových pásů má stejné albedo jako fotovoltaické panely. Ty panely ale odeberou 22% energie které odvedou pryč. Takže tímto vlastně místo ochlazuji. A v tepelné, nebo jaderné elektrárně ještě ušetřím dvojnásobné teplo, které uniká chladícími věžemi. Takže kde je nějaké oteplování?

Antonín Mikeš
7. březen 2023, 21:16

Kapacity na výrobu a ukládání H2 se objeví samy? Nebude na jejich tvorbu potřeba energie? Na očích máme FVE už víc než deset let až nyní se protnuly dotace, ceny EE a ceny FVE, proto ta rychlost výstavby, uvidíme co se stane až cena EE klesne.

Nevím proč bych si měl FVE pořizovat já a nést rizika, ať ji postaví ČEZ, až bude v létě elektřina zadarmo, rád ji odeberu a zaplatím jen přenos, žádná amortizace baterií ani systému.

Jistě obrovské změny, AI určitě myslíte spíš strojové učení a jiné pokročilé algoritmy, to už jsme slyšeli mnohokrát (a kolikrát to opravdu nastalo?). Jádro je podle toho co slýchám od příznivců OZE i běžných lidí naprosto nepochopitelné už dnes (stejně jako mnoho jiných věcí, třeba i střídače FVE).

Jediný problém s OZE mám ten, že decentralizujete ale jen v létě, v zimě chcete aby se o vás postaral někdo jiný, ideálně ještě na náklady někoho třetího.

Samozřejmě FVE se mi líbí, hlavně při současné úrovni dotací, až doma na baráku předěláme instalaci tak aby šla FVE připojit určitě bych ji chtěl alespoň na ohřev vody.

Když dám člověku možnost nabíjet hybrid nebo ho tankovat, je velká část lidí co tankuje. Neznám moc lidí co čekají na NT (my ano) a přitom je to stejná logika jako s FVE jen s mnohem menším pořizovacím nákladem.

Myslím, že tím oteplováním byla myšlena výstavba všech dalších potřebných zdrojů a uložišť, k těm OZE. Celá dnešní energetika se vybuduje nejméně 3x. Viz článek zde na webu "BNEF: Spotřeba kovů vyvolaná transformací energetiky prudce poroste"

Petr Dolák
7. březen 2023, 20:37

Spalování vodíku je jako jednorožec, o technologii se všude hovoří, ale málokdo ji viděl.

Baton David
7. březen 2023, 22:01

a nebylo by energeticky i ekonomicky výhodnější z přebytků z oze obohacovat uran? jinak takové to že papír snese všechno - i elektrolýza vody je závislá na kontinuálních dodávkách elektřiny, obnovitelné zdroje nejsou zrovna moc ideálním zdrojem pro elektrolýzu, ale mohli by se chytré mozky a šikovné ruce pokusit o termický rozklad vody v koncentračních solárních elektrárnách nebo za pomoci vysokoteplotního jaderného reaktoru, jsouli tedy tak vysoké teploty v možnostech dnešních materiálů - dlouhodobě 3000°C

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se