Domů
Vodík
Vodík je obrovská příležitost, říká Martin Wichterle
10.08.22. Praha, Martin Wichterle, Wikov Idustry, Bomma, Ruckel, Hatcom
Zdroj: Libor Fojtík pro časopis Moderní ekonomická diplomacie

Vodík je obrovská příležitost, říká Martin Wichterle

Výrobce převodovek Wikov má už dlouhá léta pověst hybatele rozvoje zelené energetiky v Česku. Její majitel Martin Wichterle jako jeden z mála tuzemských podnikatelů využil globálního boomu obnovitelných zdrojů k výrobě a exportu jejich součástí – konkrétně převodovky k větrným turbínám. Vzhledem ke globální konsolidaci výroby větrných elektráren už tyto převodovky nejsou takový hit, jakým bývaly. „Obrovskou příležitostí je teď vodík,“ řekl Martin Wichterle v rozhovoru pro Export.cz

Wikov je mimo jiné předním světovým výrobcem rychloběžných převodovek, které se využívají pro různé turbíny i kompresory a slouží ke stlačování plynů. A právě stlačování se v současnosti jeví jako nejslibnější a komerčně nejvyspělejší forma skladování vodíku.

Wichterleho skupina tak může těžit z plánů přechodu k vodíkovému hospodářství, ke kterému se hlásí prakticky všechny vyspělé země světa – i když se liší v pohledu na to, jakým způsobem a jak rychle je možné podobné vize realizovat. Vodík není pouhý energetický zdroj, fakticky se má stát dlouhodobým úložištěm a nosičem energie, který přispěje k omezování uhlíkových emisí v průmyslu, energetice i dopravě.

Na otázku, jestli Wikovu nehrozí, že vsadí na technologický rozvoj, který bude ve skutečnosti pomalejší než v představách různých vizionářů, Martin Wichterle odpovídá jednoznačně: „Reagujeme na poptávku, která vzniká.“ Jakékoliv technologické změny podle něj přinášejí požadavky na specifické investice, které jeho firma rozhodně nepodceňuje. O budoucnosti vodíku ale nemá pochybnosti. „Když se lidstvo pro něco rozhodne a dá do toho hromadu peněz, podaří se mu to vždycky. Podívejte se, jak rychle lidé vyrobili atomovou bombu nebo doletěli na Měsíc. A do vodíkového hospodářství jde řádově více peněz. Tohle lidstvo zvládne zcela určitě.“

Nadzvukovou rychlostí

Zatímco příležitosti, které přináší rozvoj vodíkového hospodářství, se rýsují postupně, trh rychloběžných převodovek pro plynové a parní turbíny, kompresory nebo čerpadla se nadějně rozvíjí už teď. A právě tento segment je nejrychleji rostoucí také pro českou strojírenskou firmu. „Jsme schopni vyrábět a dodávat speciální převodovky, které se točí nadzvukovou rychlostí. Právě ty jsou teď velmi žádané,“ zdůrazňuje majitel Wikovu, který je vnukem vynálezce kontaktních čoček a také prapravnukem zakladatele stejnojmenné firmy, jež vyráběla zemědělské stroje i automobily za první republiky.

Dnešnímu Wikovu podle Martina Wichterleho nahrává omezený počet asi čtyř dodavatelů na světě, kteří jsou schopni podobné převodovky dodávat. A Wikov se soustředí na to, aby své postavení v oboru rychloběžných převodovek dále upevnil. „Už proto, že musíme nahradit chybějící ruský trh.“ Wikov se sice před třemi lety pustil do projektu montážního závodu v Rusku, který byl poměrně úspěšný, vzhledem k Putinově agresi na Ukrajině ho ale uzavřel.

Technologický průlom, který vedl ke vzniku superrychlé převodovky, ohlásil Wikov už v roce 2016. Stal se tak první společností ve střední a východní Evropě, která dokázala takový produkt nabídnout. Na vývoji Wichterleho firma spolupracovala se Západočeskou univerzitou v Plzni a Technologickou agenturou ČR. Klíčovou předností prvního prototypu české rychloběžné převodovky byla takzvaná segmentová naklápěcí ložiska.

Vysoké ceny plynu komplikují život i sklárně Bomma. Foto: Bomma

Vítr foukat nepřestal

Zatímco rychloběžné převodovky frčí, obor větrných elektráren se v posledních letech dost změnil. To ale neznamená, že by mu Wikov přestal věnovat pozornost. Martin Wichterle připouští, že převodovky pro větrníky jsou už dnes velmi omezeným trhem. Jak vysvětluje, na světě zůstávají v podstatě jen tři hlavní výrobci větrných elektráren, kteří si buď převodovky vyrábějí sami nebo uzavírají smlouvy s dodavateli, kteří jich „vychrlí“ tisíce ročně.

Pokud by se Wikov mezi ně chtěl teoreticky zařadit, musel by investovat desítky miliard korun do nových výrobních kapacit. Efektivnější bude soustředit se na nadějnější segmenty, které ostatně nemusí mít k větrníkům vůbec daleko. „Vyvážíme převodovky na offshorové plošiny, které slouží právě ke stavbě větrných elektráren,“ dodává známý český podnikatel.

Rébus energetické krize

Energetika zůstává pro Wikov nadějným oborem budoucnosti, teď si ale Martin Wichterle se svými spolupracovníky láme hlavu především nad nynější energetickou krizí. Zvláště vysoké ceny plynu komplikují život sklářské části jeho podnikatelského „impéria“ – společnostem Bomma a Rückl, pro které je tato surovina klíčovým vstupem. Další zdražování elektřiny a plynu je hrozbou pro celý český průmysl, jehož zájmy Martin Wichterle hájí také jako člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy.

„Nejhorší je nepředvídatelnost toho, co nás vlastně čeká. Je obtížné něco plánovat, na něco se připravovat,“ říká podnikatel, který přemýšlí o obou nohách svého byznysu – strojírenské i sklářské. Zatímco někteří skláři uvažují o přechodu od plynu k elektřině, Martin Wichterle v tom spásné řešení pro blízkou budoucnost nevidí: „Ve sklářství se bez plynu úplně neobejdete. A elektřina je také šíleně drahá.“ Její cenu navíc ovlivňuje právě drahý plyn.

Sklárny Bomma a Rückl pracují s různými scénáři pro příští měsíce podle toho, jak se budou vyvíjet ceny energií. Jednou z eventualit je, že by Wichterleho firmy začaly vyrábět i v zahraničí: „Zatím to je pouze teoretická úvaha. Máme spočítané různé varianty, zkoušíme se připravovat na různé možnosti dalšího vývoje.“

Plyn bude příští rok „vyřešený"

Propočet různých rizik podle Martina Wichterleho ukazuje, že Česko je na tom ze všech okolních zemí vůbec nejhůř. Ve srovnání se sousedy čelí největší hrozbě, že tady plyn vůbec nebude. A podobné je to také z hlediska cen energií. Vnuk slavného vynálezce ale vzápětí ukazuje, že mu skeptický pohled na svět příliš vlastní není. Předpokládá, že Evropanům se v příštím roce podaří najít cesty, jak sem dopravit více plynu: „Plyn už nebude tak levný, jak byl, ale časem přece jen výrazně zlevní. Nyní je jeho cena úplně mimo tržní rozměry. Jakmile se vybuduje potřebná infrastruktura včetně terminálů na zkapalněný plyn, ceny se logicky dostanou na nižší úroveň.“

To je také důvod, proč Martin Wichterle nepředpokládá, že by sklárny Bomma a Rückl rychle měnily své technologie. Odklon od plynu není potřeba, protože „plyn bude příští rok vyřešený“. Přestavba technologií na elektřinu by si přitom vyžádala velké investice a trvala by nejméně tři čtvrtě roku. Tuto úvahu podle českého podnikatele potvrzují i propočty ohledně uhlíkové stopy. „Uhlíkové emise v současné době lépe snížíte plynem než elektřinou. Můžete udělat určitá opatření, jak kompenzovat uhlík, který generujete plynem, a to daleko snáze než v případě elektřiny,“ zdůrazňuje majitel skláren ve Světlé nad Sázavou a v Nižboru.

A odkud bude Evropa plyn dovážet? Martin Wichterle nepovažuje za reálné, že by to časem mohlo být opět z Ruska. Odtud ho podle něj Evropané budou brát, dokud to bude potřeba. Až ale přejdou na neruský plyn, už se do minulosti vracet nebudou. Evropa je schopna se zásobit z jiných zdrojů. Martýrium s ruskými dodávkami už znovu absolvovat nebude.

Článek původně vyšel na webu export.cz.

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Ladislav Novák
19. srpen 2022, 08:50

Vodík je "velká příležitost" především pro ty, kteří díky sci-fi představám technicky a ekonomicky negramotných "zelených" fanatiků a na ně napojených hloupých politiků (Anna Hubáčková, lidovecká MŽP, budiž zářným příkladem :-) hledají způsob, jak ve svém byznysu podojit státní pokladnu o vypsané dotace na podporu energetických nesmyslů.

Jenom připomenu, že na výrobu 1 kWh el. energie z vodíku musíme do jeho výroby a přepravy investovat 4 kWh el. energie. Tu ale nemáme a je extrémně drahá.

Plácání o podobných "velkých příležitostech" je tedy nutno brát jen jako propagandu "dotačně potřebných". :-)

Zbyněk Poisl
19. srpen 2022, 10:18

Ano. Dokonalá příležitost jak dokonale zničit tuto planetu! Lidstvo páchá jednu blbost za druhou a hrozně se diví, že je hůř a hůř! Bravo. Kam zmizel zdravý rozum?

Ivan Švančara
19. srpen 2022, 10:59

buducnostou je ten vodik, ktory pacha vacsie zlo na horsi sklenikovy pln, metan, nez usetri na sodovkovom plyne? Kolko desatroci nam bude trvat, nez zaradime od vodiku spiatocku?

hellokitty
19. srpen 2022, 11:53

akym sposobom pri paleni vodiku vznika metan, viete mi sem nejako odvodit tu chemicku rovnicu? som mal zato ze H2 + O2 horenim zreaguje na H2O, kde sa tam vezme ten uhlik do toho CH4?

Emil
19. srpen 2022, 14:19

A jak jste přišel na to, že by měl při pálení vodíku vznikat metan? To tu nikdo netvrdil. Problém s vodíkem je mj. ten, že váže volné radikály, které by jinak mohly vázat metan, který tím pádem zůstává v atmosféře déle. Jeho vliv je tedy nepřímý, ale může být dost významný.

Petr Poruban
20. srpen 2022, 09:35

Někde vyjde jedna studie a všichni se jí hned ohání?

Možná to půjde vyřešit vypouštěním volných radikálů.

Pokud to bude vůbec potřeba.

Jistě víte, že v historii byla spousta předpokladů, které se v praxi nepotvrdily.

Vodík je samozřejmě s otazníkem, vzhledem k vysoké ceně. Ovšem, co je dnes vysoká cena?

Emil
20. srpen 2022, 10:21

Já se žádnou studií neoháním, jen odpovídám na položený dotaz. Nikde jsem nepsal o tom, že by něco nešlo vyřešit. Teoreticky jde vyřešit všechno, třeba odsávat všechny nadbytečné skleníkové plyny z atmosféry, praxe samozřejmě bývá oproti teorii dost zásadně odlišná.

Omlouvat drahé technologie dnešními extrémními cenami energií nelze, protože takové ceny nejsou dlouhodobě udržitelné.

Petr Poruban
20. srpen 2022, 11:12

Naprosto souhlasím, že současné ceny jsou mimo ekonomickou realitu. Udržet se můžou jen nominálně, pomocí hodně vysoké inflace. Doufám, že ani k tomu nedojde.

Bude ale potřeba něco reálně s nedostatkem energie dělat. Fosilní paliva jsou do budoucna mimo hru.

Tahle lekce snad pomůže změnit pohled lidí na jaderné elektrárny.

Vodík není tak jako tak primární zdroj.

Jen bych byl opatrný s tvrzením, že je vodík ekonomický nesmysl.

Nikdo neví jaký budou reálný ceny energií v budoucnu a kam může masová produkce vodíku a rozvoj technologií jeho cenu snížit a jak důležitá bude do budoucna schopnost aspoň část energie skladovat. Zřejmě to ale potřeba bude. Kamiony, vlaky, letadla a lodě asi na baterky nebudou.

Je možný, že se díky téhle krizi EU posune dopředu a bude mít výhodu, až k podobným krokům budou dotlačeni ostatní ekologickou krizí.

Emil
20. srpen 2022, 11:24

Já jsem netvrdil, že "je vodík ekonomický nesmysl". Na něco se používá už dávno, v některých aplikacích třeba fosilní paliva nahradí ale určitě ne ve všech.

hellokitty
20. srpen 2022, 10:56

Emile asi som nepochopil tu Ivanovu severomadarcinu, kde pise: "buducnostou je ten vodik, ktory pacha vacsie zlo na horsi sklenikovy pln, metan"

nejako som si z toho odvodil ze sa vodik meni na horsi sklenikovy plyn, metan, mozno to myslel inak, ale vyjadruje sa nezrozumitelne, tak doslo ku chybe v komunikacii

Zbyněk Poisl
19. srpen 2022, 11:22

Vše, co zatím politici vymysleli jako "boj" proti klobálnímu oteplování, situaci jen dál zhoršilo a ještě dlouhá léta zhoršovat bude. Otázka je tak v tom, jestli bude mít lidstvo vůbec šanci současné nesmysly opustit a klima ještě uvést do přijatelného stavu, aby byla planeta obyvatelná i pro příští generace. Zatím to vypadá tak, že naše děti zemřou žízní a horkem. Děkujme politikům, že to s námi myslejí dobře!!! Ovšem se svojí kapsou to každý z nich myslí mnohem lépe!

Maly Jarda
19. srpen 2022, 14:58

Všichni tito škůdcovští politici propagující zelenou agendu ekonomického ničení Evropy jsou zároveň ti největší přátelé a podporovatelé USA .. jistě náhoda

Turby
19. srpen 2022, 12:13

Vodik je v prve rade dalsi vyborna prilezitost jak jeste vice vydelat na ukor luzy platici dane a pouzivajici inflacni fiat meny, tedy zjednodusene receno na dotacich.

Jan Stehlik
19. srpen 2022, 15:11

Pán má dobrý náhled . Když jsme vyletěli na měsíc nebo máme atomovou bonbu , tak ten vodík nebude problém . Klidně muže nahradit ve svých sklárnách ten zemní plyn vodíkem . Určitě pak všechny převálcuje :-) Zvláště čínany , kteří mají inflaci 2,5% .

Zbyněk Poisl
19. srpen 2022, 15:25

Zelení fanatici absolutně ignorují jednu zcela zásadní fyzikální záležitost, a tou je fakt, že veškerá energie postupně degraduje směrem k teplu. Takže je zcela lhostejné jestli budeme vyrábět energii jedním nebo druhým způsobem, podstatné je, kolik energie celkem vyrobíme, aby se nakonec všechna přeměnila v teplo. I jaderná fůze, která by měla být zcela bezemisní, bude nakonec zdrojem obrovského množství tepla, které bude nutné z povrchu Země odvést do volného vesmíru, jinak se planeta přehřeje. A přesně tohle je problém všech OZE, vodíku a podobných šíleností. Všechny tyto technologie zachytávají sluneční energii a drží ji na zemském povrchu, který se tak stále více a více přehřívá. Lidem fyzikálně gramotným je to jasné. Zelení fanatici tohle nikdy nepochopí a budou planetu dál ničit dalšími nesmysly!

Ladislav Novák
20. srpen 2022, 05:35

Není mi jasné, jakým myšlenkovým pochodem jste k podobnému závěru dospěl. Množství tepla z jaderných elektráren a ostatních zdrojů je v porovnání s množstvím energie dopadajícím na zemský povrch ze Slunce zanedbatelné.

Zbyněk Poisl
20. srpen 2022, 13:10

Zřejmě máte problém s matematikou, pane Nováku. Zkuste si to vypočítat a ne odhadovat.

Ladislav Novák
22. srpen 2022, 10:38

Vy jste nic nepočítal a vylepil jenom tvrzení. Tak hurá do toho! :-)

hellokitty
20. srpen 2022, 10:59

fotovoltaika ale zachytava fotony a nie tepelnu zlozku slnecneho ziarenia, to mate trochu pomylene

je jedno ci mame postavene asfaltove parkovisko u lidlu alebo mame postavene asfaltove parkovisko prikryte solarnymi panelmi, oboje budu v lete posobit ako tepelny ostrov, akurat v tom druhom pripade nam to bude aspon vyrabat elektrinu

Zbyněk Poisl
20. srpen 2022, 13:12

Zkuste si sáhnout na plně osluněný panel a budete mluvit jinak. Klidně na něm usmažíte vajíčka.

hellokitty
20. srpen 2022, 14:20

ja mam nejake panely na streche tak dobre viem, ze teplota ma na ich produkciu elektriny skor negativny vplyv, rozhodne panel nevyraba elektrinu zo zachyteneho tepla, mozno si to pletiete so solarnymi termickymi kolektormi na ohrev vody?

Zbyněk Poisl
22. srpen 2022, 07:37

On tu někdo něco takového tvrdí? Já si nic nepletu..... Jen tvrdím, že FV panely se na slunci přehřívají na vysokou teolutu, což je nezvratný fakt. 80st.C. je celkem běžná teplota. Takže každý 1m2 FV panelů produkuje cca 800W suchého tepla, které je nutné někam odvádět a které se hlavně hromadí v přízemní vrstvě vzduchu.

TechnikTom
20. srpen 2022, 21:30

A to teplo díky kterému si můžete usmažit ta vajíčka zmizí kam?

Odteče dráty stejně jako elektřina? Zůstane navěky zakleté v tom panelu nebo se vyzáří do prostoru stejně jako u té asfaltové plochy?

hellokitty
21. srpen 2022, 10:39

teplo sa vyziari do prostoru, tak ako aj u beznej strechy, kde ziadne panely nie su a ktora ziadnu elektrinu nevyraba, ano

PetrD
19. srpen 2022, 18:11

Nikoliv. Teplo se ze Země ztrácí do vesmíru jako teplo z hrnce. CO2 funguje jako poklička.

Zbyněk Poisl
19. srpen 2022, 19:05

Je vidět, pane Petře, že jste na slovo vzatý odborník nejen na fyziku! Jen si tak ještě umět dát věci do souvislostí a bude to O.K. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516