Americké jaderné elektrárny se chystají na blížící se hurikán Florence

DomůEnergetika v zahraničíAmerické jaderné elektrárny se chystají na blížící se hurikán Florence

Provozovatelé několika jaderných elektráren v amerických státech Severní Karolína, Jižní Karolína a Virginie se připravují na hurikán Florence, který by podle meteorologů mohl být jedním z nejničivějších hurikánů za posledních několik desetiletí. V těchto státech, který má hurikán zasáhnout nejsilněji, se nachází celkem 16 jaderných bloků.

Hurikán, který má dorazit k americkému pobřeží v průběhu dnešního a zítřejšího dne, přinese vítr o rychlosti až 130 mil za hodinu, tedy více než 200 km/h. Rovněž se očekává, že americké pobřeží zasáhnou vysoké a silné vlny.

Ve státech Severní Karolína, Jižní Karolína a Virginie, u kterých se očekávají největší škody, je v provozu celkem 16 jaderných bloků. Hurikán tak bude mít dopad na 1870MW jadernou elektrárnu Brunswick a 932MW elektrárnu Harris ve státě Severné Karolina, pokud se poté stočí na sever tak zasáhne i elektrárnu Surry ve Virginii, jejíž výkon dosahuje 1676 MW.

Podle energetické společnosti Duke Energy, která provozuje dvě z výše zmíněných elektráren, bude mít hurikán značný dopad na dodávky elektrické energie, přičemž jejich následné obnovení pro všechny odběratele může trvat až několik týdnů.

„Očekáváme, že hurikán Florence bude historickou bouří, která zasáhne všechny zákazníky,“ uvedl mluvčí společnosti Duke Energy.

Jaderná elektrárna Brunswick se nachází přibližně 6 km od pobřeží. Podle reportu amerického jaderného regulátora z roku 2004 je veškeré bezpečností vybavení elektrárny odolné proti vodě do výšky téměř 7 m nad hladinou moře. V okolí elektrárny se od zprovoznění jejích dvou reaktorů v letech 1975 a 1977 prohnalo již několik hurikánů, včetně hurikánů 3. kategorie Diana a Fran. Srovnatelná síla se očekává i v případě hurikánu Florence.

Podle mluvčí společnosti Duke Energy byly po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima všechny americké jaderné elektrárny vybaveny dodatečnými bezpečnostmi systémy, včetně přenosných čerpadel a záložních generátorů. Součástí příprav na blížící se hurikán jsou rovněž kontroly stavu zásob nafty pro záložní diesel generátory, obhlídka areálů elektráren a zabezpečení veškerého zařízení tak, aby odolalo silnému větru.

Podle Roger Hannah, mluvčí amerického jaderného regulačního úřadu, rovněž budou potenciálně ohrožené reaktory odstaveny 12 hodin předtím, než k nim hurikán dorazí.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...