Domů
Energetika v zahraničí
Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě

Nový prezident USA Joe Biden dnes nařídil jen několik hodin po vstupu do funkce návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy. Nařídil například návrat do Světové zdravotnické organizace (WHO), ukončil zákaz cest do USA pro cestující z řady převážně muslimských zemí, pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem, nebo zrušil povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL.

„Budeme bojovat s klimatickými změnami tak, jak jsme s nimi dosud nebojovali,“ prohlásil Biden v Oválné pracovně Bílého domu.

Okamžitý návrat k pařížské dohodě byl jedním ze stěžejních předvolebních slibů nového prezidenta, který učinil z boje proti klimatickým změnám jeden ze stěžejních cílů své nastupující administrativy. Trump byl naopak zastáncem využívání fosilních paliv a tvrdil, že pařížská dohoda diktuje Spojeným státům nevýhodné podmínky oproti jiným velmocím a poškozuje tak americkou ekonomiku. Podle agentury AP bude trvat 30 dní, než se USA k dohodě znovu formálně opět připojí.

Biden svými příkazy také pozastavil prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci na Aljašce a stáhl povolení pro výstavbu ropovodu Keystone XL. Zavedl rovněž nové požadavky pro federální úřady, které budou nově muset posuzovat dopad svých rozhodnutí na klimatické změny.

Rozsáhlé jsou Bidenovy první kroky v oblasti imigrační politiky, které podle AP představují otočení o 180 stupňů oproti kurzu jeho předchůdce. Nový prezident již dříve představil návrh nového přistěhovaleckého zákona, který bude počítat s rychlejším získáním amerického občanství, a jehož by mohlo využít až 11 milionů lidí.

Sérií exekutivních rozhodnutí pak ukončil zákaz cestování do USA z některých převážně muslimských zemí, zastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem a zrušil plán na vyloučení osob bez povolení k pobytu ze sčítání obyvatelstva, podle nějž se rozpočítává počet křesel ve Sněmovně reprezentantů pro jednotlivé státy.

Svému kabinetu také nařídil, aby pracoval na zachování imigračního programu DACA, jež chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. Trump usiloval o jeho zrušení od roku 2017.

Prezident přijal rovněž řadu opatření, která se týkají boje s pandemií covidu-19. Nařídil povinné nošení roušek a dodržování doporučovaných rozestupů ve všech federálních budovách, na všech územích vlastněných federální vládou a také všem zaměstnancům federální vlády. USA se pod jeho taktovkou mají navrátit do WHO, z níž Trump loni zemi vyvedl poté, co organizaci obvinil z opožděné reakce v začátcích šíření koronaviru a z přílišné náklonnosti vůči Číně.

Biden také požádal zdravotnické úřady, aby prodloužily zákaz vyhoštění pro osoby, které kvůli ekonomické krizi způsobené koronavirem nejsou schopny platit nájem nebo splácet hypotéku. Po ministerstvu školství pak chce, aby nadále nevynucovalo splácení studentských dluhů.

Nová hlava státu přitom obecně nařídila federálním agenturám, aby přestaly přijímat veškerá rozhodnutí, dokud jeho administrativa nebude mít čas navrhované regulace posoudit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
energetik II
21. leden 2021, 08:50

Je dobré, že se USA vrátily ke světové klimatické dohodě . Bude tam co probírat. Třeba Čína loni zprovoznila brutálních 56 370 MW v nových uhelných elektrárnách.

Josef
21. leden 2021, 09:52

Mohl byste prosím dát nějaký odkaz na tuto zajímavou statistiku o Číně? děkuji

energetik II
21. leden 2021, 14:46

TO : Josef

Odkaz, pokud se přenese.

http://www.sxcoal.com/news/4620382/info/en

Jiří
21. leden 2021, 13:28

Co je na tom brutálního? Vydělte to 130 a vyjde vám 434 MW na počet obyvatel ČR, tedy jako bychom postavili jednu středně velkou uhelku, ani ne poloviční co Počerady nebo Prunéřov II.

Martin P
21. leden 2021, 14:34

Ano, ale pořád zůstává faktem, že zprovoznit desítky GW v "uhlí" je anachromizmus a tmářství :-)

Pepa
22. leden 2021, 15:46

Ani ne, když zároveň zprovoznili stovky v OZE :-)

energetik II
21. leden 2021, 15:08

TO : Josef

Nechce se mi to sem přenést. Zkusím stránku nějak roztáhnout do šířky, zda tím systém "neoblbnu".

w w w . s x c o a l. c o m / n e w s /

Juan
21. leden 2021, 18:54

Klima-konference v Paříži přinesla pouze směšná prohlášení a dobrovolné právně nezávazné a nevymahatelné závazky. Jenom tak se dosáhlo dohody, která obsahuje povětšinou jen morální výzvy a plané sliby. Každá země si sama stanovila své cíle. A plnění těchto dobrovolných závazků a úkolů se bude ověřovat až od roku 2023. Protokol neposkytuje však žádné nástroje, kterými by šlo přimět neochotné země k plnění daných slibů. Systém dobrovolných závazků ve skutečnosti tak umožnil zcela nepřijatelnou cestu vývoje směrem ke globálnímu nárůstu teploty nejméně o + 3 °C a s tím byl i zmařen proklamovaný cíl konference oteplení do + 1,5 °C. Někteří dokonce odsuzují smlouvu jako prolhanou a vůči lidem pohrdlivou, zvláště když člověk myslí na budoucí oběti klimatických změn.

Obzvláště kontroverzní je článek 9.5 Pařížské smlouvy, který ukládá bohatým průmyslovým zemím povinnost platit od roku 2020 chudým a přelidněným rozvojovým zemím 100 miliard USD ročně, aby mohly čelit následkům klimatické krize. Základem tohoto článku byl většinový názor, že za důsledky klimatické krize, a tedy i za její řešení, jsou odpovědné výhradně rozvinuté země, a proto musí platit reparace. Dalším bodem Pařížské dohody, hodným kritiky, je to, že hlavní příčina změn klimatu způsobená člověkem, jmenovitě obrovská spotřeba fosilních paliv, nebyla ani slovem přímo zmíněna , a proto v ní nelze najít ani žádné závazné plány k rychlému odklonu od fosilních paliv. Slovu dekarbonizace se politici pečlivě vyhnuli.

hellokitty
22. leden 2021, 09:16

tak teraz si to precitajte este raz, zistite si vyznam slova "antropogenni emise" a trochu poupravte ten svoj prispevok, mozno zistite, ze v clanku 9.5 ziadna vyska podpory nie je stanovena a podobne detaily, ale mozete ist pisat pre dennik blesk, pisat bombasticke lzi vam ide :)

Juan
22. leden 2021, 10:56

Milá kočičko, než začnete někoho bezdůvodně osočovat, zjistěte si nejdřív fakta na téma dlouhodobého financovaní v oblasti klimatu a příspěvku 100 miliard USD ročně, ke kterému se vyspělé země v Paříži zavázaly. V souvislosti s takzvaným financováním opatření v oblasti klimatu, tj. S financováním ochrany a přizpůsobení se změně klimatu v rozvojových zemích, bylo rovněž dohodnuto, že průmyslové země utratí od roku 2020 do roku 2025 100 miliard dolarů ročně na restrukturalizaci svých dodávek energie, ale také poskytnou na odstranění škod způsobených změnou klimatu.Velká část těchto peněz však pravděpodobně poputuje do rozvojových zemí jako investice soukromého sektoru a pouze relativně malá část z veřejných zdrojů na nápravu škod souvisejících s klimatem, která je dnes již nezbytná. Do roku 2025 mohou rozvíjející se ekonomiky, např B. Čína rovněž poskytovat podporu na „dobrovolném základě“. Od roku 2026 má být spuštěn nový klimatický fond, který přesáhne 100 miliard amerických dolarů, k němuž mají závazně přispět také rozvojové země.

hellokitty
25. leden 2021, 23:03

v clanku 9.5 ale ziadna vyska stanovena nie je, to su iba nejake vase slovne akrobacie

Bizon
22. leden 2021, 11:26

Já vám věřím. Taky jsem se smál když omlacovali Trumpovi o hlavu to, že vystoupil z nezávazné nevymahatelné dobrovolné dohody. Ten bastard určitě hned potom porušil i dětskou přísahu z pískoviště za školkou, skandál! Beru to především jako reklamu, PR akci.

A Green New Deal se v něčem jeví podobně, oni o něm sice politici mluví, ale v oficiálním programu ve volbách teď vůbec nebyl, myslím že není doteď. Hlavní je přesvědčit voliče, realita až poté. Když se Bernieho ptali jak by konkrétně snížil emise, tak odpověděl že by na to založil komisi.. 30 let se v politice profiluje jako docela ekolog, a nemá ani nějaké zásadní body..

blaha.p
22. leden 2021, 06:22

je potřeba dodat, že vloni Čína rekordně postavila větrníků 71 000 MW a solár 48 000 MW. A samozřejmě to neznamená, že uhelky pojedou na 100%. Např. německé uhelky při 100% provozu umí vyrobit cca 200 TWh, ale díky velké, ale v roce 2020 vyrobily je cca 115 TWh cca 60% svého možného výkonu.

energetik II
22. leden 2021, 08:53

Ano, přidaný výkon OZE je skutečně mimořádný. Za 1 rok : vítr + 71 GW, solar + 48 GW, Hydro + 13 GW = dohromady přes 132 GW. Pro srovnání je dnes například celkový instalovaný výkon větrníků v miliardové Indii jen asi 40 GW , Čína tak za 12 měsíců postavila skoro dvojnásobek celkového dnešního výkonu všech větrníků v Indii.

Jaroslav S
21. leden 2021, 18:49

ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého

Juan
22. leden 2021, 09:55

Blahoslavení ti, kteří nemají co říci a drží hubu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se