Domů
Energetika v zahraničí
BP Energy Outlook 2018: Poptávka po zemním plynu poroste vlivem průmyslu a energetiky
Spalování plynu
Spalování plynu. Autor: https://www.flickr.com/photos/royluck/

BP Energy Outlook 2018: Poptávka po zemním plynu poroste vlivem průmyslu a energetiky

Společnost BP zveřejnila každoroční studii o předpokládaném vývoji energetiky BP Energy Outlook 2018 do roku 2040. Dle BP trh se zemním plynem poroste vlivem narůstající poptávky, nárůstu produkce s nízkými náklady a pokračujícímu rozšiřování LNG. Růst poptávky po zemním plynu bude tažen zejména nárůstem poptávky v sektorech průmyslu a elektroenergetiky.

Studie se zaměřuje na transformaci energetiky ze tří hledisek – z hlediska sektorového, regionů a paliv. Zabývá vývojem spotřeby energie v jednotlivých sektorech jako například v průmyslu a v dopravě. Dále se zabývá předpokládaným vývojem poptávky v jednotlivých regionech světa a v neposlední řadě predikuje vývoj trendů týkajících se zdrojů energie. Tento článek je zaměřen na predikce BP v oblasti zemního plynu.

Studie BP pracuje s více možnými scénáři vývoje, nicméně většina závěrů prezentovaných ve studii je založena na tzv. Evolving Transition scénáři. Tento scénář předpokládá, že vládní politiky, technologie i preference společnosti se budou vyvíjet podobným způsobem a rychlostí jako tomu bylo v posledních letech.

Předpokládaný podíl jednotlivých zdrojů energie v globální spotřebě. Zemní plyn je zobrazen červenou barvou. Zdroj: BP Energy Outlook 2018

Scénář Evolving Transition

Trh se zemním plynem podle predikcí BP významně poroste díky poptávce, nárůstu produkce s nízkými náklady a pokračujícímu rozšiřování LNG. Na přírůstku produkce plynu se budou nejvíce podílet USA a Blízký východ (Katar a Írán). USA budou do roku 2040 tvořit téměř čtvrtinu globální produkce plynu.

Spotřeba a těžba plynu jednotlivými zeměmi a regiony. Podíl plynovodů, LNG a regionální spotřeby na obchodu s plynem. Zdroj: BP Energy Outlook 2018

Růst poptávky po zemním plynu bude tažen zejména nárůstem poptávky v sektorech průmyslu a elektroenergetiky. Ve scénáři Evolving Transition je růst poptávky v průmyslu způsoben pokračující industrializací rozvojových ekonomik, ale také rostoucím podílem plynu kvůli přechodu na plyn z uhlí. Větší poptávka při výrobě elektřiny pak bude způsobena celkovým růstem poptávky po elektřině.

Scénář Evolving Transition: LNG

Rostoucí světové dodávky LNG povedou ke kompetitivnějšímu a globálně více integrovanému trhu s plynem. Svštové dodávky LNG se během sledovaného období více než zdvojnásobí, přičemž velký rozmach LNG zažije už během nadcházejících 5 let.

LNG exportům budou dominovat USAKatar, ale nárůst zaznamená i LNG v Austrálii, Rusku a ve východní a západní Africe.

Podoba exportů a importů LNG. Zdroj: BP Energy Outlook 2018

Vývoj na trzích v Evropě a Asii bude klíčový pro vývoj celého obchodu s LNG. Do roku 2040 tyto dva trhy budou tvořit naprostou většinu poptávky po LNG. Jednou z nejasných otázek je, zda budou do Asie z USA exportovány významné objemy LNG, či nikoliv. Existuje totiž několik dalších exportérů LNG, kteří jsou asijskému trhu blíže a mají tedy nižší náklady na jeho přepravu.

V Evropě se do roku 2040 očekává nárůst dovozu objemu zemního plynu zhruba ze stávající poloviny až na tři čtvrtiny celkové spotřeby. V rámci Evolving Transition scénáře a rozvoje globálního integrovaného trhu s plynem se obavy Evropy ze závislosti na exportech plynu z Ruska zmenší. To umožní Rusku dokonce zvýšit svůj podíl na evropském trhu – ze stávající zhruba třetiny až na polovinu celkové spotřeby plynu v regionu do roku 2040.

Podoba dodávek plynu do Evropy. Zdroj: BP Energy Outlook 2018

Alternativní vývoj

Tento scénář je založen na předpokladu, že přechod z uhlí na plyn bude mnohem méně podporovaný a růst spotřeby zemního plynu by byl pomalejší než ve výše popisovaném scénáři. Důvodem je fakt, že v Evolving Transition scénáři je růst zemního plynu téměř z poloviny způsoben přechodem na plyn z uhlí.

Růst spotřeby zemního plynu může být ve skutečnosti podle BP snížen díky slabším, ale také silnějším environmentálním politikám. Slabé politiky by mohly oslabit tendenci přechodu z uhlí na plyn a silné politiky by naopak růst spotřeby zemního plynu jako fosilního paliva zpomalily, nebo zastavily. Nejsilnější růst plynu je ze všech scénářů vytvořených BP tedy právě ve scénáři Evolving Transition.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se