Cena plynu pro odběratele je v USA na několikaročních maximech. Vůči Evropě je však nárůst výrazně nižší
Přestože vysoké ceny zemního plynu trápí zejména evropské domácnosti a průmysl, ceny plynu pro koncové odběratele rostou i v zámořských destinacích. To je případ i Spojených států, které jsou díky nárůstu těžby v posledních letech aktuálně energeticky samostatné a plyn vyváží jak plynovody do sousedních zemí, tak v jeho zkapalněné podobě (LNG). Pro tamní zákazníky z řad domácností nicméně není nárůst tak kritický jako v řadě evropských zemí, jelikož ceny meziročně vzrostly zhruba o čtvrtinu.
Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosáhla průměrná koncová cena pro americké domácnosti za letošních prvních sedm měsíců 13,25 dolarů za tisíc stop krychlových (USD/Mcf), což by při současném měnovém kurzu odpovídalo přibližně 45 EUR/MWh. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se dle agentury jedná o 25% nárůst.
V případě komerčních zákazníků, tedy maloodběru a veřejných institucí, se průměrná cena letos pohybovala na úrovni 10,5 USD/Mcf, což je o třetinu vyšší hodnota než v předešlém roce.
Cena plynu pro koncové zákazníky v USA (leden 2017 - červenec 2022). Zdroj: EIA
Samotné velkoobchodní ceny plynu v USA letos vzrostly více, kdy dle agentury cena na tamním obchodním bodě Henry Hub, který je benchmarkem pro americký trh, v některých měsících dosahovala i dvojnásobku loňských hodnot. Cenu na tamním trhu letos táhne nahoru především rekordní vývoz zkapalněného zemního plynu, a to kvůli silné poptávce ze strany Evropy po značném omezování dodávek plynu z Ruska, ke kterému dochází již od loňského roku.
V tomto případě se dle agentury jedná o koncové ceny, které tak kromě komoditní složky zahrnují i další komponenty, včetně nákladů souvisejících s přepravou, distribucí, skladováním plynu, či daně.
Průměrné koncové ceny reportované vládní agenturou rovněž reflektují historické kontrakty, jelikož se jedná o cenu vypočtenou jako podíl tržeb dodavatelů v daném sektoru a spotřeby zemního plynu za sledované období.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se