Čína investuje 50 miliard dolarů do brazilské energetiky

DomůRopaČína investuje 50 miliard dolarů do brazilské energetiky

Čínský premiér Li Keqiang a brazilský prezident Dilma Rousseff podepsali v úterý smlouvu, která se týká investic do Brazilské energetiky v celkové hodnotě 50 miliard dolarů. Smlouva pouze potvrzuje dlouhodobý cíl Číny upevnit ekonomické a politické vztahy s Brazílií. Ačkoliv se Čína v roce 2009 stala hlavním obchodním partnerem Brazílie, díky rostoucímu trhu je nyní až na dvanácté pozici co se týká investic v jihoamerickém státu.

Smlouva zahrnuje fond v hodnotě 50 miliard dolarů mezi čínskými bankami a brazilskou státní bankou, ze kterého mohou čerpat dané společnosti. Velké investice půjdou například do brazilské ropné společnosti na podporu nových ropných projektů nebo na podporu dostavění 24 těžařských lodí.

Z pohledu obnovitelných zdrojů energie se ve smlouvě mluví o dotaci na dokončení projektu 11 větrných elektráren o celkovém výkonu 321 MW. Projekt na území Brazílie byl původně budován státní firmou, nedávno byl ovšem odkoupen čínským státním podnikem. Podobný případ se týká také solárních elektráren, kde půjde část financí na podporu projektu solární elektrárny o výkonu 400 MW, hlavního dodavatele solárních modulů představuje opět čínská společnost. Smlouva neobsahuje pouze finanční pomoc, její součástí je zároveň společná pomoc při výzkumu a vývoji technologie v oblasti obnovitelných zdrojů ze slunce, větru a biomasy.

Kromě podpory vlastních ekonomických záležitostí v Brazílii získává Čína i jiné výhody. Fond funguje jako podpora pro investice a motivuje tak místní firmy, zvlášť v oblasti obnovitelných zdrojů energie, k dokončování a realizaci nových projektů. Finance, které nepokryje fond, získávají společnosti prodejem svých podílů v projektech či jiných aktiv, které odkupují právě čínské společnosti.

Čína se tímto způsobem orientuje na celou Jižní Ameriku, do Brazílie přispěla již minulý rok částkou necelých 19 miliard dolarů.