Čína láká investory a otevírá jim svůj sektor s ropou a plynem

DomůEnergetika v zahraničíČína láká investory a otevírá jim svůj sektor s ropou a plynem

Čínský sektor s ropou a zemním plynem se oficiálně od začátku srpna letošního roku otevřel zahraničním investorům, kteří se nyní obejdou bez nutnosti tvz. „joint ventures“ s lokální společností. Zatímco čínská média tento krok chválí, experti tvrdí, že jsou zapotřebí další reformy, aby Čína investory přilákala.

Čína v červenci prohlásila, že podmínku joint venture (forma spolupráce na společném projektu) pro zahraniční společnosti, které chtějí vstoupit na trh s ropou nebo plynem, odebere. Jde o reakci na pokračující obchodní válku s USA poznamenávající její ekonomiku.

Čínská Národní komise pro rozvoj a reformace oznámila, že podmínku odstraní spolu s pravidlem, které dovoluje pouze lokálním společnostem kontrolovat a spravovat distribuční síť plynu pro města, které mají přes 500 tis. obyvatel.

Nové regulační opatření vstoupilo v platnost 30. července 2019 a jeho cílem je dle čínské tiskové agentury Xinhua urychlení energetických reforem. Dle jejich názoru by mezinárodní ropné společnosti mohly urychlit průzkum národního nerostného bohatství.

Na tuto zprávu ihned reagovaly zástupci společnosti BP a Shell, kteří uvedli, že jsou těmito reformami velice povzbuzeni.

Dříve v tomto roce ukončila společnost BP činnost v Číně v oblasti těžby břidlicového plynu z důvodu špatných výsledků průzkumných vrtů. Shell naopak podepsal dohodu se společností Sinopec na studii o možné těžbě břidlicového plynu na východě Číny.

Zatímco čínská média krok své vlády velebí, advokátní kancelář Herbert Smith Freehills LLP podotýká, že pro spravedlivější a transparentnější podnikatelské prostředí je nutné zavést další regulační změny tak, aby se trh mohl vyvíjet spolu s novými příležitostmi.