Domů
Energetika v zahraničí
Čína na summitu nepodepsala smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu
Plynovod TAP
Zdroj: Trans Adriatic Pipeline AG

Čína na summitu nepodepsala smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu

Čínští představitelé nepodepsali smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu ani o výstavbě plynovodu Síla Sibiře 2. Upozornil na to včera list The Moscow Times. O projektu plynovodu se mělo jednat v úterý v Pekingu v rámci summitu věnovaného takzvané nové Hedvábné stezce, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. V ruské delegaci nechyběl vicepremiér Alexander Novak, který dohlíží na energetický sektor, šéf plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller a šéf ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Souhlas čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se přesto nepodařilo získat, napsal citovaný deník.

Při jarní návštěvě prezidenta Si v Moskvě Putin konstatoval, že projekt plynovodu Síla Sibiře 2 je ve „vysokém stadiu přípravy“. Číně tehdy slíbil dodávky 100 miliard metrů krychlových ruského plynu ročně, což je pětkrát více, než do země nyní dodává ruský plynárenský gigant Gazprom. V konečné tiskové zprávě se ale čínský prezident o plynu nezmínil. Společné komuniké hovoří pouze o zvýšení spolupráce v energetice. Žádné dokumenty o projektu Síla Sibiře 2 nebudou podepsány, sdělil Peskov agentuře TASS.

Gazprom další smlouvu s Čínou potřebuje. Po ztrátě evropského trhu po invazi Moskvy na Ukrajinu firma snížila vývoz suroviny na nejnižší úroveň od období posledních let Sovětského svazu a snížila těžbu téměř o třetinu. Za období od července 2022 do konce letošního června společnost vykázala čistou ztrátu přes jeden bilion rublů (kolem 239 miliard Kč) a dvě třetiny svých hotovostních rezerv vynaložila na pokrytí ztrát a výpadků hotovosti, napsal list The Moscow Times.

Plynovodem Síla Sibiře 1, který byl uveden do provozu v roce 2019, by Rusko mělo v letošním roce dopravit do Číny asi 22 miliard metrů krychlových zemního plynu. Toto množství ale nahradí pouze osminu dřívějšího vývozu Gazpromu do Evropy, který na svém vrcholu dosahoval 170 až 180 miliard metrů krychlových ročně.

Cena plynu Gazpromu pro Čínu je téměř dvakrát nižší než pro EU a pro Turecko: 271,6 USD za tisíc metrů krychlových oproti 481,7 USD, vyplývá z materiálů k návrhu rozpočtu Ruské federace na rok 2024.

„Jakákoli představa, že kontrakty s Čínou poskytují nové zdroje příjmů do Putinovy vojenské pokladny, je pro Čínu špatná,“ řekl k možnosti nových velkých komoditních kontraktů Alexander Gabujev z berlínského Carnegieho centra pro studium Ruska a Eurasie.

Michail Krutichin z poradenské společnosti RusEnergy nevylučuje, že Čína bude nakonec s projektem plynovodu Síla Sibiře 2 souhlasit, pokud se jí podaří vyjednat „velmi dobré ceny“. Výstavba a spuštění plynovodu však podle něj bude trvat nejméně deset let a ztracené dodávky do Evropy stejně nenahradí.

Závislost Ruska na Číně roste, konstatoval Filipp Ivanov z americké neziskové organizace Asia Society. Navzdory všem prohlášením o strategickém partnerství zůstávají čínské investice v Rusku neúměrně skromné, upozorňuje. „Čínské společnosti se obávají politických rizik, druhotných sankcí, korupce a celkové nepředvídatelnosti ruského trhu,“ shrnul.

Síla Sibiře 1 je hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Číny. Na projektovanou kapacitu 38 miliard metrů krychlových by se potrubí mělo dostat v roce 2025.

lsk ank

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Jan Veselý
19. říjen 2023, 09:20

Zajímalo by mě co je za tímhle rozhodnutím. Jestli je to strategie Číňanů jak skřípnout Rusy, jestli je to způsob jak dát od Ruska ruce pryč, neschopnost Číny vůbec tato jednání a dohody uskutečnit nebo něco úplně jiného.

Ivan Novák
19. říjen 2023, 10:30

Zajímavé je, že je nechali přijet v nejlepší personální sestavě, schopné za ruskou stranu závazně rozhodnout každou evtl. zbývající nejasnost. Hierarchie ve smečce vyjasněna.

Dpetr
19. říjen 2023, 11:32

Jednoznačně. Geniální stratég Put1n vmanévroval Rusko do obrovské závislosti na Číně.

richie
19. říjen 2023, 14:12

ad Jan Veselý 19. říjen 2023, 09:20

Zajímalo by mě co je za tímhle rozhodnutím. Jestli je to strategie Číňanů jak skřípnout Rusy, jestli je to způsob jak dát od Ruska ruce pryč, neschopnost Číny vůbec tato jednání a dohody uskutečnit nebo něco úplně jiného.

podla mna to bude prva moznost, cinania maju teraz vyhodu a mozu hrat o cas, ich to netlaci, tu je v nevyhode Rusko - cinania nemaju ziadny dovod davat ruce pryč od Ruska - ale ako tvrdy obchodnik maju priestor a cas nechat Rusko sa "podusit", s usmevom este dovolia niekolko navstev (nie, oni nebudu pozyvat, oni im povolia navstevu) a dohodnu si este lepsie podmienky - mozno aj v zmysle, ved ten plynovod postavte a mozno nieco od vas odoberieme .. ich cas netlaci

Jan Veselý
19. říjen 2023, 15:46

Nedávno byl zrušen summit na nejvyšší úrovni EU-Čína, protože čínská strana nebyla schopna dát dohromady delegaci. Proto jiné možnosti nevylučuju.

hellokitty
19. říjen 2023, 11:01

pokial ma cina nakrocene k najrychlejsej dekarbonizacii zo vsetkych krajin, tak naco im bude zastaraly plyn? to mozu radsej nainvestovat do jadra a OZE a hlavne sa od EU poucili, ze nejaka zavislost na ruskych surovinach sa prilis nevyplaca

Petr Hariprasad Hajič
21. říjen 2023, 05:38

Oni mají dost uhlí a budou potřebovat záložní zdroje. Plyn je výhodný, protože paroplynové elektrárny mohou mít vysokou účinnost, a protže nemají kromě CO2 a trochy NOx jimé emise, dají se stavět blízko aglomerací a zbytkové teplo využívat ještě k vytápění. Jenomže plyn z dovozu je drahý, takže volí tento kompromis.

Medvedzig
19. říjen 2023, 12:18

A preco v clanku mame len jednostranne komentare z jednej strany mince?Cina spustila tazbu plynoveho kondenzaty z viac ako sto taziarenskych vezi,cize tiez diverzifikuje medzi cudzimi a vlastnymi zdrojmi.

Dpetr
19. říjen 2023, 12:53

A to je která strana mince? Článek je o tom, že gazprom potřebuje nutně prodat a proč se mu to nevede. Doplnil jste další důvod. Gratuluji, dodal jste další argument na stejnou stranu mince.

Medvedzig
19. říjen 2023, 13:17

Nemate k comu gratulovat, ja poukazujem na komentare protiruskych zmeranych centier poukazujucich na nieco co je zelane a mozno vobec ne skutocne, chyba mi tuna vyjadrenie z druhej strany .Alebo si mam vsetko sam hladat napriklad na TG kanale Geoenergetikainfo?Mna zaujimaju vsetky pohlady a nie len politikarcenie jednej strany.Vdaka za odpoved pokiial nejaku na to mate.

Dpetr
19. říjen 2023, 14:36

Tak například celý odstavec máte citát společnosti rusenergy. To je ruská společnost. Tak se jenom špatně díváte.

Medvedzig
19. říjen 2023, 14:54

Opakujem, chyba mi tam pohlad z druhej strany.To ze je tam nazov Rusenergy este neznamena ,ze to je pohlad z druhej strany ... aani tretej ci stvrtej ...

Dpetr
19. říjen 2023, 15:29

Opakuji, Rus Energy je ruská společnost. Krom toho je v článku citován Peskov. Pořád nevím, kdo je to ta druhá strana.

Moc se toho nedočtete ani na kommersant.ru. A pokud by se tu snad měly začít citovat nějaké sputniky, tak to už by byl celkem úpadek.

Lubos
20. říjen 2023, 02:19

"Pohľad druhej strany" to akože Vám chýba kusisko lživej propagandy z Kremľa či čo vlastne? Lebo vyjadrenia ruskej strany v tomto článku sú, a politické komentáre sme hádam už naučený filtrovať. Fakty, fakty, fakty. To nás zaujíma. A Čo sa verchušky týka bohužiaľ platí: " Never žiadnej informácií do okamihu lež to Kremeľ nepoprie(TM). až sem sme sa dostali Tavarišči..

Mirek
19. říjen 2023, 16:31

O Sílu Sibiře 2 má zájem i Mongolsko Asi je ve hře i cena, dodavatelů plynu je víc. Čína staví asi 23 reaktorů najednou, Velký počet reaktorů plánuje stavět i v budoucnosti, jádro má ale dosáhnout "jen" 18 % energetických zdrojů. Hlavně buduje OZE, plyn je pro mě asi jen přechodná volba

richie
20. říjen 2023, 00:39

.. Hlavně buduje OZE, plyn je pro mě asi jen přechodná volba .. .. zabudli ste do zoznamu doplnit aj kvantum uholnych elektrarni - ktore aktualne dodavaju ~70% EE a v plane je vystavba dalsich vyse 100GW novych .. uhlie maju doma lacne, ale ak by sa im podarilo dostatocne znizit cenu plynu, tak by to mohlo byt zaujimave minimalne z pohladu zlepsenia emisii (ale nie CO2, ale v provm rade prachove castice a celkovo smog)

Mirek
20. říjen 2023, 11:24

Ano, Čína buduje i uhelné elektrárny, CO2 z nich má prý dosáhnout vrcholu v r. 2030, pak dojde k útlumu.

Ale plyn budu mít pořád určitou úlohu - plyn není zapotřebí jen k vytápění a výrobě elektřiny, ale i k jiným technologickým procesům. .

Petr Hariprasad Hajič
21. říjen 2023, 05:33

Tyto uhlelné elektrárny jsou stavěné jako backup pro OZE, tedy nikoli primárně pro výrobu. Čína to sama veřejně deklaruje, takže představa, že pojedou 365/7/24 nedává smysl. Kolik vypustí emisí je tedy nejasné, ale nebude to rozhodně jic tak zásadního, jak to vypadá. Kromě toho máte stará data. Čína taky přehodnocuje a chtějí mít vrchol emisí už v tomhle roce. Příští rok plánují stagnaci a pak chtějí už snižovat. Tomu říkám ambiciózní plány, když stavějí 200GW!!! letos v OZE a příští rok to chtějí ještě zvýšit. A ne, jako u nás, kde máme plán dekarbonizace do roku 2030 15% pod průměrem stanoveným EU. Zajímalo by mě, kdo je v tomhle případě rozvojová země.

Mirek
22. říjen 2023, 09:52

Petře, děkuji za upřesnění. Ten rok 2030 uváděli sami Číňani pro maximum CO2 - tuším, že ten rok 2030 uváděli v roce 2021. Pro dekarbonizaci uváděli r. 2060, pokud vím, tak se na tom nic nezměnilo.

Pravoslav Motyčka
19. říjen 2023, 22:22

Myslím že ten důvod je prostě ten, že Čína a Rusko nepotřebují říkat západu co spolu podepsali a co ne. Navíc Čistě teoreticky může Čína navýšit vlastní těžbu plynu natolik aby sama uspokojila svojí aktuální poptávku bylo by to těžké , ale není to nemožné. Těžba plynu v Číně roste o 7% ročně tímto tempem může růst ještě zhruba 10 let pokud by spotřeba plynu stagnovala nebude Čína žádný dovoz plynu potřebovat , nicméně je to nepravděpodobné tímto způsobem by ovšem museli od plynu zase rychle upustit , protože podle známých zásob plynu by ten došel už před rokem 2050. Čína se rozhodla plně využít svoje uhlí a prakticky všechny levně těžitelné zásoby vytěžit a tak jak bude uhlí docházet chce ho nahrazovat jádrem a OZE. S plynem to může chtít udělat stejně v takovém případě asi další Ruský plyn potřebovat nebudou nicméně je to velmi rizikové ,protože budou muset nahradit všechny domácí zdroje energie během 15 ti let.

Pravoslav Motyčka
19. říjen 2023, 23:55

překlad :

toto je oficiální prohlášení Ruska a Číny , takže západní média opět lžou....

Ve středu Si Ťin-pching také vyjádřil naději na rychlou výstavbu významného plynovodu, který spojí jeho zemi s Ruskem přes Mongolsko. Projekt přispěje k energetické bezpečnosti zemí a posílí vazby mezi oběma sousedy, řekl čínský vůdce.

Projekt nazvaný Síla Sibiře 2 přivede do Číny zemní plyn z ruského poloostrova Jamal. Dříve tato plynová pole zásobovala trh EU několika plynovody, včetně plynovodu Nord Stream, který byl sabotován v září 2022. Nyní Rusko přeorientovává svůj vývoz plynu do Asie uprostřed sankcí, které USA a jejich spojenci uvalili na Moskvu kvůli konfliktu na Ukrajině.

Ivan Novák
20. říjen 2023, 09:56

Takže nic nepodepsali.

richie
20. říjen 2023, 18:24

ad Pravoslav Motyčka 19. říjen 2023, 23:55

toto je oficiální prohlášení Ruska a Číny , takže západní média opět lžou....

a v com/kde konkretne lzou? .. ja tam zatial nevidim ziadny rozpor

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se