Domů
Obnovitelné zdroje
COP21 Paříž: Návrh klimatické dohody začnou dnes projednávat ministři

COP21 Paříž: Návrh klimatické dohody začnou dnes projednávat ministři

Delegáti na klimatické konferenci v Paříži schválili návrh dokumentu, o kterém doufají, že bude tvořit základ dohody o omezení emisí uhlíku. 48-stránkový dokument bude dnes projednán ministry.

Komplexního řešení by mělo být dosaženo do konce týdne. Francouzská velvyslankyně varovala, že hlavní politické rozdíly je stále potřeba vyřešit.

Delegáti ze 195 zemí pracovali v průběhu páteční noci v konferenčním centru Le Bourget, aby vše stihli do uzávěrky o sobotním poledni, jež byla stanovena francouzským předsednictvem.

Důležitý dokument bude nyní předán ministrům, jež musí nyní učinit mnoho politických rozhodnutí, aby se z dokumentu mohla stát dlouhodobá dohoda.

„Tento text reprezentuje vůli všech dosáhnout dohody. Nejsme na konci cesty. Hlavní politické otázky je třeba ještě vyřešit,“ varovala francouzská velvyslankyně Laurence Tubianová.

Obtížná rozhodnutí

Tento dokument předkládá ministrům řadu možností o tom, co by mělo být dlouhodobým cílem dohody, stejně jako rozsah a metody získávání financí pro chudší národy.

Jednou z mnoha choulostivých otázek, kterou se budou muset zabývat, je diferenciace – mnoho zemí není ochotno změnit způsob, jakým jsou země rozděleny na rozvinuté a rozvojové, jež má základy v úmluvě OSN podepsané v roce 1992.

Mnoho bohatších zemí chce toto změnit a požaduje zapojení většího počtu rozvojových zemí do snižování emisí a financování boje proti změně klimatu.

Aktéři jednání doufali, že na konci minulého týdne budou v jednáních mnohem dále. Začali s 50 stránkovým dokumentem a do pátku jej zredukovali na 36 stran.

Mnoho zemí mělo k dokumentu výhrady, takže to, co bylo doposud odsouhlaseno, obsahuje výhrady jako přílohu, což celý dokument rozšiřuje na 48 stran.

Existují obavy, že příliš velká část rozhodnutí byla přenechána ministrům a že ve snaze dosáhnutí dohody bude vykonáno příliš mnoho kompromisů.

Úvodní fotografie: Takver

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Specialisté na fotovoltaiku z Photon Energy hlásí skokový nárůst tržeb i zisku
11. srpen 2022, 10:30
Věříte, že elektřina někdy zlevní? Zásadní otázka pro zájemce o soláry
11. srpen 2022, 07:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se