Domů
Energetika v zahraničí
Dánsko zvažuje legislativu, která by mohla zablokovat Nord Stream 2

Dánsko zvažuje legislativu, která by mohla zablokovat Nord Stream 2

Dánsko zvažuje přijetí zákona, který by mohl zablokovat kontroverzní plynovodní projekt. Dánsko by tak mohlo jakýkoliv projekt na svém území zablokovat z bezpečnostních, či zahraničněpolitických důvodů. Doposud bylo možné projekty odmítnout pouze z environmentálních důvodů. 

Nord Stream 2 je v Evropě vnímán velmi kontroverzně. Podle kritiků projekt zvýší závislost Evropy na ruském plynu. Zákon, který je hrozbou plynovodu, byl v dánském parlamentu diskutován a podpořen většinou ve čtvrtek 12. října.

Ministr pro energetiku, zdroje a klima Lars Christian Lilleholt řekl členům dánského parlamentu, že Dánsko momentálně nemá žádný zákon, který by zahrnoval zahraniční, obrannou a bezpečnostní politiku.

Nový zákon by Dánsku umožnil zhodnotit, zda jsou projekty procházející jeho teritoriálními vodami kompatibilní se zahraniční politikou státu a s jeho obrannými a bezpečnostními zájmy. Ministerstvo dopravy a energetiky by již nemohlo o podobných projektech rozhodovat samostatně a dánští činitelé by získali možnost veta s omezenými možnostmi odvolání. Zákon by mohl vejít v platnost již od 1. ledna 2018.

„Chceme mít možnost říci ano, nebo ne z perspektivy bezpečnosti a zahraniční politiky.“

ministr Dánska pro energetiku, zdroje a klima Lars Christian Lilleholt.

V současnosti je možné podobný projekt blokovat pouze na základě environmentálních obav a nikoliv právě z důvodů bezpečnostních či zahraničněpolitických.

Euractiv již dříve informoval o tom, že z právního hlediska by pro Dánsko bylo velmi složité zablokovat průchod Nord Streamu 2 dánskými teritoriálními vodami, protože využití totožné trasy již bylo umožněno Nord Stream 1.

Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream

Nord Stream 2 rozděluje Evropu

Mezi další oponenty ruského plynovodu se kromě Dánska řadí například Polsko a Baltské státy. Spíše negativně se k projektu staví také Evropská komise. Naopak hlavními podporovateli jsou státy severní Evropy a zejména Německo, které vidí v projektu ekonomické výhody.

„Ke zvýšení energetické bezpečnosti EU je nutné diverzifikovat dodávky energie. Je jasné, že v tomto případě k takovému cíli nedojde.“

Euractiv cituje anonymní zdroj z diplomatických kruhů EU.

Komentáře

(1)

Martin Hájek

18. říjen 2017, 10:55

Německá tichá agrese v energetice už má svoje důsledky. Dánsko bylo tradičně naprostým a bezvýhradným podporovatelem Německých nápadů v energetice, teď už to zjevně neplatí. Podobně vznikají trhliny mezi Německem a Rakouskem, i když z jiných důvodů (Nordstream II podporují oba státy, protože na něm hodlají vydělat). Zkrátka akce budí reakci a Německo se nakonec může ocitnout v izolaci, protože z různých důvodu nakonec naštve všechny své sousedy. Každého z nich jednotlivě s výjimkou Francie může Německo v klidu ignorovat, ale všechny najednou už úplně ne.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.