Domů
Energetika v zahraničí
Dceřiná společnost Rosatomu bude pokračovat ve finském jaderném projektu
Formování kontejnmentu reaktoru BREST-300OD (zdroj Rosatom).
Formování kontejnmentu reaktoru BREST-300OD (zdroj Rosatom).

Dceřiná společnost Rosatomu bude pokračovat ve finském jaderném projektu

Ruská státní společnost Rosatom a její finská divize RAOS Project budou pokračovat v plánované výstavbě jaderné elektrárny ve Finsku, a to navzdory nejistotě ohledně vládních povolení po invazi Ruska na Ukrajinu. Uvedla to dnes společnosti RAOS v prohlášení zaslaném agentuře Reuters.

„Rosatom a RAOS Project pokračují v plnění svých závazků vyplývajících z podepsaných dohod a smluv týkajících se projektu Hanhikivi 1,“ uvedl RAOS Project.

Od invaze Ruska na Ukrajinu, kterou Moskva označuje za speciální operaci, finský ministr hospodářství Mika Lintilä opakovaně prohlásil, že je „naprosto nemožné“, aby vláda vydala stavební povolení pro elektrárnu Hanhikivi.

Elektrárnu staví finsko-ruské konsorcium Fennovoima, ve kterém vlastní dvoutřetinový podíl finské subjekty jako Outokumpu, Fortum a SSAB a zbytek patří dceřiné společnosti Rosatomu RAOS Voima. Řada finských zúčastněných stran veřejně vyjádřila ochotu z projektu odejít a odepsat ho, ale nejsou ochotné platit firmě RAOS Project za porušení stávajících smluv a případné odškodnění.

RAOS mezitím pokračuje v přípravných stavebních pracích v místě plánované elektrárny na severozápadním pobřeží Finska. Bez vládní licence ale nemůže zahájit výstavbu.

RAOS Project uvedl, že jako dodavatel jedná podle smlouvy o inženýrské činnosti, zadávání veřejných zakázek a výstavbě podepsané v prosinci 2013 se společností Fennovoima. Ta původně čekala, že do léta 2022 získá od vlády licenci na výstavbu reaktoru o výkonu 1,2 gigawattu. Výstavba pak měla být zahájena v roce 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Richard Vacek
11. duben 2022, 18:16

Tomu se říká solidní partner.

Vynikne to zvláště ve srovnání s chováním jiných zemí. Je nemyslitelné, aby se např. USA rozkmotřily s Íránem a přitom mu dostavěly jadernou elektrárnu.

Josef
11. duben 2022, 20:41

Pro Vás jsou asi peníze více než morální hodnoty, že....

Richard Vacek
12. duben 2022, 10:45

Nerozumím. Pokládáte takové jednání ze strany Ruska za nemorální? Země proti němu vyhlašuje sankce a ono pokračuje v realizaci rozjednaných kontraktů. Je to možná neobvyklé, protože mnohá země by vsadila na odplatu.

Rejpal
12. duben 2022, 22:52

Tak především , západ a jeho představitelé není v žádném postavení , aby předstíral, že je strážcem demokracie a lidských práv. Naopak západ je pachatelem těch nejhorších zvěrstev. V roce 2011 západ zasáhl do nepokojů v Libyi a v nejbohatší zemi Afriky způsobil 10 let trvající občanskou válku. Západ zahájil konflikty nejméně v 6 zemích . Iráku , Sýrii, Jemenu , Somálsku , Nigeru. Provádí údery pomocí dronů , kterými zabil tisíce lidí , provozuje Guantánamo. Kde jsou hodnoty západu ? Kde byly hodnoty západu když jen za první 2 měsíce Americké invaze do Iráku zahynulo 7186 civilistů . Kde byly hodnoty západu když v Jemenu zahynulo 400 000 lidí a USA dodávají Saudské Arábii na tuto válku zbraně. To je ta morálnost západu ? Koho chcete poučovat Rusko ? Finsko nebo Čínu ?

Ivan Novák
11. duben 2022, 20:49

Vždyť se to tam píše: ten, kdo by porušil smlouvu, by nesl odpovědnost za škodu způsobenou zbylým účastníkům konsorcia, ti by si řekli u soudu o úhradu svých vynaložených zmařených nákladů. Ty už jsou asi větší, než co zbývá do nejbližšího smluvního rozhodovacího milníku, proto to nikdo neudělá. Tím milníkem je pravděpodobně (obvykle) získání stavebního povolení, které není nárokové, jeho případné nevydání je smluvně předvídaným regulatorním rizikem. Potom šup do odpisů, a tím to skončí.

Ivan Novák
11. duben 2022, 21:24

Ještě dodatek: pro rozhodování sporů je pravděpodobně sjednáno právo Finska nebo třetí tradičně solidní země (možná proto byl např. NS2 registrován ve Švýcarsku a ne v Německu). Takový soud

by nyní pochyboval, že ruský státní podnik je chráněn předpokladem dobrých mravů. Kromě toho, ruský vklad je pravděpodobně plněn pracemi a dodávkami, a nikoli hotovostí, tou přispívají ostatní členové konsorcia.

Mirek
12. duben 2022, 10:13

Souhlas. O solidnosti Rosatomu a spolehlivosti jeho reaktorů svědčí i žádost společnosti Fortum o prodloužení provozu 1. bloku (do provozu v 1977) a 2. bloku (do provozu 1981) VVER-440 na JE Loviisa do r. 2050.

Ale Finové se asi cítí zavázáni plnit protiruské sankce. Zřejmě jim vůbec nevadí nyní už 13-leté zpoždění EdF při stavbě JE Olkiluoto s EPR.

Já myslím, že i ukončení projektu v Hanhikivi by Rosatomu moc nevadilo (kromě určité finanční ztráty a námahy s přípravou projektu) - má zakázek dost doma i v zahraničí, na rozdíl od západních firem.

Pavel
19. duben 2022, 05:13

Pusté žvanění solidního partnera nedělá. Finové z projektu odstupují a rosatomu už nebudou vydávat povolení (Ostatně rosatom už měl 4 roky stavět a byl sto leda srovnat plac buldozerem.) Vzhledem ke všem okolnostem si rosatom tak akorát plácá játra.

Maly Jarda
12. duben 2022, 13:50

Bohužel ve Finsku se Američanům podařilo instalovat jejich kádr na funkci šefky vlády, takže nyní budou Američané skrze ní provokovat Rusko doufajíce že vypukne další konflikt a co nejvíce Finů zemře

Pavel
19. duben 2022, 05:16

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Prozatím akorát ty provokuješ svého psychiatra mentálně zaostalými komentáři, jardo. Finové dobře vědí, že s rostamem se spálili, pokračovat ve stavbě určitě nebudou a jediné co teď budou řešit je vstup do NATO.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se