Domů
Energetika v zahraničí
EU usiluje o zdvojnásobení dovozu amerického zkapalněného plynu

EU usiluje o zdvojnásobení dovozu amerického zkapalněného plynu

Evropská unie cílí na snížení závislosti na ruském zemním plynu zvýšením dodávek LNG ze Spojených států amerických. Evropská unie proto zvyšuje investice do nových LNG terminálů. Zároveň po americké straně požaduje zmírnění pravidel pro export LNG do evropským zemí.

Evropská unie v příštích 4 letech chce usilovat o zdvojnásobení dovozu LNG ze Spojených států amerických na nejméně 8 miliard metrů krychlových (bcm) za rok. Usiluje o to, aby se Spojené státy americké staly v dlouhodobém horizontu jedním z hlavních dodavatelů plynu do Evropy.

Evropská unie je po Spojených státech amerických druhým největším jednotným plynárenským trhem na světě. Dováží přibližně 70 % zemního plynu. Rusko je v současné době jeho největším dodavatelem.

Očekává se, že ruský import nadále poroste s tím, jak se evropská produkce plynu bude postupně snižovat. Evropská komise má zájem diverzifikovat dodavatele, aby nedošlo k přílišné závislosti na Rusku.

„LNG ze Spojených států amerických, pokud bude jeho cena konkurenceschopná, může hrát stále větší roli v dodávkách plynu do Evropské unie. Zvyšuje diverzifikaci a energetickou bezpečnost Evropské unie,“ uvádí Evropská komise.

Evropská unie dovezla v roce 2018 celkem 3,3 bcm LNG ze Spojených států amerických. To představuje navýšení o polovinu oproti roku 2017. Celková poptávka po zemním plynu v Evropské unii činila v roce 2017 celkem 491 bcm.

Spojené státy americké mají zkapalňovací kapacitu celkem 39 bcm. Do roku 2023 chtějí tuto hodnotu navýšit o dalších 80 bcm.

Evropská unie vyzvala USA, aby zrušily pravidla pro udělování licencí. Ty vyžadují předchozí schválení pro vývoz LNG. Tento krok by výrazně zjednodušil vývoz LNG do Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
mach
13. březen 2019, 09:18

a nebude ten emerický mnohem dražší?

Libor Bukovanský
13. březen 2019, 10:20

Proč by EU měla nakupovat drahý plyn od amíků?

Pohádky o diverzifikaci, ať si autor a EU strčí za klobouk!

Je to další z etap generálního poškození Ruska!

Je to ekonomická válka a amíci se smějí, až se za břicho popadají, jak je Evropa hloupá!

Je to obyčejná, podrazácká hospodářská válka na kterou Evropa dojede!

Byl bych velice rád viděl, co by se dělo, pokud by Rusko utratilo veškerý plyn v Asii a ze dne na den by plyn v EU nebyl k mání!

To by byl důvod asi k válce a opět by za to mohlo Rusko!

Těmito opatřeními se stáváme pouze americkými vazaly a kolonisté nás mají v hrsti, bez jediného výstřelu! To je přece geniální taktika a my budeme kráčet na šibenici s úsměvem na rtech!

Hloupá a prolhaná media, jděte s těmi hloupostmi již k Neumětelům a před soudy!

Nekrmte nás těmito hloupostmi!

Jaromír
13. březen 2019, 17:37

Mne vždycky velmi baví, když proruský prolhaný troll jako Vy, brečí a vzteká se. Jen houšť a větší kapky ať máme o to větší radost. Nyní jsme téměř ze sta procent závislí na ruském plynu a to je potřeba změnit, nechceme takovou závislost. A nechceme, aby mělo rusko peníze na další zbrojení a obtěžování Ukrajiny a dalších zemí. Ani to nepotřebujeme a není to v našem zájmu, aby nás rusko mohlo vydírat kvůli závislosti na jeho plynu.

Vladimír Michl
13. březen 2019, 20:33

Jaromíre , jaromíre pokud je někdo hlupák, pak se na něj podívej do zrcadla

Jan Klasa
13. březen 2019, 18:43

"...v příštích 4 letech chce usilovat o zdvojnásobení dovozu LNG ze Spojených států amerických na nejméně 8 miliard metrů krychlových (bcm) za rok, přičemž celková poptávka po zemním plynu v Evropské unii činila v roce 2017 celkem 491 bcm."

Tragikomické snahy!

vlastimil podoubský
13. březen 2019, 22:13

No dyť jo,klasická ekonomická válka.Vždycky jde jen o peníze a mamon.Propagandisticky zblbnout europu,která tomu ještě tleská a amerika se bude za bukem smát,jak to s námi skouleli.......Jako u nás s cukrovary,ocelárny........Dokud existuje lidská blbost,docela to sype.........

stabilacek
13. březen 2019, 22:26

a amerika se někde za bukem směje ,jak to s námi skouleli a evropa tomu ještě tleská.........Dokud existuje lidská blbost,tak to docela sype.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se