Evropská unie cílí na snížení závislosti na ruském zemním plynu zvýšením dodávek LNG ze Spojených států amerických. Evropská unie proto zvyšuje investice do nových LNG terminálů. Zároveň po americké straně požaduje zmírnění pravidel pro export LNG do evropským zemí.

Evropská unie v příštích 4 letech chce usilovat o zdvojnásobení dovozu LNG ze Spojených států amerických na nejméně 8 miliard metrů krychlových (bcm) za rok. Usiluje o to, aby se Spojené státy americké staly v dlouhodobém horizontu jedním z hlavních dodavatelů plynu do Evropy.

Evropská unie je po Spojených státech amerických druhým největším jednotným plynárenským trhem na světě. Dováží přibližně 70 % zemního plynu. Rusko je v současné době jeho největším dodavatelem.

Očekává se, že ruský import nadále poroste s tím, jak se evropská produkce plynu bude postupně snižovat. Evropská komise má zájem diverzifikovat dodavatele, aby nedošlo k přílišné závislosti na Rusku.

„LNG ze Spojených států amerických, pokud bude jeho cena konkurenceschopná, může hrát stále větší roli v dodávkách plynu do Evropské unie. Zvyšuje diverzifikaci a energetickou bezpečnost Evropské unie,“ uvádí Evropská komise.

Evropská unie dovezla v roce 2018 celkem 3,3 bcm LNG ze Spojených států amerických. To představuje navýšení o polovinu oproti roku 2017. Celková poptávka po zemním plynu v Evropské unii činila v roce 2017 celkem 491 bcm.

Spojené státy americké mají zkapalňovací kapacitu celkem 39 bcm. Do roku 2023 chtějí tuto hodnotu navýšit o dalších 80 bcm.

Evropská unie vyzvala USA, aby zrušily pravidla pro udělování licencí. Ty vyžadují předchozí schválení pro vývoz LNG. Tento krok by výrazně zjednodušil vývoz LNG do Evropské unie.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *