Domů
Energetika v zahraničí
Evropská komise by do srpna mohla rozhodnout o belgickém kapacitním mechanismu
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

Evropská komise by do srpna mohla rozhodnout o belgickém kapacitním mechanismu

Evropská komise by dokonce srpna mohla rozhodnout o tom, zda je plánovaný kapacitní mechanismus v Belgii v souladu s evropskými pravidly pro veřejnou podporu. Aby se tak stalo, je však nezbytné dořešit otázku jeho financování. V opačném případě by mohlo být zahájeno hloubkové šetření, které by celý proces mohlo až o rok prodloužit, což by ve finále mohlo vést až k odsunu plánovaného ukončení provozu tamních jaderných elektráren.

Připravovaný kapacitní mechanismus v Belgii má podpořit výstavbu elektráren spalujících zemní plyn o celkovém instalovaném výkonu 3,9 GW, které mají nahradit výkon jaderných elektráren (celkem 5,9 GW), jejichž provoz má být postupně do konce roku 2025 ukončen.

Evropská komise v současné době posuzuje, zda je navrhovaný mechanismus v souladu s evropskými pravidly pro státní podporu. Podle zahraničního serveru Montel přitom stále není vyjasněný způsob jeho financování. Belgický parlament by o způsobu financování měl hlasovat tento týden.

„Jakmile bude případ považován za kompletní, Evropská komise rozhodne do dvou měsíců,“ uvedla Katrien Selderslaghsová z váldního poradního orgánu Belgian Federal Public Service Evonomy.

Selderslaghsová dodala, že pokud by Evropská komise měla o navrženém schématu podpory nějaké pochyby, může zahájit hloubkové šetření, které trvá v průměru jeden rok. Jakékoliv zpoždění při zavedení plánovaného kapacitního mechanismu přitom může ohrozit prozatím stanovené termíny ukončení provozu belgických jaderných elektráren.

Provozované jaderné elektrárny v Belgii a předpokládaný termín ukončení jejich provozu. Zdroj: World Nuclear Association

Po dekádě čistým vývozcem

Jaderné elektrárny jsou v současné době největším zdrojem elektřiny v Belgii. Díky jejich vyšší dostupnosti v loňském roce se Belgie po téměř 10 letech stala čistým vývozcem elektřiny, když vývoz převýšil dovoz o 1,8 TWh (cca 2,1 % celkové spotřeby elektřiny).

V prvních pěti měsících letošního roku měly belgické jaderné elektrárny 45% podíl na celkové výrobě elektřiny v zemi. Tato čísla potvrzují, že je potřeba co nejdříve vyřešit způsob jejich náhrady.

Výše uvedený potřebný výkon 3,9 GW ve stabilních plynových zdrojích vychází mimo jiné z předpokladu, že v regionu bude postupně docházet k úbytku výrobních kapacit v uhelných elektrárnách a případný potřebný import elektřiny by tak nebylo možné zajistit.

 

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.