Domů
Rychlé zprávy
Francie zvyšuje uhlíkovou daň a odklání se od jádra
Zdroj: http://www.power-eng.com/

Francie zvyšuje uhlíkovou daň a odklání se od jádra

Francouzský senát schválil zákon, který omezuje podíl vyrobené energie z jaderných zdrojů ze současných 75 procent na polovinu do roku 2025. Tento zákon je jedním z klíčových bodů politiky prezidenta Hollanda, jehož cílem je vyváženější energetický mix a také podpora zelených technologií.

„Cílem k roku 2025, na jehož splnění potřebujeme čas, je snížení podílu jádra v produkci elektřiny ze 75 % na 50 %. To ale znamená, že i nadále zůstane a musí zůstat průmyslovým odvětvím, a to nejen pro demontáž. Část jaderného průmyslu si totiž dlouhodobě ponecháme. Francouzské know-how, které je uznáváno na mezinárodním měřítku, bude zachováno“ prohlásil k tématu francouzský premiér Jean-Marc Ayrault během svého funkčního období.

Francie má v současnosti 58 jaderných reaktorů rozmístěných v 19 elektrárnách s celkovou instalovanou kapacitou 63,2 GWe. První z elektráren, které se nový energetický zákon dotkne, je nejstarší francouzská jaderná elektrárna Fessenheim, ta bude odstavena do konce roku 2016.

Součástí tohoto zákona je také zvyšování uhlíkové daně z 22 euro za tunu CO2 v roce 2016 až na 100 eur za tunu CO2 v roce 2030.

Všechny tyto francouzské ekologické aktivity souvisí také s připravovaným klimatickým summitem OSN, který hostí koncem tohoto roku Paříž. Francie se tak snaží svými kroky jít příkladem ostatním zemím a potvrdit svou roli jednoho z hlavních hráčů, pokud jde o boj s globálními změnami klimatu.

Zdroj úvodní fotky: http://www.power-eng.com/

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se