Domů
Energetika v zahraničí
Gazprom: Vývoz ruského plynu plynovody do Číny dosáhne v roce 2025 38 bcm
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Gazprom: Vývoz ruského plynu plynovody do Číny dosáhne v roce 2025 38 bcm

Podle generálního ředitele Gazpromu Alexeje Millera dosáhne vývoz ruského plynu do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře původní projektované kapacity 38 miliard metrů krychlových ročně již v roce 2025. Miller to uvedl 27. prosince v rozhovoru s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.

 "V roce 2025 již splníme naše smluvní závazky - v roce 2025 budou dodávky plynu do Číny činit 38 mld. m3 ,"citoval Miller z prohlášení Gazpromu.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom zahájil vývoz do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře na konci roku 2019 a v prvním roce jeho plného provozu v roce 2020 dodal 4,1 mld. m3 (bcm), v roce 2021 přibližně 10 bcm a loni přibližně 15,5 bcm.

Trasa plynovodu Power Of Siberia Trasa plynovodu Síla Sibiře (Power Of Siberia). Zdroj: Gazprom

Ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov v září uvedl, že vývoz by měl v roce 2023 dosáhnout přibližně 22 bcm a v roce 2024 vzrůst na přibližně 30 bcm.

V loňském roce se Gazprom a státní čínská ropná a plynárenská společnost China National Petroleum Corp (CNPC) rovněž dohodly na nové dlouhodobé smlouvě na dodávky 10 bcm plynu ročně pro další trasu z Dálného východu.

Gazprom rovněž plánuje plynovod Síla Sibiře 2, který by měl ročně do Číny přes Mongolsko dopravovat až 50 bcm. Jednání o podmínkách dodávek tímto plynovodem stále probíhají.

Gazprom uvedl, že hlavním motorem růstu globální poptávky po plynu bude Čína se svou "dynamicky se rozvíjející a rychle rostoucí" ekonomikou. Podle Millera se čínská poptávka po plynu mezi lety 2016 a 2022 téměř zdvojnásobila na celkových 370 bcm za rok a podle prognóz se do roku 2040 opět téměř zdvojnásobí.

Gazprom dosáhl v prosinci nového denního rekordu exportu do Číny

Miller uvedl, že Gazprom dosáhl 23. prosince nového denního rekordu v exportu plynu plynovodem SílaSibiře.

Zdroj: Gazprom

"Nyní dodáváme do Číny denní objemy, které jsou vyšší než naše smluvní závazky," řekl Miller.

Vzhledem k tomu, že Gazprom ztratil velkou část svého podílu na evropském trhu, je Čína zřejmým odbytištěm pro další dodávky plynu plynovody. Zatímco se však ruská společnost snažila vyvolat dojem, že přesměrovává podstatnou část toků plynu z Evropy do Číny, čísla ukazují, že do Číny putuje stále minimum jeho produkce.

Rusko je tak stále závislé na Evropě, což má své geografické důvody - většina ruských plynovodních exportních kapacit je určena k exportu plynu do Evropy.

Uzbekistán novým partnerem

Kromě zvýšených dodávek do Číny začal Gazprom v říjnu poprvé v historii dodávat plyn také do Uzbekistánu. Na základě dohody oznámené v červnu uzbecké ministerstvo energetiky uvedlo, že země bude od října dovážet 9 mil. mplynu za den, aby pomohla pokrýt poptávku během podzimu a zimy. Avizovaný objem odpovídá přibližně 2,8 bcm ročně.

Uzbekistán má významnou vlastní těžbu plynu a je vývozcem plynu do Číny, minulou zimu však trpěl nedostatkem plynu a rád by se vyhnul jakémukoli nedostatku tuto zimu.

"V prosinci přišly do Uzbekistánu mrazy a naši uzbečtí přátelé a kolegové požádali o zvýšení dodávek plynu do Uzbekistánu v objemu, který zdvojnásobil naše denní závazky podle podepsané smlouvy," uvedl v prosinci Miller.

Gazprom také v červnu podepsal dohodu s Kazachstánem o usnadnění tranzitu ruského plynu přes Kazachstán do Uzbekistánu. Dodávky ruského plynu jsou zajišťovány po vyhrazené trase, která využívá plynovodní systém Střední Asie-Centrum.

"V současné době dodáváme Uzbekistánu maximální technicky možný objem plynu, který lze dodat prostřednictvím plynovodu Střední Asie-Centrum," uvedl Miller.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Michal K.
2. leden 2024, 10:59

10bcm, potom 15.5 bcm, potom 22 bcm a tento rok 30bcm.

To je ten plynovod nafukovaci ?

Urcite bude mat nejaku max. kapacitu. Viete viacej ?

A ocenujem, ze prebieha dodavka cez plynovody. Pretoze inak by Cina namiesto toho dovazala LNG, a to je ekologicke zverstvo

Jimi
2. leden 2024, 11:08

Max kapacita je prave tech 38, to jen Rusaci jsou tak neschopni ze jim nabeh trva sest let :)

Kdyby jeste zverejnili kolik bcm rocne spali u finskych hranic, kdyz od nich Evropa nechce odebirat :)

A Sila Sibire 2 nebude, protoze Cinani chtej aby ji komplet zaplatilo Rusko plus dalo i slevu na odebrany plyn. Haha

Petr prochaska
2. leden 2024, 11:15

Jedná se o kapacitu navazujících plynovodů. Prostě postavili plynovod s velkou kapacitou, ale postupně ho napojují na další plynovody a naleziště.

Michal K.
2. leden 2024, 11:28

chapem, ze sila sibire je asi velka rura, do ktorej napajaju postupne dalsie rurky.

podla wiki by to malo zvladnut 61 bcm.

takze momentalne idu tak na pol plynu :-)

Josef
3. leden 2024, 12:10

Přesto je Čína jedním největších dovozců LNG

Mirek
2. leden 2024, 12:05

Nevíte někd, v jakém stavu je projekt Síla Sibiře 2 ?

Miroslav
2. leden 2024, 12:56

Číňani to odmítli financovat, a rusáci na to nemají prachy.

Roman Kosařík
2. leden 2024, 14:44

Čína Sílu Sibiře 2 zaplatit nehodlá ani náhodou, protože jí současný stav více než vyhovuje. A jelikož číňani viděli, jak "spolehlivým" dodavatelem dokáže Gazprom být, rozhodně se nechtějí nechat utáhnout na nudli a stát se skrze dodávky od dominantního dodavatele snadněji vydíratelná. A Gaprom na něj už asi těžko někde sežene peníze.

Mirek
2. leden 2024, 16:40

Gazprom je zcela spolehlivý jak pokud jde o cenu i dodávky), nespolehliví jsou odběratelé, kteří podléhají polttickým tlakům - ke své škodě

Emil
2. leden 2024, 17:39

Je tak spolehlivý, až z toho čelí mezinárodním arbitrážím s ČEZem, ENI, Engie, RWE, PGNIG a dalšími velkými evropskými společnostmi...

Mirek
3. leden 2024, 15:23

na svém názoru nemám naprosto co měnit.

Pavel
6. leden 2024, 16:59

Názor je jak díra do p..., mirďo. Každý má jeden.

Roman Kosařík
3. leden 2024, 09:43

Tady nekdo bud trpi amnezii, nebo kolem sebe chrli narativ nuzaku z Chudobince, vid? Aspon vsichni vidi, co jsi zac.

Petr prochaska
2. leden 2024, 18:25

Spíše číňani jedou hodně do OZE, hlavně solárů. Loni nainstalovali výkon, který jim pokryje asi 5% spotřeby, takže pokud budou mít podobné tempo v instalaci solárů následujících minimálně 15 let, tak dovážet energii nebudou potřebovat.

Pravoslav Motyčka
3. leden 2024, 00:29

Čína skutečně nechce platit za plynovod síla sibiře 2, Ten důvod je jasný. Rusko přišlo o trh v EU a potřebuje náhradu Čína využívá svoje postavení. Rusko reaguje masivní vnitřní plynofikací země.

Mirek
3. leden 2024, 16:51

Možná, že plynovod Síla Sibiře 2 je nyní odepsaný, ale zájem mělo i Mongolsko. Samotná Čína je nejen odběratelem, ale i distributor ruského plynu pro jiné země. Čína tak možná svůj odmítavý postoj v budoucnosti ořehodnotí. Rusko samotné buduje flotilu lodí (jaderných ledoborců) pro dopravu LNG dále do Asie.

Pavel
6. leden 2024, 17:00

Jinými slovy, fantasmagorické dojmy lidového rusáka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se