Domů
Plynárenství
Rusko přesměrovává toky plynu do Číny, ovšem jen na první pohled. Na dovozu do Evropy je stále závislé
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Rusko přesměrovává toky plynu do Číny, ovšem jen na první pohled. Na dovozu do Evropy je stále závislé

Zatímco ruský státní plynárenský gigant se snaží vyvolat dojem, že přesměrovává podstatnou část toků plynu z Evropy do Číny, čísla ukazují, že do Číny putuje stále minimum jeho produkce. Rusko je tak stále závislé na Evropě, což má své geografické důvody.

Ruská energetická společnost Gazprom oznámila, že za prvních sedm měsíců letošního roku vyvezla do Číny o 61 % více plynu než ve stejném období loňského roku. Současně se vývoz plynu do zemí mimo bývalý Sovětský svaz, zejména do Evropy, snížil přibližně o 35 %. Přímému srovnání objemu vývozu plynu do Číny a Evropy se Gazprom obvykle vyhýbá. Společnost se tak snaží vytvářet falešný dojem přesměrovávání toků zemního plynu z Evropy do Číny.

"Gazprom používá statistiky, aby zveličil velikost změny," říká Tom Marzec-Manser, vedoucí analytického oddělení pro plyn ve společnosti ICIS.

"Společnost ICIS předpovídala nárůst [exportu Gazpromu do Číny] přibližně o 50 procent. Nárůst o 61 procent je tedy jen o jedenáct procentních bodů vyšší, než se očekávalo," dodává Marzec-Manser, s odkazem na to, že nárůst vývozu do Číny byl již dlouho očekáváný.

Při bližším pohledu na absolutní objemy vývozu plynu z Ruska nelze zakrýt skutečnost, že nejen Evropa je extrémně závislá na dodávkách plynu z Ruska, ale také, že Rusko se bez vývozu plynu do Evropy prozatím jen těžko obejde.

Čísla hovoří jasně

Zdroj: Gazprom

Gazprom vytěží celkem asi 500 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu ročně. Za prvních sedm měsíců roku 2022 klesl objem produkce podle Gazpromu o 12 %. Objem těžby v roce 2021 byl mírně vyšší než v předchozích letech a činil 515 bcm. Díky tomu se snížení v letošním roce zdá být větší, než je tomu skutečně v dlouhodobém srovnání.

V posledních pěti letech dosahoval export plynu do Evropy a Turecka mezi 175 a 200 bcm, vloni dosáhl 185 bcm. Do Číny naproti tomu vyvezl Gazrprom vloni 10,6 bcm plynu. Za prvních 7 měsíců letošního roku poklesl export do Evropy a Turecka v meziročním srovnání o 34,7 %, tedy o 40 bcm. Nyní oznámené zvýšení vývozu do Číny o 61 % za stejné období by mělo odpovídat objemu přibližně 3 bcm.

Podle Marzec-Mansera Gazprom falešně vytváří dojem, že toky plynu do Číny jsou přímým důsledkem snížení vývozu do Evropy. Nárůst vývozu do Číny je pouze třináctinový oproti poklesu vývozu do Evropy. Objem vývozu na Západ tak byl v prvních sedmi měsících roku 2022 stále devětkrát vyšší než objem vývozu do Číny

Nemožnost přesměrovat toky do Číny má geografické důvody

Existují také zřejmé geografické důvody, proč Rusko nebude moci v dohledné době jednoduše přesměrovat objem plynu určený pro Evropu do Číny. Naleziště, z nichž Gazprom těží plyn pro Evropu, se nacházejí převážně na ruském poloostrově Jamal na severozápadě Sibiře. Tato pole jsou vzdálena více než 3 000 kilometrů vzdušnou čarou od hranic s Čínou na jihovýchodě Ruska. Přes zemi nevede žádný plynovod, kterým by bylo možné přepravovat plyn do sousední země.

Ložiska těžby zemního plynu a plynovody společnosti Gazprom. Zdroj: Gazprom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Ivan Švančara
22. srpen 2022, 07:59

tym, ze mame nedostatok plynu a diabol z vychodu prebytok, sa mame lepsie ako on. Podme si zatlieskat k ohromnemu uspechu. My peniaze setrime, on bankrotuje.

Martin P
22. srpen 2022, 09:55

Nejhorší co by Evropa teď mohla udělat je vyměknout a nechat si dalších 20 let diktovat podmínky od východních vodkových spotřebitelů. Mentalita Rusů je natolik pokřivená, že se u Petrohradu pouští spálený plyn Pánubohu do oken - hlavně držet EU pod krkem - na místo toho, aby jej víc tlačili do vlastních zásobníků.

Jsou tu ale i pozitivní úhly pohledu. 1) 3000km potrubí se jen tak nedá postavit z roku na rok i když Rusko na Ukrajině rabuje ocel a ostatní výrobky a suroviny, 2) ani sama ČLR nechce být závislá surovinově na Rusku víc jak z 20% celkové její spotřeby., 3) i kdyby Rusové trubky zdvojnásobili, pořád půjde o parciální dodávky ve srovnání s bývalými dodávkami do Evropy, 4) lodě, které by suroviny vozily po moří, Ruské federaci nepatří a tak tedy "čau pipi". ;-)

BTW a jen tak pod čarou, mapka je trochu jiná proti té, kterou jsem zachytil na jiném energetickém webu - propojení a dvojnásobné zkapacitnění potrubí s Čínou se mělo dít poblíž západního cípu Mongolska, ne v Mandžusku.

Ivan Švančara
22. srpen 2022, 10:18

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

a ty kde pustas spaleny plyn?
.

Martin P
22. srpen 2022, 13:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ne že bysme si tykali, ty východní náplavo, ale já nejdřív zemní plyn proženu kondenzačním kotlem s účinností 92%.

Redakci se omlouvám, ale ten člověk provokuje dlouhodobě. .

Ivan Novák
22. srpen 2022, 10:59

PLynovod jménem Síla Sibiře funguje od nedávna, vede z dálněvýchodních ložisek přes Mandžusko. Plynovod Síla Sibiře 2, tzv. Altajský, by celkovou trasu "hlavní ruská ložiska - místa spotřeby v Číně" sice zkrátil, ale postavit jeho příslušný nový úsek by bylo náročnější, tj. dražší, podle Wikipedie jednání o něm před časem uvízla.

Michal K.
22. srpen 2022, 12:21

radsej teda dovezieme suroviny z krajin, kde vladne pravo saria, vyvazaju extremisticky islam, utlacaju sa zeny ci kamenuju homosexuali. Tomu poviem riesenie ako nevymeknut ...

Martin P
22. srpen 2022, 13:03

To není tak jednoznačné, jak píšete. Ve hře je dovoz z Izraele, USA, krátkodobě navýšení těžby v Norsku nebo Nizozemsku.......A ano, i Kazachstánu, Západní Sahary/Mauretánie (v přípravě), Kataru (kontrakt v jednání), Nigeru... Ty režimy tam jsou už teď a pokud jde o krátkodobé kontrakty než si Evropa začne vyrábět 25% plynu sama z odpadu nebo se dohodne se svobodnou (doufám) Ukrajinou atd.

Mimochodem, v tom Rusku , odkud jsme brali a ještě bereme CH4, je v populaci 20% muslimů, kteří si taky jedou podle svého. To vám nevadí?

Michal K.
22. srpen 2022, 13:25

Nori sa uz nechali pocut, ze navysenie nebude. Takze na to by som sa nespoliehal.

Co viem tak delegacie zo zapadu behali po saudskej arabii ci Katare a v dalsich krajinach. Je z toho krasna fotka ako sa Nemecky minister v Katare uctivo klania :)

Kazdopadne treba byt principialny. Neni mozne zakazat dovoz z jednej krajiny z odvolanim na nejake dovody/hodnoty a pri ostatnych rovnake dovody/hodnoty veselo ignorovat.

To by nas mohol niekto pokladat za klamarov ci pokrytcov.

Martin P
22. srpen 2022, 20:19

Je to volba menšího zla. Takový Katar nikomu z Evropy nezabírá území. ;-)

Michal K.
23. srpen 2022, 09:22

No zrovna o Katare nemam moc info, ale napr. o Saudskej Arabii sa clovek co to docita. Napr. neni problem naporcovat novinara ...

Takze presne ako hovorite, ciste pokrytectvo

Ivica Bojič
24. srpen 2022, 07:05

Možná pokrytectví, ale pro mě je to rozhodně menší zlo než zabíjení Evropanů, a to zemí, která má historii vraždění Evropanů a obsazování Evropy, překrucuje dějiny a momentálně je na úrovni nacistického Německa. Němcům jsme odpustili, protože mají sebereflexi a po válce otočili, u rusa se nikdy nic nemění, nemají na to mentalitu, propaganda funguje i ve školách, rus nechce inteligentní jedince.

Michal K.
24. srpen 2022, 20:53

asi uplne nerozumiem. O ktorej krajine vlastne hovorite ?

V nacistickom Nemecku sa napr. splynovali ludia v koncentracnych taboroch ?

To sa teraz niekde deje ? Ja take info nemam.

Celkom mi pride vtipne, ked ide niekto vycitat niekomu propagandu a je z takej krajiny, kde neni problem si vyfabrikovat napr. take Vrbetice.

To uz je take biblicke, smietko druhemu chcem z oka vytahovat a vo svojom brvno nevidim. Nespominal som uz nahodou pokrytectvo ?

A tvarit sa, ze zabijanie Europanou je problem, ale zabijanie Iracanov, Jemencov, Libijcov atd. nam nevadi, je teda okrem pokryteckeho, podleho, arogantneho, este aj tak trocha rasisticke.

PetrD
24. srpen 2022, 23:07

Via denik N (irácká válka)

Rozdílem ale je vše ostatní: rostoucí totalitní represe a kult vyvoleného národa v Rusku, bezohledné i cílené masivní útoky na civilisty, agrese proti demokratické zemi.

Ruský útok navíc provází naprostá dehumanizace protivníka, popírání samé existence ukrajinského národa a otevřené hrozby jeho naprostým podrobením a navrácením území pod ruskou moc.

Michal K.
31. srpen 2022, 21:18

no napr. Irak a pouzivanie ochudobneho uranu. Dodnes sa vo Falludze rodia postihnute deti.

Ci polovanie na civilistov, ked sa vojaci nudili. Na youtube boli o tom videa.

Podla vas urcite humanne ...

feliz navidad
22. srpen 2022, 11:41

Není až tak podstatné, o kolik plynu dodává Rusko do Evropy méně. Podstatnější je, kolik za něj dostává zaplaceno. Obávám se, že tady čísla až tak optimistická (pro Evropu) nejsou...

Anton Meško
22. srpen 2022, 13:59

V tomto komentári sa dozvedáme, že pokiaľ Gazprom vývoz plynu za 7 mesiacov tohoto roku do Európy a Turecka poklesol o 34,7%, tak nárast vývozu plynu do Číny o 61% je v porovnaní objemov veľmi malý, trinástinový. Pokles vývozu je 40 bcm, nárast 3 bcm.

Mňa by ale zaujímalo, koľko Gazprom aj pri takom poklese pri súčasných cenách plynu zarobí viac! O koľko viac zaplatí Európa za dodávky plynu? Určite sú to niekoľkonásobné objemy finančných prostriedkov, ktoré spôsobujú krajinám Európy hospodárske problémy.

Súčasné dodávky plynu Gazpromu najmä do západnej Európy sú nižšie ako zmluvné množstvá. V prípade zastavenia dodávok plynu cez NS1 hrozí Nemecku neodvratne recesia, ktorá sa rozšíri v celej Európe. Toto je dôležité, nie sa baviť o tom, či Gazprom presmeroval, alebo nepresmeroval dodávky plynu z Európy do Číny.

Ivan Novák
22. srpen 2022, 14:29

Znovu: závislost odběratele na dominantním dodavateli čehokoli nezbytného je závislostí toxikomana na dealerovi, a ten má v takovém vztahu vždy a až do smrtelných důsledků navrch. Jedinou léčbou je oddělení feťáka od navyklé dávky + přechodně nějaká kontrolovaná substituce něčím třeba dražším, méně účinným, ale taky méně dlouhodobě škodlivým. Čím déle k tomu dojde, tím to jde obtížněji. Odvykačka bolí. Ale jiná cesta k záchraně svéprávnosti neexistuje.

Čína dobře ví, proč nestojí o to, aby podíl levných dodávek z Ruska byl vyšší než 20% její celkové spotřeby.

Anton Meško
23. srpen 2022, 09:00

Ja si myslím, že Európa by mala začať s odvykačkou od USA a ísť vlastnou cestou.

richie
23. srpen 2022, 11:54

nevravim ze nie, ale az ako jeden z dalsich krokov (teda ak na to vobec "dorastieme")..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se