Domů
Energetika v zahraničí
Indie plánuje do roku 2030 téměř zdvojnásobit spotřebu vodíku
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Indie plánuje do roku 2030 téměř zdvojnásobit spotřebu vodíku

Indická vláda zavádí ve snaze o navýšení spotřeby vodíku povinné kvóty na spotřebu zeleného vodíku pro státní společnosti podnikající v oblasti výroby hnojiv a zpracování ropy. Cílem Indie je do roku 2030 navýšit roční spotřebu vodíku ze současných 6,9 mil. tun na 12 mil. tun a do roku 2050 poté na 28 mil. tun. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

Státní společnosti působící v oblasti zpracování ropy a výroby hnojiv budou muset od dubna 2023 povinně využívat pro pokrytí svých energetických potřeb také zelený vodík. Indie se tímto krokem snaží nastartovat rozvoj využití zeleného vodíku v zemi.

„Vodík je klíčový prvek naší nové energetické strategie,“ uvedl v červenci tehdejší ministr pro ropu a zemní plyn Dharmendra Pradhan.

Povinné kvóty na využití zeleného vodíku mají být podle serveru Argus podobné jako existující kvóty na využití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, které v posledních letech podpořily rozvoj využití obnovitelných zdrojů, zejména solární energie.

I přes poměrně masivní rozvoj instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů se však Indii pravděpodobně nepodaří splnit svůj cíl pro rok 2022, kterým je 175 GW instalovaného výkonu v elektrárnách využívající obnovitelné zdroje energie. Aktuálně totiž instalovaný výkon těchto zdrojů činí 93 GW a podíl elektřiny z OZE na celkové výrobě elektřiny činí zhruba 10 %.

V případě vodíku plánuje Indie zvýšit roční spotřebu z aktuálních zhruba 7 mil. tun na 12 mil. tun do roku 2030 a následně na 28 mil. tun do roku 2050. Hlavními spotřebiteli vodíku jsou v současné době rafinerie s 53% podílem a výrobci hnojiv se 44% podílem. Společnosti z těchto sektorů by měly zůstat hlavními spotřebiteli vodíku i do budoucna.

Komentáře

(1)

PetrV

7. srpen 2021, 13:58

Takže vice rafinerií, aby byl vodík a vyroba čistého železa.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.