Domů
Energetika v zahraničí
Indie plánuje do roku 2030 téměř zdvojnásobit spotřebu vodíku
Vodík
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Indie plánuje do roku 2030 téměř zdvojnásobit spotřebu vodíku

Indická vláda zavádí ve snaze o navýšení spotřeby vodíku povinné kvóty na spotřebu zeleného vodíku pro státní společnosti podnikající v oblasti výroby hnojiv a zpracování ropy. Cílem Indie je do roku 2030 navýšit roční spotřebu vodíku ze současných 6,9 mil. tun na 12 mil. tun a do roku 2050 poté na 28 mil. tun. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

Státní společnosti působící v oblasti zpracování ropy a výroby hnojiv budou muset od dubna 2023 povinně využívat pro pokrytí svých energetických potřeb také zelený vodík. Indie se tímto krokem snaží nastartovat rozvoj využití zeleného vodíku v zemi.

„Vodík je klíčový prvek naší nové energetické strategie,“ uvedl v červenci tehdejší ministr pro ropu a zemní plyn Dharmendra Pradhan.

Povinné kvóty na využití zeleného vodíku mají být podle serveru Argus podobné jako existující kvóty na využití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, které v posledních letech podpořily rozvoj využití obnovitelných zdrojů, zejména solární energie.

I přes poměrně masivní rozvoj instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů se však Indii pravděpodobně nepodaří splnit svůj cíl pro rok 2022, kterým je 175 GW instalovaného výkonu v elektrárnách využívající obnovitelné zdroje energie. Aktuálně totiž instalovaný výkon těchto zdrojů činí 93 GW a podíl elektřiny z OZE na celkové výrobě elektřiny činí zhruba 10 %.

V případě vodíku plánuje Indie zvýšit roční spotřebu z aktuálních zhruba 7 mil. tun na 12 mil. tun do roku 2030 a následně na 28 mil. tun do roku 2050. Hlavními spotřebiteli vodíku jsou v současné době rafinerie s 53% podílem a výrobci hnojiv se 44% podílem. Společnosti z těchto sektorů by měly zůstat hlavními spotřebiteli vodíku i do budoucna.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
7. srpen 2021, 13:58

Takže vice rafinerií, aby byl vodík a vyroba čistého železa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se