Vláda Spojeného království investuje miliardy do zachycování uhlíku
Spojené království zažilo z pohledu dekarbonizace velký týden. Zatímco v pondělí byla odstavena z provozu poslední uhelná elektrárna Ratcliffe, v pátek britská vláda oznámila dlouho diskutovaný záměr – masivní investice do technologie CCS (Carbon Capture & Storage), tedy zachycování a ukládání uhlíku. S informací přišel zpravodajský server Reuters s odkazem na prohlášení britské vlády.
O tom, že Spojené království má ambice stát se hlavním evropským centrem pro ukládání zachyceného oxidu uhličitého, jsme informovali zde. Nynější vládní kroky toto rozhodnutí jen podporují. Země tím nejen „očistí“ svůj průmysl, ale také vytvoří tisíce nových pracovních míst a přiláká soukromé investory.
V konkrétní rovině to znamená, že vláda vyčlení během příštích 25 let až 21,7 miliardy liber (v přepočtu 657 miliard korun) finančních prostředků, aby se Spojené království stalo lídrem ve dvou rostoucích globálních sektorech. Kromě CCS investice zahrnují také vodíkový sektor.
Co se týče technologie CCS, investice půjdou především do dvou projektů. Prvním z nich je East Coast Cluster v Teesside, druhým je pak HyNet North West v Merseyside. Odhaduje se, že tyto dva projekty budou po plném zprovoznění dohromady zachycovat 8,5 milionu tun CO2 ročně, což odpovídá emisím ze 4 milionů automobilů.
Plynová elektrárna s CCS i zachycování CO2 v průmyslu
V Teesside by měla vzniknout první plně integrovaná jednotka, která bude kombinovat plynový zdroj se zachytáváním CO2. Navrhovaná plynová elektrárna NZT (Net Zero Teesside) Power bude mít elektrický výkon až 860 MW, což postačí k napájení až 1,3 milionu domácností ročně. Projekt počítá s bezpečným úložištěm pod hladinou Severního moře.
Projekt v Merseyside usiluje o zachytávání emisí z průmyslových závodů a jejich ukládání do vyčerpaných plynových polí v Irském moři. Projekt má zahrnovat CCS v cementárně, zařízení na výrobu vodíku a zařízení na výrobu energie z odpadu.
„HyNet... dekarbonizuje jednu z klíčových energeticky náročných průmyslových oblastí a také podpoří významný hospodářský růst v tomto regionu Spojeného království,“ uvedl generální ředitel společnosti Eni Claudio Descalzi.
Současná vláda tím navazuje na svého předchůdce, kdy Konzervativní strana stanovila vizi financování projektů tohoto typu. Ačkoliv konzervativní vláda naznačila podporu čtyřem projektům, jejich uskutečnění nikdy nebylo plně dotaženo do konce. Labouristé proto z diskutovaných návrhů vyzdvihli dva zmíněné projekty, kterým poskytli dlouhodobý finanční závazek.
Mohlo by vás zajímat:
Odkud že pochází rčení "Parlament zasedá - držte si peněženky"?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se