Domů
Rychlé zprávy
Statoil pokračuje v pilotním projektu na zachytávání CO2
Ostrov Melkøya v Norsku. Autor: Joakim Aleksander Mathisen
Ostrov Melkøya v Norsku. Autor: Joakim Aleksander Mathisen

Statoil pokračuje v pilotním projektu na zachytávání CO2

Norská ropná společnosti Statoil pokračuje v rozvoji projektu na výstavbu zařízení na zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (carbon capture and storage – CCS). O plánech tohoto typu již náš web informoval, nyní bude ropný gigant vyhodnocovat efektivitu vybudování zařízení v oblasti Norského kontinentálního šelfu a projekt tak opět získává ostřejší rysy. Zařízení získávající CO2 z několika průmyslových zdrojů by bylo první svého druhu na světě.

Projekt zapadá do dlouhodobého plánu norské vlády vedeného úsilím o vybudování multizdrojového komplexního zařízení na ukládání skleníkového plynu v Norsku, které bude zachytávat a ukládat CO2 ze tří pobřežních průmyslových zařízení v západní části Skandinávie.

Plyn bude přepravován s pomocí lodí z oblasti zachytávání k pobřeží, kde bude oxid uhličitý přečerpáván do tanků a poté potrubním systémem veden do několika injekčních vrtů dosahujících hloubky 1000-2000 metrů pod mořským dnem v oblasti východně od ropného pole Troll v kontinentálním šelfu. Ve hře je nyní několik možných lokací, kde umístit pobřežní přijímací stanici. Kritéria pro její bezpečné umístění jsou náklady, vliv na okolí, flexibilita ohledně rozšíření a možné zabezpečení oblasti.

Jak by řetězec ukládání CO2 mohl vypadat, nyní Statoil intenzivně zkoumá. Zdroj: Statoil

Statoil prověří, vláda schválí

Úložné řešení vytvořené společností Gassnova bude nyní vyhodnocovat Statoil. Dle návrhu by mělo mít potenciál zpracovávat CO2 z norských i dalších evropských zdrojů a plnit tak premisy Pařížské dohody, která zdůrazňuje důležitost technologií, jako je například CCS, pro boj s klimatickými změnami. Projekt budí pozornost i díky tomu, že je prvním, ve kterém by se na provozu a zdrojích podílelo několik států a vznikl by tak na základě mezinárodní spolupráce. Takto se k plánům vyjádřila výkonná ředitelka oddělení pro nová energetická řešení, Irene Rummelhoff, která v projektu vidí i budoucí možné směřování divizí společnosti Statoil.

Dle průzkumu provedeného v roce 2016 je vybudování řetězce CCS zařízení v Norsku technicky proveditelné. Statoil nyní bude provádět důkladnější inženýrská šetření a konečné rozhodnutí, které by projektu dalo zelenou, by musel dát norský parlament (očekává se, že k tomu dojde v průběhu roku 2019).

Další rozšiřování technologie je potřebné

V současnosti po světě existuje 21 projektů CCS zařízení ukládajících CO2 do podzemí, která jsou ve fázi vývoje nebo již v provozu. Statoil má s s technologií zkušenosti – provozuje zařízení v oblastech Sleipner and Snøhvit. Rummelhoff míní, že dalším krokem je propracování lepší legislativy ohledně problematiky a obchodních podmínek, stejně jako sdílení know-how tak, aby bylo zajištěno rozsáhlé zavádění CCS a tím byla technologie uvedena do podvědomí jako důležitý nástroj pro boj se změnami klimatu.

Úvodní obrázek: oblast Snøhvit, zdroj: Wikimedia

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se