Domů
Elektřina
Japonsko spouští jadernou elektrárnu Sendai. Kritici poukazují na nebezpečí nedaleké sopky

Japonsko spouští jadernou elektrárnu Sendai. Kritici poukazují na nebezpečí nedaleké sopky

Včera učinilo Japonsko první kroky k návratu k využívání jaderné energie. Bylo zahájeno spouštění reaktoru číslo jedna v jaderné elektrárně Sendai ležící na ostrově Kjúšú. Povel ke spuštění reaktoru byl vydán v 10:30 místního času, elektřinu by do sítě měla elektrárna začít dodávat tento pátek.

JE Senadai by se měla stát prvním jaderným zdrojem, který začne Japonsku dodávat energii po zhruba dvou letech. Japonsko se rozhodlo postupně uzavřít své jaderné elektrárny v reakci na havárii v JE Fukushima. Již delší dobu probíhají modernizace a implementace nových bezpečnostních opatření v několika tamních jaderných zařízeních, které mají umožnit jejich opětovné spuštění.

Japonská vláda vidí jádro jako nutnost, místní obyvatelé jako riziko

Hlavní příčinou návratu k jaderné energetice je současná závislost na dovozu fosilních paliv, jimiž Japonsko nahradilo chybějící výkon odstavených reaktorů. Vysoké ceny elektrické energie, pocházející z dovážených paliv jakým je například kapalný zemní plyn, jsou již delší dobou trnem v patě japonskému průmyslu a ekonomice.

Tento, pro některé, kontroverzní krok se samozřejmě neobešel bez protestů místních obyvatel. Ti se obávají opakování další rozsáhlé havárie. Nebezpečí podle nich představuje i umístění elektrárny v seizmicky a vulkanicky aktivní oblasti. Pouhých 50 km je od elektrárny vzdálena sopka Sakurajima, jedna z nejaktivnějších v Japonsku. Sopka byla Japonskou meteorologickou službou ohodnocena stupněm 3, který značí zvýšenou aktivitu a doporučuje se k sopce nepřibližovat.

Demonstrace, jež proběhla před JE Sendai toto úterý, se zúčastnil i bývalý japonský premiér Naoto Kan, který úřadoval právě v době havárie v JE Fukushima. Ten se nechal slyšet, že země jaderné elektrárny nepotřebuje a katastrofa ve Fukushimě zbořila mýtus o bezpečné a levné jaderné energii, která je ve skutečnosti nebezpečná a drahá.

Zdroj úvodní fotografie: japantimes.co.jp

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se