Domů
Energetika v zahraničí
Johnson: Británie se musí po koronavirové krizi změnit. Hlavním úkolem je transformace energetiky

Johnson: Británie se musí po koronavirové krizi změnit. Hlavním úkolem je transformace energetiky

Krize způsobená pandemií koronaviru se musí pro Británii stát katalyzátorem významných změn, protože návrat do stavu před jejím vypuknutím už nebude možný. Během projevu na stranické konferenci vládní Konzervativní strany to dnes řekl premiér Boris Johnson. Jedním z hlavních úkolů je podle něj transformace energetického sektoru a větší využívání obnovitelných zdrojů. Produkce elektřiny z větru by se měla do deseti let zečtyřnásobit.

„Zažili jsme příliš mnoho frustrace a těžkostí, než abychom přijali status quo a mysleli si, že život může jít dál jako dřív… To se nestane, protože dějiny nás učí, že velké události jakými jsou války, hladomory a epidemie, události, které se stejně jako tento virus týkají většiny lidstva, jen tak nezmizí… Naším cílem nemůže být návrat do normálu. To nestačí,“ řekl Johnson v projevu, který účastníci konference sledovali virtuálně.

Premiér ujistil straníky, že vláda pracuje „dnem i nocí“, aby další nápor koronavirové nákazy zažehnala. Podle něj během funkčního období jeho kabinetu za uplynulý rok ve zdravotnictví přibylo 14.000 nových sester, dalších 40.000 by jich mělo ještě přibýt a do roku 2030 je v plánu i vznik 48 nemocnic. Vláda chce více investovat rovněž do stavby nových bytů, vzdělávacího systému či boje s kriminalitou.

Ilustrační foto

Velký prostor Johnson věnoval energetice a znovu potvrdil, že konzervativci chtějí prosadit zvýšení kapacity větrných elektráren na moři ze současných deseti gigawattů na 40 gigawattů v roce 2030. Za deset let tak podle něj může prakticky každá domácnost v Británii mít dodávky energie z čistých zdrojů. „Vaše konvice, pračka, sporák, topení, elektromobil – to všechno bude fungovat čistě díky větru, který vane kolem ostrovů,“ řekl premiér.

Země hodlá do rozvoje větrných elektráren investovat 160 milionů liber (téměř pět miliard korun) a stát se „Saúdskou Arábií větrné energetiky“. „To čím je Saúdská Arábie pro ropu, bude Spojené království pro vítr – místo takřka neomezených zdrojů, ale bez emisí oxidu uhličitého a bez škod pro životní prostředí,“ řekl premiér.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Milan Vaněček
6. říjen 2020, 19:57

Ano, cituji:"zvýšení kapacity větrných elektráren na moři ze současných deseti gigawattů na 40 gigawattů v roce 2030", to je uskutečnitelný cíl, dávající smysl.

Ale přidat raději ekvivalentních 15-20 GW jaderných elektráren do roku 2030 - to by byla fantasmagorie, to nikdo ve Velké Britanii nechce.

Josef
6. říjen 2020, 21:51

Když to dokáže Čína nebo Rusko proč je to fantasmagorické ?

Milan Vaněček
7. říjen 2020, 14:22

Čína je více než 20 větší než GB, takže nesrovnávejte obra s trpaslíkem,

a Rusko to nedokáže.

Ivan Novák
6. říjen 2020, 20:55

Někde v tom bude drobný háček, za 160 mil.GBP přece nepořídí ani část posílení sítě nutného pro integraci těch 30 nových offshorových GW.

Josef
6. říjen 2020, 21:50

no a vidíte a klidně se ten nesmysl publikuje - samozřejmě je to 1000x vyšší částka....

energetik
6. říjen 2020, 22:55

To je výborné a chválihodné. Další od koho bude možné kupovat levnější a ekologičtější energii než z nových Dukovan.

Škoda jen, že ČEPS místo těch nesmyslných traf které jsou pro energii zbytečná překážka a pro zákazníky zbytečná finanční zátěž raději neinvestoval do posílení vedení tímto směrem.

Ivan Novák
6. říjen 2020, 23:23

Dnes odpoledne teklo těmi dvěma vedeními že Saska do Česka přes 2000MW. Kromě Itálie nebyl v Evropě tak vytížený přeshraniční profil.

Jan Veselý
7. říjen 2020, 01:05

Tak vidíte, chtělo by to více vedení.

Ivan Novák
7. říjen 2020, 12:39

Ta trafa jsou nutná k řešení stavů, které jednak mohou dramaticky snižovat bezpečnost provozu soustavy, druhak jen několikrát do roka (i když čím dál častěji), čili pro řešení aktuálního problému adekvátní nástroj. Bylo nesrovnatelně snazší pořídit je, než nové vedení.

Nejde jen o jedno vedení, ale celý systém střední Evropy. Relativně rychle řešitelná část problému spočívá v dokončení běžícího posilování nejen německé, ale např. i polské vnitřní sítě. Spojka Vierraden-Krajnik je zatím využívaná na čtvrtinu kapacity, v důsledku teče někdy "německý" proud do Polska i přes nás.

Svůj podíl ČEPS taky zkoumá, např. pro zkapacitnění vedení do Hradce proběhlo zjišťovací řízení EIA (lze najít na cenia). Zkapacitnění ale vyžaduje, mým laickým odhadem, vypnout to vedení na mnoho měsíců, což půjde až po zvýšení přenosové schopnosti sever-jih uvnitř Německa. Najít a opapírovat úplně nový koridor přes Krušné hory v relevantní době pokládám za nesplnitelnou misi. Kromě toho, až Němci a Poláci dokončí své už naplánované domácí úkoly, další takové vedení by za současných předpokladů asi neobstálo v porovnání přínosů a nákladů.

energetik
7. říjen 2020, 06:26

Jo sledoval jsem to, tekla tu energie míně zatížená emisemi a trochu tu špínu zde naředila. Jen houšť a větší kapky.

Josef
7. říjen 2020, 00:53

Jo a nevadí Vám ,že UK je čistým dovozcem el. energie.... Pokud chtějí snižovat emise musí jejich spotřeba el. energie rychle stoupat. Takže žádné topení plynem - tepelnými čerpadly a masově na celém ostrově. Cena el. energie nebude žádná láce. Krom toho jestli umíte počítat ,pak investice do VTE na moři i při tomto velkém množství bude podobná jako do JE, (250mld korun při stejné výrobě jako náš blok) jenže životnost JE je 100 let kdežto těchto VTE 20 let z toho vyplývá, že cena el. energie tedy skutečná bude vyšší než z našich JE. Takže mimo UK reálně neprodejná a Anglie nebude vyvážet dotovanou el. energii jindy než když jim bude foukat příliš a nebudou vědět co s tím, jenže to je otázkou pár let a uloží to do baterií EV.

PetrV
7. říjen 2020, 03:12

Vaše konvice, pračka, sporák, topení, elektromobil – to všechno bude fungovat čistě díky větru, který vane kolem ostrovů,“ řekl premiér.

A když nevane vitr, nebo je příliš silný, tak mejte doma propanbutan varič, elektromobil nenabijejte a vypneme velké odberatele.

Navíc zaplatíte za připojení elektraren k siti. A to je na 10 let. Po 10 ti letech jsou na odpis, pojistovny to nepojišťují. Vysoká poruchovost.

Nemluvím o stabilitě sítě. 40 gw nestabilnich zdrojů EE. Nechtěl bych řídit prenos a distribuci.

Boris je pod vlivem politicke myslenky,že za 10 let může natáhnout bačkory.

Cely systém vyroba-prenos-spotreba musí být v rovnováze 24/7/365 v každém místě.

Pavouk
7. říjen 2020, 13:40

Doporučuji prostudovat koncept Zero Carbon Britain, např. např.https://www.cat.org.uk/download/35541/ Tam na stranách xii-xiii (Executive Summary) píšou o modelování 88 000 hodin (10 let) nabídky a poptávky elektřiny. Někde budou k dispozici i ta zdrojová čísla.

Ivan Novák
7. říjen 2020, 15:52

K Zero Carbon Britain zajímavé info, vyhráli si s tím, ale ... roční výroba 607 TWh elektřiny z větru, 230 TWh primární energie z biomasy, a vývoz + P2G a pod. v měřítku, aby bylo v každé hodině vyrovnáno, mi nepřipadá jako v dohledné době uskutečnitelný koncept ... pana Vaněčka předpoklad zanedbatelné výroby FVE nepotěší. Těch 10 let není pravděpodobnostní prediktivní model, nýbrž amplifikovaná skutečná historie do r. 2011, i to je skvělé, jen prostě co do budoucích zdrojů a možností řízení diagramu nerealistické.

PetrV
7. říjen 2020, 20:41

Prezentace pro střední školy o řízení DS:

http://home.zcu.cz/~nohac/E2/Dispecerske_rizeni_CEPS_ZCU-ProStudenty.pdf

Nějak do toho těch 40 GW nestabilních nezapadá...

Upozorňuji, stačí jeden blackout.

Petr
8. říjen 2020, 12:34

Budoucnost Británie je jasná, kvanta větrníků a na jejich vyrovnávání ruský plyn z Jamalu :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se