Domů
Energetika v zahraničí
Kalifornii sužuje extrémní sucho, negativně ovlivňuje i výrobu vodních elektráren
Vodní nádrž Chiotas, součást elektrárny Entracque
Vodní nádrž Chiotas, součást elektrárny Entracque

Kalifornii sužuje extrémní sucho, negativně ovlivňuje i výrobu vodních elektráren

Západní pobřeží USA zasáhlo rozsáhlé a velmi intenzivní sucho, přičemž jedním z nejvíce zasažených států je Kalifornie. Nepříznivé počasí tak ovlivňuje i tamní energetiku, kdy silné sucho omezuje zásoby vody pro výrobu elektřiny po zbytek léta.

Západ Spojených států zasáhlo po několika letech další intenzivní sucho. Ke konci června bylo podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) zasaženo suchem s různou intenzitou 100 % území státu Kalifornie, přičemž zhruba jedna třetina státu byla ohrožena mimořádným suchem.

Velmi intenzivní sucho má podle agentury několik příčin, včetně podprůměrných srážek, nízkého stavu zásob sněhu na horách po zimě, velmi suché půdy či nadprůměrných teplot. Právě zásoby sněhu na horách jsou jedním z důležitých faktorů pro množství vody v průběhu jara a léta, kdy tyto zásoby odtávají. Kromě podprůměrného stavu zásob sněhu se rovněž na aktuální negativní situaci podepsalo teplé jaro, během kterého většina z nich odtála. Podle EIA byly zásoby sněhu k 1. červnu měřitelné pouze na 3 ze 131 měřicích stanic.

Intenzita sucha a výroba elektřiny v Kalifornii v letech 2010 až 2021. Zdroj: EIA Intenzita sucha a výroba elektřiny v Kalifornii v letech 2010 až 2021. Zdroj: EIA

Voda z odtávajících zásob sněhu na horách však podle agentury letos ani často nedoputovala ve větším objemu do vodních nádrží, jelikož se po cestě vsakovala do vyprahlé půdy a suchých koryt potoků. Dvě z největších přehrad ve státu jsou aktuálně na 48, resp. 40 % své kapacity a jejich stavy se budou i nadále pravděpodobně snižovat. Letos by tak mohla být kvůli nízké hladině vody dokonce odstavena vodní elektrárna Edward Hyatt, což by bylo vůbec poprvé od jejího spuštění v roce 1967.

Vzhledem k silnému suchu EIA v letošním roce očekává v Kalifornii znatelný pokles výroby elektřiny ve vodních zdrojích. Během letošních prvních čtyř měsíců byla výroba o 37 % nižší ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 a o 71 % nižší než v roce 2019. Podle odhadů agentury by se v letošním roce měla výroba propadnout o pětinu na 13,6 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Energetik 007
9. červenec 2021, 05:52

V Kalifornii se 80% vody spotřebovává v zemědělství, kdyby tam nepěstovali to co je extrémně náročné na spotřebu vody - rýži mandloně... tak mají na přehradách vody dost.

Do Centrálního údolí kde prakticky neprší je vody z hor dopravovaná 10 - 100vky mil.

Cena vody je také dotovaná tak nikoho nemotivuje k úspoře.

Mají mandle a rýži ale i blackouty protože není voda...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se