Domů
Energetika v zahraničí
Letošní leden byl z pohledu spotřeby plynu na výrobu elektřiny v USA rekordním
Zdroj: Oohlongjohnson / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Letošní leden byl z pohledu spotřeby plynu na výrobu elektřiny v USA rekordním

Výroba elektřiny v plynových zdrojích v USA v posledních letech stabilně roste, kdy plyn na tamním trhu postupně vytlačoval z výroby uhlí. Přestože je v USA obdobím největší spotřeby plynu v elektroenergetice léto, letošní leden se stal z pohledu spotřeby rekordním zimním měsícem.

Zemní plyn hraje v posledních letech ve výrobě elektrické energie v USA stále důležitější roli, a to zejména díky poklesu jeho ceny spojeném s rozvojem domácí těžby z nekonvenčních ložisek. Rostoucí role zemního plynu je patrná nejen z nárůstu jeho spotřeby, ale rovněž ze stabilního růstu instalovaného výkonu plynových zdrojů v průběhu posledních 10 let, a to zejména paroplynových elektráren.

Instalovaný výkon plynových a uhelných zdrojů v USA mezi lety 2012 a 2021

Instalovaný výkon plynových a uhelných zdrojů v USA mezi lety 2012 a 2021. Zdroj: EIA

Plynové zdroje jsou v USA nejvíce využívány v letním období, kdy v zemi tradičně roste poptávka po elektřině s ohledem na intenzivní využívání klimatizací. Ve srovnání se zimní špičkou plynové elektrárny v USA spálí v létě až o třetinu plynu více.

Přestože je zima v USA obvykle obdobím relativně nízké spotřeby plynu v elektroenergetice, během letošního prvního kvartálu byla spotřeba dle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) relativně vysoká. Letošní leden byl dle agentury s průměrnými 31,6 miliardami stop krychlových denně vůbec rekordním zimním měsícem, co se týče objemu spáleného plynu pro výrobu elektřiny. K vyšší spotřebě pomohlo i chladnější počasí, jelikož letošní leden byl dle agentury nejchladnějším od roku 2014.

Průměrná spotřeba plynu v elektroenergetice v USA po měsících

Průměrná spotřeba plynu v elektroenergetice v USA po měsících. Zdroj: EIA

Plynové elektrárny v USA stejně jako na jiných trzích typicky soupeří s uhelnými zdroji. Na vyšší výrobě plynových zdrojů se dle agentury rovněž podepsala omezení na straně dodávek uhlí, stejně tak jako historicky nejnižší zásoby uhlí v amerických elektrárnách. Ty k loňskému září poklesly na zhruba 80 milionů tun, což je o více než třetinu nižší hodnota ve srovnání s pětiletým průměrem.

Během letošního ledna plynové elektrárny pokryly v USA 36 % výroby elektřiny ve velkých zdrojích, zatímco v případě uhelných se jednalo o 23 %. Ještě před 5 lety přitom uhelné elektrárny dodávaly zhruba stejný objem elektřiny jako plynové.

Lednová výroba elektřiny v USA dle zdroje mezi lety 2012 a 2022

Lednová výroba elektřiny v USA dle zdroje mezi lety 2012 a 2022. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se