Domů
Energetika v zahraničí
Litva nakoupí jodové tablety kvůli běloruské jaderné elektrárně

Litva nakoupí jodové tablety kvůli běloruské jaderné elektrárně

Litevská vláda oznámila, že nakoupí přes čtyři miliony jodových tablet za 900.000 eur (asi 23,2 milionu korun), protože sousední Bělorusko se chystá spustit jadernou elektrárnu. Informovala o tom agentura AP, které vládní zdroje sdělily, že jodové tablety snižující účinky radioaktivních látek na lidský organismus výrobce dodá příští měsíc.

V případě úniku radiace z běloruské jaderné elektrárny Astravec, která má být letos spuštěna, budou tablety zadarmo distribuovány obyvatelstvu.

Nejjižněji položená pobaltská republika, ve které žije 2,8 milionu lidí, se ke stavbě jaderné elektrárny Astravec staví negativně. Elektrárna se nachází u východních hranic Litvy, jen zhruba 60 kilometrů od litevské metropole Vilnius.

Jde o první jadernou elektrárnu v této bývalé sovětské republice s autoritářským režimem, která byla spolu s Ukrajinou v roce 1986 tvrdě zasažena katastrofou v Černobylu. Šok je stále hluboký, lidé mají zdravotní následky i desítky let po havárii.

Litva svou jedinou jadernou elektrárnu zavřela v roce 2009. Ignalinská jaderná elektrárna měla dva lehkovodní grafitové reaktory RBMK-1500, tedy stejného typu jako ten, který způsobil v roce 1996 jadernou havárii v Černobylu.

Komentáře

(2)

Ivan Novák

20. srpen 2019, 14:23

JE Ostrovec je příklad, jak něco, co má objektivní předpoklady dobře sloužit, ze subjektivních důvodů míří někam divně. Z hlediska umístění v síti a potenciálu dodávek jde o skoro přesnou náhradu JE Ignalina. Ale že tam jsou hranice a Běloruské prostředí uvízlo v době před 35 lety, mají problém Litevci (komunikace o stavbě) i Rusové (místní personál asi nepřipraven. Od jara čekám na ohlášení pokroku ve výstavbě, už měli skoro spouštět, a nic). O uplatnění budoucí výroby nemluvě - když chce být EU-Pobaltí synchronní s Polskem&cie, B2B DC spojka by tam pasovala, a taky nic.

markusaurelius

20. srpen 2019, 20:36

Osobně doporučuji našim litevským bratrum ještě nákup kvalitního projímadla kdyby náhodou........

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.