Domů
Rychlé zprávy
Nové inteligentní elektroměry ve Velké Británii slaví úspěch

Nové inteligentní elektroměry ve Velké Británii slaví úspěch

V červnu bylo ve Velké Británii v provozu přes 1,7 milionů inteligentních elektroměrů. Podle reportu Ministerstva energetiky a klimatických změn se implementace elektroměrů setkává s dobrými ohlasy a 8 z 10 uživatelů podniklo kroky ke snížení spotřeby elektřiny. V polovině příštího roku začne hromadné nasazování inteligentních elektroměrů, které má být dokončeno do roku 2020.

Chytré sítě (smart grids) a chytré elektroměry jsou častý tématem v otázce energetických úspor. Ve Velké Británii započala v březnu letošního roku kampaň na plošné zavádění inteligentních elektroměrů. Tyto chytré měřiče mají udávat zákazníkovi aktuální spotřebu elektrické energie společně s aktuální útratou.

Začátek chytré éry

Velcí dodavatelé energie dostali za úkol spolupracovat s komunikační společností ministerstva na implementaci dat z chytrých měřičů. Následně se začaly zavádět první inteligentní elektroměry, přičemž v červnu jich bylo v provozu více než 1,7 milionu, z toho více než dvě třetiny v domácnostech.

Ministerstvo energetiky a klimatických změn ve svém reportu za třetí kvartál letošního roku vydává první dlouhodobé výsledky implementace. Téměř 8 z 10 zákazníků vlastnících tzv. „smart“ elektroměr přizpůsobilo své spotřební chování, aby více ušetřili za elektřinu. V reportu dále uvádí, že lidé s inteligentním elektroměrem se cítí více informovaní a schopní ovlivnit svou spotřebu elektřiny. Více než 80 % z nich shledalo, že mají lepší představu o svých vynakládaných financích na elektřinu.

Dle statistik mají inteligentní měřiče celkově velice pozitivní efekt na spotřebitele. Kromě šetření elektrické energie je po implementaci více lidí přesvědčeno o správnosti svých účtů za energie a naprostá většina by inteligentní měřiče doporučila ostatním. Tyto závěry podporují i hlasy expertů z průmyslu, kteří označují inteligentní elektroměry za klíčový podnět pro koncové uživatele ke změně dodavatele elektřiny.

Hodně práce, málo času

V rámci strategie ministerstva má být do roku 2020 každé domácnosti a podniku nabídnut inteligentní elektroměr. V současné době je v provozu pouze první zkušební vlna. Hlavní vlna hromadného implementování chytrých elektroměrů má začít v půlce příštího roku a být ukončena do roku 2020. Jenom během příštího roku jich má být dodáno 3,8 milionů.

Zdroj úvodního obrázku: www.vyzvoice.com

Komentáře

(5)

J.Bednář

29. listopad 2015, 10:34

Pane Votrubo, napsal jste, že 80% lidí změnilo své chování a snížilo náklady! Je tu tedy obrovská šance, že i vy patříte do těchto 80% národa. Uspějí 4 lidé z pěti. Troufám si tvrdit, že je to mnohem víc, než kolika lidem pomůže snížit náklady třeba fotovoltaika, tepelné čerpadlo, nebo zateplení. Je neuvěřitelné, že 80% národa může své náklady snížit jen tím, že změní způsob měření. Je tu tedy otázka, co by vás, pane Votrubo, mělo přesvědčit ke vstupu mezi masu šetřících? Anebo snad nevěříte tomu, co píšete?

Pane Votrubo, jsem si jistý, že 80% čtenářů, kterým můžete snížit náklady by přivítalo váš článek z vaší vlastní zkušenosti, jak vy jste úspory dosáhl. Můžete na základě měření změnit své spotřebitelské chování sledováním spotřeby, nebo změnit dodavatele. Také můžete dle naměřených hodnot změnit sazbu, popřípadě změnit jednosazbový za dvojsazbový tarif - někdy i opačně. Dál také můžete podle naměřeného špičkového odběru změnit paušál za rezervovaný příkon, či vám k úsporám pomůže jemná optimalizace příkonu? Jaký jiný článek by měl vašim čtenářům být prospěšnější, než tento? Berete takovou výzvu?

Jan Votruba

29. listopad 2015, 14:43

Vážený pane Bednáři, děkuji za komentář. Jak je uvedeno v článku, jedná se o výsledky reportu Ministerstva energetiky a klimatických změn Velké Británie. Nikoliv tedy o mou vlastní zkušenost. Přikládám také odkaz na report, kde si o úspěchu této technologie ve Velké Británii můžete přečíst více:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/477258/Smart_Meters_Implementation_Programme_Annual_Report_2015.pdf

J.Bednář

30. listopad 2015, 15:05

Vážený pane Votrubo, i já děkuji za odezvu. Přesto vámi napsané řádky nedávají odpověď na otázku, proč vzdělaný člověk, který se navíc zabývá úsporami energií, tedy vy sám tuto možnost nevyužíváte, nezajímá vás to. Proč by tedy v krátké budoucnosti nemohlo jít o tu zmíněnou vlastní zkušenost? Víte, kolik čtenářů by to zajímalo? Že to je v ČR, SR možné jsem vám už psal, není to tedy nedostupností technologie.

Když to shrnu, změnou zobrazování dat, kdy uživatel vidí spotřebu nejen v pro mnohé nepochopitelných jednotkách - kWh, ale vidí přímo i to, co zaplatí - v Kč, se 80% lidí začne chovat jinak, začne jednat tak, aby jeho platby byly co nejnižší. Na tom se shodujeme. Kde je tedy důvod, proč se vy, ale i ostatní lidé o tuto možnost už hlouběji nezajímáte?

Jan Votruba

30. listopad 2015, 20:13

Vážený pane Bednáři,

vážím si vašeho zájmu a názoru, bohužel témat o energetice a úspoře energií je příliš mnoho, než abych se všemi mohl zabývat do hloubky. Doufám, že alespoň můj článek je Vám dostatečným důkazem, že se o toto téma zajímám.

J.Bednář

2. prosinec 2015, 07:58

Vážený pane Votrubo,

i já si vás vážím a nebudu vás do pořízení české verze měření tlačit. Mohli by se z nás stát jen proto nepřátelé a to rozhodně nechci, naopak. Trochu jsem se bál, že sám sebe uvidíte v těch 20% lidí, kterým zařízení úsporu nepřinese, ale jak to vypadá, sám se vidíte v té početnější skupině a to je dobře. Podle toho usuzuji, že je jen otázkou času, kdy vše na sobě otestujete a o vlastní zkušenosti napíšete. Ostatním čtenářům se omlouvám, že zde neuvádím bližší informace, ale hodně lidí mě přes internet už zná a dokáže si informace které mám pro známé podle jména najít.

Rozumím, že není možné pořizovat si všechno, o čem napíšete článek. U tohoto mě zaujala právě ta vysoká jistota, že na investici neproděláte. Jistota, kterou u jiných produktů lze očekávat jen těžko a na to jsem chtěl vás i čtenáře upozornit. Doporučuji tedy dál sledovat informace z této oblasti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.