Domů
Energetika v zahraničí
Odstavení jaderných elektráren na severovýchodě USA zvýší poptávku po zemním plynu

Odstavení jaderných elektráren na severovýchodě USA zvýší poptávku po zemním plynu

Na severovýchodě USA bude během následujícího roku a půl odstaveno několik jaderných bloků. Do roku 2025 má být celkem odstaveno 16 GWe instalovaného výkonu. Tento výkon mají nahradit s největší pravděpodobností plynové elektrárny.

Několik států v regionu přijalo právní úpravy na ochranu jaderného průmyslu a prodloužilo životnosti jaderných bloků. Další státy o podobných krocích diskutují. Nicméně u některých jaderných bloků bylo rozhodnuto o jejich trvalém odstavení.

Dva jaderné bloky jsou určeny k trvalému odstavení v příštích několika měsících. Na konci září bude odstaven 1. blok jaderné elektrárny Three Mile Island ve státě Pennsylvania s instalovaným elektrickým výkonem 890 MWe. Důvodem bylo neposkytnutí finanční podpory. Druhý jaderný blok, který bude odstaven již na konci května, se nachází v lokalitě jaderné elektrárny Pilgrim ve státě Massachusetts. Zdejší jaderný blok má instalovaný elektrický výkon  690 MWe a dodává celkem 14 % elektrické energie dodávané do místní sítě.

Analytici společnosti S&P Global Platts odhadují, že celkem 16 GWe instalovaného elektrického výkonu v jaderných blocích je v současné době ohroženo plány k trvalému odstavení. Odstavování je plánováno mezi roky 2019 a 2025.

Na celém severovýchodě USA, převážně ve státech s deregulovanými trhy s elektřinou, jsou jaderné elektrárny předurčeny k trvalému odstavení. Jejich majitelé se potýkají s nízkou poptávkou po elektrické energii a nízkými velkoobchodními cenami elektrické energie, částečně v důsledku nízkých cen zemního plynu.

Státy jako New York, New Jersey a Illinois poskytly podporu financovanou koncovými odběrateli. Díky tomu mohou zůstat některé jaderné bloky v provozu. Po konci této podpory a uzavření i těchto jaderných bloků vznikne prostor, který budou moci zaplnit plynové zdroje.

Zemní plyn jako alternativa za jádro

Mezi roky 2020 a 2021 bude uzavřena jaderná elektrárna Indian Point ve státě New York. Ta má instalovaný elektrický výkon 2060 MWe. Tento výkon bude nahrazen novými plynovými elektrárnami Cricket Valley a CPV Valley. Plynová elektrárna Cricket Valley bude mít instalovaný výkon 1100 MWe a CPV Valley bude mít instalovaný výkon 680 MWe.

Podle ISO New England, provozovatele části americké přenosové soustavy, bude odstaveno celkem 5200 MWe instalovaného výkonu v jaderných, ropných a uhelných blocích. Vyřazování těchto zdrojů z provozu má probíhat mezi lety 2013 a 2022.

„Tyto zdroje budou pravděpodobně nahrazeny hlavně větrnými a plynovými elektrárnami,“ uvedla ISO New England v nedávném prohlášení.

Komentáře

(5)

Milan Vaněček

29. květen 2019, 09:43

To co probíhá v USA čeká i Evropu, jaderná energetika se i po více než 50 letech neobejde bez státní podpory a ceny nových JE i provozní náklady neustále rostou.

Až Čína či obdobné země naplní své vojenské ambice a vybuduje si též cca 50 reaktorů, tak se v jaderné energetice připojí k vývoji v Evropě i Americe a přestane stavět nové JE.

Trh už rozhodl, jaderná energetika je moc drahá a žádný vědecký pokrok není za dveřmi pro komerční využití.

Emil

29. květen 2019, 11:05

A kde se v Evropě ten levný zemní plyn, jako mají v USA, vezme? Kde se vezme v Číně? Jaké konkrétní vojenské ambice naplňuje výstavba současných reaktorů? Tím myslíte možnost metat katapulty na nepřátele vyhořelé palivo?

Loudil

29. květen 2019, 09:58

Cenový tlak je neprosný a navíc v USA výroba elektřiny posledních 10 let prakticky stagnuje. I když OZE /slunce, vítr/ slušně rostou , je celkovým vítězem zemní plyn. Nejen že rychle nahrazuje uhlí, on také často nahrazuje jádro. Za 10 let 2007-17 stoupla výroba elektřiny v USA z OZE o 367 % a výroba z plynu o 80 %. Výroba z uhlí klesla o 42 % a z jádra o 2 % stoupla. V budoucnu se tak v USA odehraje druhý souboj a to mezi OZE a plynem. Nyní tyto dva zdroje nahrazují uhlí a atom a oba bez potíží rostou, v budoucnu se ovšem musí poprat už jen mezi sebou o celkový podíl z výroby. Bude to zajímavé.

Andrea Borotea

29. květen 2019, 12:54

Spotřeba elektřiny pro průmysl v USA stoupala zhruba do roku 2000 od té doby stagnuje nebo spíš klesá což svědčí spíš o ekonomické krizi.

Mají svůj plyn svoje uhlí tak je jejich věc. Evropa je v jiné situaci uhlí dochází, ropa a zemní plyn skoro nejsou, tady se odstavování jádra v Německu vymstí.

markusaurelius

29. květen 2019, 21:53

RUSKO je připraveno nepovedením americkým bratrum za odpovídající peníz plyn dodat takže stavějte až sa z vás bude kouřit ,,,čest vaší práci..

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.