Odstavení jaderných elektráren na severovýchodě USA zvýší poptávku po zemním plynu

DomůEnergetika v zahraničíOdstavení jaderných elektráren na severovýchodě USA zvýší poptávku po zemním plynu

Na severovýchodě USA bude během následujícího roku a půl odstaveno několik jaderných bloků. Do roku 2025 má být celkem odstaveno 16 GWe instalovaného výkonu. Tento výkon mají nahradit s největší pravděpodobností plynové elektrárny.

Několik států v regionu přijalo právní úpravy na ochranu jaderného průmyslu a prodloužilo životnosti jaderných bloků. Další státy o podobných krocích diskutují. Nicméně u některých jaderných bloků bylo rozhodnuto o jejich trvalém odstavení.

Dva jaderné bloky jsou určeny k trvalému odstavení v příštích několika měsících. Na konci září bude odstaven 1. blok jaderné elektrárny Three Mile Island ve státě Pennsylvania s instalovaným elektrickým výkonem 890 MWe. Důvodem bylo neposkytnutí finanční podpory. Druhý jaderný blok, který bude odstaven již na konci května, se nachází v lokalitě jaderné elektrárny Pilgrim ve státě Massachusetts. Zdejší jaderný blok má instalovaný elektrický výkon  690 MWe a dodává celkem 14 % elektrické energie dodávané do místní sítě.

Analytici společnosti S&P Global Platts odhadují, že celkem 16 GWe instalovaného elektrického výkonu v jaderných blocích je v současné době ohroženo plány k trvalému odstavení. Odstavování je plánováno mezi roky 2019 a 2025.

Na celém severovýchodě USA, převážně ve státech s deregulovanými trhy s elektřinou, jsou jaderné elektrárny předurčeny k trvalému odstavení. Jejich majitelé se potýkají s nízkou poptávkou po elektrické energii a nízkými velkoobchodními cenami elektrické energie, částečně v důsledku nízkých cen zemního plynu.

Státy jako New York, New Jersey a Illinois poskytly podporu financovanou koncovými odběrateli. Díky tomu mohou zůstat některé jaderné bloky v provozu. Po konci této podpory a uzavření i těchto jaderných bloků vznikne prostor, který budou moci zaplnit plynové zdroje.

Zemní plyn jako alternativa za jádro

Mezi roky 2020 a 2021 bude uzavřena jaderná elektrárna Indian Point ve státě New York. Ta má instalovaný elektrický výkon 2060 MWe. Tento výkon bude nahrazen novými plynovými elektrárnami Cricket Valley a CPV Valley. Plynová elektrárna Cricket Valley bude mít instalovaný výkon 1100 MWe a CPV Valley bude mít instalovaný výkon 680 MWe.

Podle ISO New England, provozovatele části americké přenosové soustavy, bude odstaveno celkem 5200 MWe instalovaného výkonu v jaderných, ropných a uhelných blocích. Vyřazování těchto zdrojů z provozu má probíhat mezi lety 2013 a 2022.

„Tyto zdroje budou pravděpodobně nahrazeny hlavně větrnými a plynovými elektrárnami,“ uvedla ISO New England v nedávném prohlášení.