
Pentagon vstupuje do hry: Jak USA plánují konkurovat čínskému monopolu v kritických materiálech?
Spojené státy chtějí konkurovat čínskému prvenství v oblasti kritických materiálů. Jejich vůli podtrhuje nedávný vstup ministerstva obrany do vlastnictví společnosti MP Materials, provozovatele jediného dolu určeného k tomuto účelu v zemi – Mountain Pass v Kalifornii. Bude americká odpověď „čínskému merkantilismu“ dostatečná? Informaci přinesl zpravodajský server CNBC.
Kritické minerály a celý řetězec jejich produkce, zpracování a výroby finálních produktů jsou oblastí, ve které Čína „drží karty“ , čehož si jsou Spojené státy velice dobře vědomy. Podle Americké geologické služby (U.S. Geological Survey) byly USA v roce 2023 téměř zcela závislé na dovozu vzácných zemin ze zahraničí, přičemž Čína představovala asi 70 % tohoto dovozu.
Administrativa předešlého prezidenta Bidena se snažila na neuspokojivý stav reagovat prostřednictvím zákona o snižování inflace, kdy bylo společnosti MP Materials přiděleno téměř 60 milionů dolarů na rozvoj jejího závodu na výrobu permanentních magnetů. Nynější prezident Trump a jeho vláda však jdou ještě mnohem dále.
Již na začátku července bylo oznámeno, že se ve Wyomingu otevře těžební zařízení na vzácné zeminy, první po 70 letech. Nyní americké ministerstvo obrany investovalo významné prostředky do „národního šampiona“ v americké těžbě vzácných kovů – zmíněné společnosti MP Materials.
V rámci dohody se ministerstvo obrany zavázalo koupit nově vytvořenou sérii preferenčních akcií společnosti v hodnotě 400 milionů dolarů, čímž se stalo jejím největším akcionářem. Součástí dohody je například desetiletý kontrakt, který stanoví závazek minimální ceny 110 USD za kilogram pro produkty NdPr, což je sloučenina neodymu a praseodymu používaná k výrobě permanentních magnetů.
Díky investicím vznikne v oblasti Fort Worth v Texasu druhý domácí závod na výrobu magnetů – 10X Facility. Jakmile bude zařízení postaveno, poběží desetiletá záruční doba, během které ministerstvo obrany zajistí, že 100 % magnetů vyrobených v závodě 10X bude zakoupeno zákazníky z oblasti obrany i komerční sféry, přičemž zisky budou sdíleny.
„Obnova sektorů kritických minerálů a magnetů ze vzácných zemin v průmyslové základně USA se nestane přes noc, ale ministerstvo obrany přijímá okamžitá opatření k zefektivnění procesů a identifikaci příležitostí k posílení produkce kritických minerálů,“ uvedl představitel Pentagonu v prohlášení, které citoval server CNBC.
Spolupráce jako vzor pro národní bezpečnost
„Rád bych si myslel, že je to jakýsi první model,“ řekl James Litinsky, generální ředitel MP Materials, v pořadu CNBC Squawk on the Street.
Společnost označila investici vlády za „transformativní partnerství veřejného a soukromého sektoru“ a uvedla, že investice zahájila snahu „urychlit vybudování komplexního dodavatelského řetězce magnetů ze vzácných zemin v USA a snížit závislost na zahraničí“.
Myšlenku spolupráce veřejného a soukromého sektoru vyslovil již v dubnu ministr vnitra Doug Burgum, když uvedl, že americká vláda zvažuje přímé kapitálové účasti v těžebních společnostech kritických minerálů a vzácných zemin, aby prolomila dominanci Číny. Burgum dále zmínil, že Trumpova administrativa také zvažuje vytvoření zásob kritických minerálů a založení fondu pro pojištění suverénního rizika, který by chránil investice společností do federálně schválených projektů.
Za zmínku určitě stojí také skutečnost, že společnost Apple několik dní po oznámení dohody oznámila obdobnou investici do společnosti MP Materials, a to sice závazek ve výši 500 milionů dolarů. Součástí dohody jsou plány společnosti Apple na nákup magnetů nebo výstavbu nového recyklačního závodu v Mountain Pass v Kalifornii.
„Vzácné zeminy jsou nezbytné pro výrobu pokročilých technologií a toto partnerství pomůže posílit dodávky těchto životně důležitých materiálů zde ve Spojených státech. Jsme nadšeni budoucností amerického výrobního průmyslu a budeme i nadále investovat do vynalézavosti, kreativity a inovativního ducha amerického lidu,“ uvedl Tim Cook, CEO společnosti Apple.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se