Domů
Energetika v zahraničí
Plánované plynárenské projekty na západním Balkánu mohou představovat riziko pro region
Plynovod
Zdroj: Ken Kistler / Creative Commons / CC0 1.0

Plánované plynárenské projekty na západním Balkánu mohou představovat riziko pro region

Podle výzkumu neziskové organizace Global Energy Monitor a asociace neziskových organizací CEE Bankwatch představují plánované plynárenské projekty na západním Balkánu ekonomická a bezpečnostní rizika pro region. Několik z nich má přislíbeno financování ze strany EU, především formou půjček. Informoval o tom portál Euractiv.

V roce 2021 šest zemí západního Balkánu, Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Černá Hora, Severní Makedonie a Srbsko, spotřebovaly celkem zhruba 3,7 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu. Pro srovnání, spotřeba plynu v ČR je přibližně 8,5 bcm plynu ročně. U velkého spotřebitele plynu jako je Německo pak představuje 3,7 bcm plynu zhruba 4 % roční spotřeby v roce 2021.

V regionu se ovšem plánuje několik projektů, díky kterým by zemní plyn získal důležitější roli. Tyto projekty mají často přislíbeno financování ze strany EU nebo USA. Důvodem je snaha přiblížit státy západního Balkánu EU, umožnit jim vstup na jednotný trh a případně na globální trh s LNG. Podle výzkumu Global Energy Monitor a CEE Bankwatch by ovšem v důsledku války na Ukrajině posílení role zemního plynu vystavilo region cenové volatilitě a nedostatkům dodávek.

„Nyní vybudovaná infrastruktura pro fosilní plyn by byla pro západní Balkán přítěží. Buď zvýší importní závislost a povede k nutnosti používat fosilní palivo [tzv. lock-in efekt], nebo dojde ke vzniku uvízlých aktiv. Pokud se EU a unijní banky z nedávných problémů s dodávkami poučily, tak musí přestat propagovat fosilní plyn v regionu,“ uvedla Pippa Gallopová, poradkyně pro energetiku v jihovýchodní Evropě v Bankwatch.

Většina projektů je teprve ve fázi plánování

V regionu se rozvíjí několik velkých plynárenských projektů. Například LNG terminál v Albánii, který by byl jedním z prvních v regionu. Nejsou ovšem dostupné bližší aktuální informace týkající se kapacity, či harmonogramu výstavby a spuštění, přestože se o projektu diskutuje.

Dále je v regionu podle dat výzkumu plánováno vybudovat 2 715 km plynovodů. Ty by importovaly plyn z Řecka, Chorvatska a jiných sousedních zemí. Mnoho z těchto projektů ovšem nemá finální investiční rozhodnutí a jsou teprve ve fázi plánování. Zároveň má několik z nich přislíbeno půjčky z Evropské banky pro obnovu a rozvoj nebo skrze EU platformu Investiční rámec pro západní Balkán.

Jedním z projektů, jehož výstavba byla již zahájena, je propoj mezi Bulharskem a Srbskem. Ten z velké části financuje EU a zdrojem plynu má být Ázerbájdžán, plyn by tedy tekl skrze tzv. jižní plynový koridor.

Zpráva Global Energy Monitor a Bankwatch argumentuje, že region západního Balkánu má velký potenciál rozvoje solárních a větrných elektráren. Budování plynárenské infrastruktury by tento potenciál podrylo. To by v důsledku mohlo narušit integraci a přibližování se EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Vrána
3. duben 2023, 20:26

Aha. Takže když Něměcko odchází od uhlí k plynu, je to dobře. Zachraňuje přece klima. Když na Balkáně chtějí nahradit uhlí plynem, tak to pro ně bude přítěží a budou vystaveni cenové volatilitě a nedostatkům dodávek.

Když se my snažíme propojit s Polskem, aby bylo možné získávat plyn z více zdrojů a infrastruktura nebyla závislá jen na Německu, je to dobře. Pokud se Balkán snaží posílit infrastrukturu, tak to podrývá jejich integraci a přibližování k EU.

No jeden by se zeptal, kdo vlastně Pippu Gallopovou z Bankwatch platí a za čí zájmy kope. Ale rozhodně to nevypadá na zájmy lidí z Balkánu...

Ivan Švančara
4. duben 2023, 09:07

odpoved je jednoducha, Ale pani Gallopova ju nemoze povedat nahlas.

Dodavatelom je Ázerbájdžán, ale ten tiez nema plyn na rozdavanie, pre seba by mu nic nezostalo. Ako to vyriesil? Pre svoju spotrebu nakupuje plyn rusky, do EU dodava cez EU platene projekty plyn made in Ázerbájdžán. O celej koze a nazranom ruskom vlkovi pozname, ze?

Ale to nakladame tomu hlupemu Putkovi. Musi nam predavat 4x drahsi plyn s vyraznou zlavou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se