Domů
Energetika v zahraničí
Polsko dovezlo v loňském roce rekordní množství elektrické energie
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Polsko dovezlo v loňském roce rekordní množství elektrické energie

Polsko zaznamenalo v roce 2020 rekordní hodnotu čistého dovozu elektrické energie ve výši 13,2 TWh, a to i přesto, že spotřeba elektrické energie klesla v důsledku opatření spojených s pandemií COVID-19 meziročně o 2,3 %. Uvedl to zahraniční server Platts s odkazem na data zveřejněná polským provozovatelem přenosové soustavy PSE.

Spotřeba elektrické energie v Polsku klesla v loňském roce meziročně o 2,3 % na 165,5 TWh. Uvedený pokles nezvrátil ani prosincový nárůst spotřeby o 4,3 % ve srovnání s prosincem 2019. Nicméně meziroční růst spotřeby v listopadu a prosinci ukázal, že dopad pandemie COVID-19 na spotřebu elektřiny v zimních měsících není v Polsku tak výrazný.

Na straně výroby zazanamenalo Polsko meziroční pokles o 4 % na 152,3 TWh, což v finále vedlo k rekordní hodnotě čistého importu elektřiny ve výši 13,2 TWh. Import tak pokryl téměř 8 % spotřeby elektřiny. Pro srovnání, v roce 2019 to bylo 6,3 %.

Pokles podílu uhelných elektráren

Podle zveřejněných dat došlo loni v Polsku k poklesu podílu uhelných elektráren na celkové výrobě elektřiny o tři procentní body na 72 %. V prosinci však došlo k téměř 11% meziročnímu nárůstu podílu černouhelných elektráren.

Meziroční růst podílu na celkové výrobě elektřiny loni v Polsku zaznamenaly větrné elektrárny, jejichž podíl činil 9,3 % (v roce 2019 to bylo 8,8 %), elektrárny spalující zemní plyn s 9,1 % podílem (v roce 2019 to bylo 7,6 %) a také ostatní obnovitelné zdroje (zejména fotovoltaické elektrárny) s 1,4% podílem (v roce 2019 to bylo 0,3 %).

Zdroj úvodní fotografie: pxhere.com

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
energetik
15. leden 2021, 06:54

V Polsku si teď mákli a i přes špatnou covidovou situaci tam v roce 2020 nainstalovali více než 2GW nových fotovoltaických elektráren. Instalovaný výkon vzrostl z 1,5 GW na konci roku 2019 na téměř 3,5 GW na konci roku 2020. Představuje to téměř 150 % růst polského fotovoltaického trhu v minulém roce.

A dalších minimálně 1,2GW se připojí tento rok z aukcí které proběhy v roce 2018-2019.

V roce 2020 se v aukcích vytendrovalo dalších 1,56GW které se také do konce příštího roku připojí.

Celkem by se tak v Polsku v souladu s energetickou strategií mělo do roku 2030 nainstalovat až 14 GW nových fotovoltaických elektráren.

Ještě ale i tam je potřeba otevřít trh ze systémovými službami a instalovat krátkodobé akumulační systémy, ať se sníží to kolísání frekvence které nezvládání stabilizovat svou setrvačností omezené synchronní a asynchronní generátory.

Jirka Trn
15. leden 2021, 07:43

Obdivuji Váš optimismus a budovatelské nadšení, kde i pod víceméně skeptickým článkem o polské nutnosti stále více nakupovat elektřinu, dokážete oslavovat a očekávat světlé zítřky pod vedením generalisima OZE.

A ta poslední demagogická věta, že "které nezvládání stabilizovat svou setrvačností omezené synchronní a asynchronní generátory", to je kousek hodný Šafrova dezinformačního webu Forum24.

Protože díky OZE kolísá frekvence, ale podle Vás za to mohou klasické "omezené synchronní a asynchronní generátory".

pr
15. leden 2021, 09:01

Mohl byste technicky vysvětlit Váš výrok "díky OZE kolísá frekvence"? OZE totiž mají na minimálně 24 hodin velmi dobře předpověditelný výkon. Pokud vyrábějí, tak se ví kolik cca. vyrobí, pokud ne, ví se, že vyrábět nebudou. Chyba tedy není na straně OZE, ale v myslích těch, kteří je napadají. Frekvence totiž kolísá ne kvůli OZE ale kvůli nezvládnutí udržet vyrovnaný poměr 1:1 mezi výrobou a spotřebou v soustavě. Za což OZE nemohou a páteční výkyv frekvence toho je zářným příkladem.

Emil
15. leden 2021, 09:48

To se může každý podívat tady, jak mají "na minimálně 24 hodin velmi dobře předpověditelný výkon". Chvíli sice vygenerování stránky trvá, ale stojí za to si počkat.

Ivan Novák
15. leden 2021, 12:16

Emilův link mi nabíhal příliš dlouho, díky za něj, ale vzdal jsem to. Zkusím zkrátit interval toho grafu Fraunhoferova inst. z roku na měsíc nebo týden, snad to půjde rychleji. S opatrnou výhradou, že jen tuším, co v něm je, mi připadá, že v diskusi mícháme několik kvalitativně různých věcí (a nesnažím se vyčíslit ekonomiku):

a) regulace frekvence - na školní stupnici dávám OZE jako celku 4, pro jednotlivá zařízení 2+ (věc s akumulátorem a chytrým střídačem; až to bude dobře vyzkoušené v síťovém provozu s občasnými poruchami, známku lze zlepšit) - 5 (stará FVE),

b) výroba pro účely day ahead - 3+ (součin nejistoty predikce a vždy nutnosti zálohy),

c) schopnost vyrovnat celoroční diagram - 5 (natvrdo, protože je nutná záloha zařízeními schopnými poskytnout po velmi dlouhou dobu 100% požadovaného výkonu),

d) sustainability, ohled na životní prostředí - 2- (čerstvé i použité "palivo" neškodné, ale vliv na krajinu mírně problematický a měrné materiálové, energetické a dopravní nároky na výstavbu a na likvidaci po skončení životnosti velké).

Emil
15. leden 2021, 13:15

Máte pravdu, za celý rok to chvíli trvá, já jsem naměřil 2 minuty 15 vteřin, je to takový hezký zátěžový test. Graf jde samozřejmě omezit za menší interval, jen ty výsledky mohou mít trochu nižší vypovídací hodnotu. Hodnoty vyjadřují odchylku skutečné výroby od předpokládané na den dopředu, čím dále od nulové osy, tím vyšší odchylka. Jinak jako obvykle souhlasím, není co dodat.

energetik
15. leden 2021, 09:16

Vím v ČR o dvou soukromých mikrosítích kde není žádný trvale pracující synchronní nebo asynchronní generátor a přesto tam žádné problémy s frekvencí nemají a napětí je tam velmi stabilní +-2V o čem si zákazníci klasických distribučních sítí mohou nechat jen zdát. Díky tomu že tam mají rychlé střídače s akumulátory které požadovaný plný výkon dodají okamžitě když je potřeba a nejsou tam žádné neomezující setrvačné hmoty.

Vinkler
15. leden 2021, 09:48

Jasně, Vím například že v Egyptě je v každém cukrovaru místní (mikro) síť jako ostrov cca 5-20 MW s generátory naprosto bez problémů.

Pokud váš přiklad vztáhnete na evropskou síť, je to extrapolace mezi jednotkami kW a tisíci GW. Extrapolace je vždy ošidná, zejména ta přes 6 řádů.

Nicméně včera jsem se ptal na měnič se syntetickou setrvačností a na jeho hrubou cenu.

pr
15. leden 2021, 09:58

A problém bude, že nikdo ze sebe nebude dělat potenciálního blbce s tím, že neví zcela přesně o co Vám jde.

Takže to obraťme, řekněme že standard vůči kterému se poměřuje se ustálil na Studer XTM/XTH (Xtender)

Co Vám na něm chybí?

Vinkler
15. leden 2021, 16:54

Vy jste zde v diskusi zavedl termín měnič se syntetickou setrvačností. V nabídkách firem jako siemens, danfoss ... jsem nic nenalezl. Skutečně nevím přesně o co je. Můžete upřesnit?

Vámi uvedené Studer jsou klasifikovány jako ostrovní. Pokud umí i setrvačnost, v popisu jsem nenalezl.

pr
15. leden 2021, 17:08

Tak to bych chtěl vidět, kde jsem něco takového vyplodil. Nepletete si osoby a obsazení?

Dobrá, opakujete pojem a co se za ním technicky skrývá?

Vinkler
15. leden 2021, 17:48

Myslím že má jít o měnič, který umí simulovat- nahradit setrvačnost rotoru synchronního generátoru a tedy při snižování frekvence chvíli dodávat jako by setrvačností.

Nicméně pokud jsem v adrese v omylu, i tak děkuji.

Bizon
15. leden 2021, 18:03

S těmi synchronvertory (syntetická setrvačnost) jsem přišel já. Narazil jsem na ně když jsem četl o významu setrvačnosti přenosové sítě, a jak potenciálně nahradit její nedostatek.

Zmiňuji je teď často jednak proto že je to novinka a zajímal by mně názor zkušeného odborníka, a druhak proto že všechno kolem nich ukazuje na obrovkskou důležitost setrvačnosti PS bez ohledu na způsob její realizace.

Princip jste pochopil dobře, nějaké informace jsou na Wiki a četl jsem i pár odborných článků, ale prakticky je to naprostá novinka, taky jsem neašel jediný komerčně dostupný příklad.

pr
15. leden 2021, 18:37

z5 k uvedenému měniči. Umí pracovat i při nafázování na síť. Má parametr kterým je povolena dodávka do sítě. Umí až 5 sekund se snažit opřít do korekce frekvence která je mimo limit plným výkonem než se odpojí. Jmenovitý výkon jednoho typu je 3500VA, po dobu 30 minut zvládne výkon 4000VA a krátkodobě 5s dá 10500VA. To bych řekl dost připomíná setrvačnou hmotu.

Bizon
15. leden 2021, 15:45

A v těch dvou soukromých mikrosítích o kterých píšete opravdu není ani jeden motor? Jestli je tam jediný motor tak totiž kecáte a setrvačná hmota tam je.

pr
15. leden 2021, 17:49

Tipnul bych si, že myslel současně:

- jako generáror tam není žádný stroj s točivou hmotou.

- jako spotřebič žádný z přímo připojených motorů (ty napájené měničem neuvažuje vůbec) není funkční déle než řekněme 1% denní/měsíční/ ...... doby.

Bizon
15. leden 2021, 18:57

Psal "synchronní generátor", ujišťoval jsem se že nevynechal synchronní motory a kompenzátory/kondenzory, vzhledem k tomu že v tomto kontextu mezi nimi není rozdíl (každý motor je generátor, a kompenzátor je napůl obojí a napůl ani jedno). S motory s invertory teda máte pravdu, ty žádnou setrvačnost neposkytují.

Stejně bych ale ocenil nějaký odkaz na ty uvedené mikro-gridy. Všechny návrhy na větší mikro-gridy co jsem prošel totiž obnáší synchronní kondenzory. Kdyžtak mrkněte článek: "Grid-Following Inverters and Synchronous Condensers: A Grid- Forming Pair?" Podle něj si invertory a setrvačnost neodporují, naopak se doplňují. Moji pointu vystihuje krátká citace: "In short,

increasing the inertia reduces the volatility of the frequency, a

well-known result for power systems "

Jestli Energetik nekecal a zároveň ten grid není směšně malý tak se mu upřímně omluvím, já jeho vědomosti respektuji, jen občas zamlžuje detaily, zejména pokud jde o setrvačné hmoty:D

Bizon
15. leden 2021, 14:43

Bože, co to je za kecy? Síť kde bude každý jeden moment rezerva výkonu téměř nebude kolísat (mimo pár mHz primární regulace), ať bude napájená setrvačnou hmotou nebo spínanými zdroji! A když bude v jakýkoliv moment zdrojů míň, tak napětí nebo frekvence zase poklesne nehledě na charakter zdroje.

Píšete o nutnosti akumulace, tak proč vám vadí setrvačnost, která je sama o sobě formou akumulace? Jasně, jen krátkodobá, ale lepší než nic vzhledem k tomu že je to bonus prakticky zadarmo.

pr
15. leden 2021, 18:04

řekl bych, že mu setrvačnost nevadí. Pokud je, tak sláva, aspoň něco. Ale uvádí, že dnes se dá problém stejně dobře, rychleji a pravděpodobně i levněji (TCO) řešit elektronikou a akumulátory. V malých výkonech se i místem šetří

I já jsem příznivcem starých krásných točivých strojů se setrvačníkem. Ale jak mi na jedné předváděčce řekl člověk z Fluke: "Ty techniky kteří VĚDÍ jak to pracuje a co je důležité pro správnou funkci NEZAPLATÍTE! Prostě Vám na ně nikdo peníze nedá!"

Chlapi, tak už se konečně koukněte do těch ešopů na dnešní ceny, vemte si na pomoc kalkulačku a počítejte.

Bizon
15. leden 2021, 20:08

Argument složitosti moc neberu. Rotující hmota je jen kus železa na ložiscích a namotaný drát, musí jen rotovat, většinu stability poskytuje pasivně, a v síti se navíc snadno řídí jen podle frekvence. Všechno funguje na základní fyzice které rozumí každý energetik. Velká PS napájená jen měniči podle U-I by vyžadovala non-stop rychlé propojení všech těch měničů, navíc měniče programují lidi takže jejich chování se může lišit, robustnost rozhodně klesá.

A jestli je elektronika levnější tak proč UK staví v blízkosti FVE krom baterek i synchronní kondenzory? Uznávám že jsou relativně drahé, díky tomu posledních 40 let téměř upadly v zapomění, takže jejich návrat musel mít sakra důvod! Já měniče nezatracuju, naopak se je snažím pochopit, na RC modelu jsu nadšený že mám za pár dolarů 3-fázový proud s regulací výkonu i stabilní palubní napětí, ale v PS mně zatím nepřesvědčily že dokáží ekonomicky nahradit rotující hmotu.

pr
18. leden 2021, 21:50

No, lidí, kteří vědí který kus namotaného drátu k čemu v tom stroji slouží řekl bych ubývá. Je to fyzika, ale dnes v binární době uvažovat ve více rovinách..... Přál bych Vám lepší odhad na lidi, já jsem spíš pesimista (rád jsem příjemně překvapen).

ijn
15. leden 2021, 10:24

současné rozhodovací procesy řízené "politickými šašky" vedou k závislostem, k oslabování funkcí národních států, vše je podřizováno nějaké anonymní hydře, už i v energetice,.....potom se vše sesype a bude nástup totalitního řízení společnosti, digitální měny, poslušnosti a diktátu,....to je cíl deformovaných a vydíratelných politiků 21 století na většině světa,.....Babiš s koronou jsou nyní na špici diktátu a omezování!

Petr
15. leden 2021, 11:35

Největším nepřítelem demokracie jsou menšiny, čím je kdo víc menšinový, tím víc pravděpodobně bude proti demokratickému vládnutí.

Bizon
15. leden 2021, 14:25

Jo, v US to velice dobře pochopila i strana která má paradoxně demokracii přímo ve svém názvu. Navenek se bít za práva menšin, fňukat o diskriminaci a obviňovat oponenty z rasismu, ale jasně že ve skutečnosti jde pouze o trik na získání více moci.

Jan Veselý
15. leden 2021, 18:52

Suprově to okomentoval Saagar Enjeti. Obě hlavní strany v USA, resp. jejich establishment, zcela rezignovaly na ekonomická témata, na to jak zlepšit ekonomickou situaci většinové populace. Takže jim akorát zbývají "culture wars".

Bizon
15. leden 2021, 19:22

Saagar je king, naprostý souhlas. Jejich main-stream média jsou totální sračka, sama z velké části odpovědná za "culture wars". Nebýt medializace "virtue-signalling" politiků a profesionálních obětí, tak by většina jejich "systematického rasismu" už vůbec neexistovala!

Maximus
16. leden 2021, 07:26

Zcela náhodou jsem se sem dostal a jsem příjemně překvapen zdejším osazenstvem, které problematice energetiky rozumí a píše kvalifikované příspěvky. Jsou tu tací, jako nick energetik, co jsou buď nekvalifikovaní nebo schválně manipulují s údaji kolem energetiky a zejména nám vnucují zdroje OZE. Ty jejich adorace zdrojů OZE jsou průhledné a oni si asi nevědomují, že zdroje OZE jsou pro el.soustavu jen výpomoc a trocha úspor na palivu, ale bohužel neumí poskytovat stabilitu el.soustavy, to ani náhodou, která neustále mění své parametry v závislosti na zatížení popř. třeba poruchách, což je zcela běžné. Kdo argumentuje tím co zdroje OZE např. za rok vyrobily v MWh a podobně je buď blbec nebo lhář! Vždy musíme brát a to velmi vážně v potaz u el.soustavy tzv. pohotový výkon elektráren a pokud tento není k dispozici, je jedno zda u nás nebo z dovozu, el.soustava má problém! Dělal jsem nějaký ten rok na elektrárně a pamatuji nedostatek elektřiny za socíku a všechny ty regulační stupně a el.soustavu provozovanou na frekvenci 49,5Hz! A společenství EU k tomuto cíli rychle směřuje, ještě to dorazí auty na elektřinu a bude vymalováno! Např. Němci z instalovaného výkonu jejich soustavy 155GW dávají pryč přes 20GW výkonu z JE! To je přesně výkon naší soustavy. Pokud tento proces bude pokračovat, bude v Evropě nedostatek elektřiny a všichni budeme mít velký problém!

Bizon
16. leden 2021, 17:46

Jo, někdy převládnou emoce, válka OZE vs JE, či hledání ruských trollů za každým rohem, ale vědomostí je tu každopádně spousta, když se vede věcná diskuze tak bývá na překvapivě solidní úrovni. Konkrétně měniče a setrvačnost sítě jsme teď řešili několikrát, takže máme naštudováno a jsme rozjetí:D

To co píšete, že musí být v každou chvíli potenciální nadbytek výroby nad spotřebou je prostě jasný fakt ze zákona zachování energie! Největší schizma tady je myslím v názoru jak náročné a jak drahé bude zajištění těch záloh,akumulace a dálkových vedení. OZEaři jsou většinou optimističtí že to půjde v pohodě baterkama a širokou sítí, já si třeba myslím že bez plynových záloh(spinning reserve) to ještě pár dekád nepůjde, a fanoušci jádra a klasiky se o stabilitu sítě většinou strachují nejvíc.

Já uznávám že OZE, akumulace a měniče mají potenciál na vývoj a časem můžou zastat solidní část mixu, ale nejradši bych zatím viděl 1/3 až 1/2 v jádru, jistota je jistota. Flexibilita není optimální, s OZE se doplňují velice špatně, ale base-load prostě zatím potřebujeme.

Od nestability Německé sítě se naštěstí zvládáme do určité míry izolovat, ty PST trafa s fázovým posuvem na hranicích byla dobrá investice, nejsou v tom ČEPSu uplně nekompetentní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se