Domů
Energetika v zahraničí
Polsko: Návrh zákona na podporu OZE, uvolní pravidla pro výstavbu větrných elektráren
Plovoucí offshore větrný park Hywind Tampen
Zdroj: Ole Jørgen Bratland / Equinor

Polsko: Návrh zákona na podporu OZE, uvolní pravidla pro výstavbu větrných elektráren

Polsko představilo nový zákon zaměřený na investice do větrných elektráren a dalších klíčových oblastí. Cílem navrhované legislativy je zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie, snížit náklady na energii pro spotřebitele a urychlit přechod na zelenou energii.

Jak informoval server CEEnergy News, Polsko podniklo důležitý krok pro podporu obnovitelných zdrojů energie. Hlavní část nového návrhu zákona zahrnuje podstatné rozšíření oblastí, které jsou k dispozici pro investice do větrné energie. Polsko v minulosti aplikovalo takzvané pravidlo "10H", které stanovuje minimální vzdálenost větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek nejvyššího bodu, kterého dosáhne lopatka elektrárny.

V návrhu zákona je minimální požadovaná vzdálenost snížena na 500 metrů. Pravidlo má navýšit množství přípustné plochy pro stavbu projektů o 44 %, čímž by do roku 2030 mohlo přibýt téměř 10 GW nového instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině.

Návrh zákona obsahuje také ustanovení o rozvoji infrastruktury pro biometan. Podpora výroby biometanu by měla nejen snížit závislost země na dovozu energie, ale také vytvořit pracovní místa a podpořit místní ekonomiku. Zařízení na výrobu biometanu budou, dle preambule zákona, považována za zásadní pro energetickou transformaci Polska, neboť pomáhají plnit cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie v dopravě a mohou zajistit výrobu biovodíku. Polsko v současnosti ve výrobě biometanu značně zaostává.

Navrhovaná legislativa má podporu polského ministerstva pro klima a životní prostředí, které ji považuje za klíčovou hnací sílu hospodářského růstu, zejména v místních komunitách. Podporou investic do obnovitelných zdrojů energie návrh zákona vytvoří nové zdroje příjmů prostřednictvím obecních daní z nemovitostí a sníží náklady pro podniky. Dle ministerstva bude také přínosem pro energeticky náročná průmyslová odvětví, neboť je zaměřen na snižování jejich uhlíkové stopy, což je v současnosti předpokladem pro konkurenceschopnost.

Polská ministerstva také očekávají, že revoluční zákon vytvoří více než 30 000 nových pracovních míst, zejména v energetice, stavebnictví a poradenství. Kromě zlepšení investičního prostředí slibuje i podporu spolupráce mezi vládou, průmyslem a místními komunitami v úsilí o dosažení polských cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Miloslav Černý
30. září 2024, 14:57

Výroba H2 z biometanu termickým rozkladem by mohla být cestou k ukládání C v pevném skupenství. Jak by to vypafalo ekonomicky nevím, ale nějaký zkoušky probíhají.

Antonín Mikeš
30. září 2024, 20:20

To už můžeme používat energo plyn z pyrolízy dřeva a ukládat dřevěné uhlí. Z uhlovodíků z toho plynu by šlo získat i ten vodík, ale než neco takového začneme dělat bude potřeba přestat těžit uhlí, jinak to nemá smysl.

Miloslav Černý
1. říjen 2024, 11:09

Ne jenom ze dřeva, ale z bio masy obecně. Cena CO2 se může stát tím, na jekou stranu se vychýlí misky vah.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se